Chybějící záznamy narození?

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Chybějící záznamy narození?

Příspěvekod Oaker » sob úno 11, 2012 19:19

Stalo se Vám někdy, že máte třeba úmrtí dítěte (rok a více, takže asi bylo pokřtěno), ale v matrice není jeho narození a rodina (rodiče, sourozenci) se z daného místa nehla? Byl jsem nucen udělat pavouka i vzdálených příbuzných, abych se vůbec díky krátkým zápisům v latinských matrikách orientoval ve vztazích a zdárně se mi někdy okolo roko 1700 spojilo jedno příjmení z celé vesnice do tří sourozenců, ale občas mi tam nehrají právě umrtí nějakých dětí.
Že bych je v matrie narozených přehlédl je sice možné, ale málo pravděpodobné, napadla mě varianta s kmotřenci. Tj. šli někomu za kmotry, rodiče pokřtěných dětí zemřeli a mí předkové se pak o tato děti starali a v případě úmrtí byli děti vedeni jako jejich vlastní. Máte někdo takovou zkušenost nebo případně jiné vysvětlení?
Oaker
 
Příspěvky: 110
Registrován: pon pro 12, 2011 22:38

Re: Chybějící záznamy narození?

Příspěvekod zrnka písku » sob úno 11, 2012 21:37

Nemohlo být dítě zapsáno u narození jiným jménem než u úmrtí? Anna x Marie a podobně?
Uživatelský avatar
zrnka písku
 
Příspěvky: 1988
Registrován: sob led 08, 2011 22:41
Bydliště: Bílovecko

Re: Chybějící záznamy narození?

Příspěvekod Oaker » sob úno 11, 2012 23:00

Ne ne, ani narození potomka s jiným křestním jménem tam nemám.
Oaker
 
Příspěvky: 110
Registrován: pon pro 12, 2011 22:38

Re: Chybějící záznamy narození?

Příspěvekod zrnka písku » sob úno 11, 2012 23:08

Druhou možností je, že udávaný věk v matrice zemřelých není většinou přesný (a někdy ani omylem :-))
Uživatelský avatar
zrnka písku
 
Příspěvky: 1988
Registrován: sob led 08, 2011 22:41
Bydliště: Bílovecko

Re: Chybějící záznamy narození?

Příspěvekod rolivka » ned úno 12, 2012 7:49

A co zápisy v sousední farnosti?
Už se mi stalo, že na místu příslušné faře byl nějaký výpadek a křest byl zapsán v sousedství, i když si neumím představit, jak tam s tím novorozeňátkem šli, zejména v zimních měsících.
rolivka
 
Příspěvky: 64
Registrován: čtv dub 08, 2010 22:19
Bydliště: Choceň

Re: Chybějící záznamy narození?

Příspěvekod Zdenek » ned úno 12, 2012 9:06

Jedno z možných vysvětlení se nabízí v této diskuzi:
viewtopic.php?f=16&t=3638&p=16028#p16028
Uznávám ale, že je to již dost komplikované. :?
Zdenek
 
Příspěvky: 1262
Registrován: ned bře 29, 2009 19:58
Bydliště: Olomouc

Re: Chybějící záznamy narození?

Příspěvekod Oaker » ned úno 12, 2012 9:56

Udávaný věk zemřelého nehraje roli, záznam o úmrtí mám třeba 1715 ve věku 23 let a matriku jsem studoval až kam to šlo - do roku 1648.
Sousední farnost by mohla být vysvětlením, zkusím se podívat, děkuji za tip.
Nezapsání z důvodu nezaplacení se mi nezdá, zvláště když sourozenci tam jsou.
Oaker
 
Příspěvky: 110
Registrován: pon pro 12, 2011 22:38

Re: Chybějící záznamy narození?

Příspěvekod Oaker » ned úno 12, 2012 19:54

zrnka písku píše:Nemohlo být dítě zapsáno u narození jiným jménem než u úmrtí? Anna x Marie a podobně?


Možná u jednoho případu Špičků v Hnojicích začíná svítat:
Mohl by Caspar narozený 31.12.1724 být Joannes, který zemřel 24.7.1726 v roce a půl?
Za kmotry šli Thomas Hradila a Dorota Hadra, což je možná nepodstatná informace...
Oaker
 
Příspěvky: 110
Registrován: pon pro 12, 2011 22:38

Re: Chybějící záznamy narození?

Příspěvekod zrnka písku » ned úno 12, 2012 20:44

Oaker píše:
zrnka písku píše:Nemohlo být dítě zapsáno u narození jiným jménem než u úmrtí? Anna x Marie a podobně?


Možná u jednoho případu Špičků v Hnojicích začíná svítat:
Mohl by Caspar narozený 31.12.1724 být Joannes, který zemřel 24.7.1726 v roce a půl?
Za kmotry šli Thomas Hradila a Dorota Hadra, což je možná nepodstatná informace...


Teoreticky mohl...
Uživatelský avatar
zrnka písku
 
Příspěvky: 1988
Registrován: sob led 08, 2011 22:41
Bydliště: Bílovecko

Re: Chybějící záznamy narození?

Příspěvekod Oaker » ned úno 12, 2012 21:57

zrnka písku píše: Teoreticky mohl...

O mojí reakci, že jsem podobnou odpověď rozhodně neočekával, by se dalo s úspěchem pochybovat :twisted:
Co se tedy psalo do matriky v roce cca 1724? Rodné nebo křestní jméno? Šetřílkové inkoustu jedni :(
Oaker
 
Příspěvky: 110
Registrován: pon pro 12, 2011 22:38

Re: Chybějící záznamy narození?

Příspěvekod zrnka písku » ned úno 12, 2012 23:43

O mojí reakci, že jsem podobnou odpověď rozhodně neočekával, by se dalo s úspěchem pochybovat


Krásné :-D
No... řekla bych to opravdu jen podle svých zkušeností tak: v roce 1724 (samozřejmě nejen :-)) si farař do matriky zapsal "co chtěl", pokud byl pečlivý zapsal všechno, pokud nebyl pečlivý zapsal něco a nebo nezapsal (ztratil kartku s poznámkama třeba).
To že to teoreticky může být jedno dítě vyvozuju zas jenom ze své zkušenosti, kdy jsem např. marně hledala narození Ignáce okolo roku 1750, svatbu jsem měla, úmrtí taky, ale narození prostě ne, přitom dalších cca 10 sourozenců ano... mezi několika dcerama (před i po) se v roce 1751 narodil těmhle rodičům jediný syn Josef - další synové o dost později. O Ignáci ani zmínka v matrice narozených, až jsem pak náhodně vypátrala soupis chalupníků a ejhle - Ignác narozený 1751 tam byl... takže jméno Josef bylo zapsáno jen u křtu, snad farář to druhé jméno zapsat zapomněl, ale doma mu říkali jen Ignáci, tak se to v dalších zápisech objevuje už jen takhle... uf to je věta :-D
Uživatelský avatar
zrnka písku
 
Příspěvky: 1988
Registrován: sob led 08, 2011 22:41
Bydliště: Bílovecko

Re: Chybějící záznamy narození?

Příspěvekod Milan Wölfl » pon úno 13, 2012 12:35

Zrnka písku, stejný problém teď řeším i já... Mám narození dětí, zápisy ze soupisů chalupníků (jen neshoda v čísle popisném) a sňatek - dokonce dva! :D
A pořád ne a ne najít narození... Respektive cosi už jsem našel, ale pořád to něják nesedí...
Takže - pro nesrovnalosti - byly, jsou a budou... A všude! :wink:
Měření dostupností serverů:
:: SOA TŘEBOŇ :: ZA OPAVA :: SOA LITOMĚŘICE :: GENEALOGIE.TABY.CZ :: FAMILY SEARCH ::

(Kolegové, omluvte prosím moji dočasnou nepřítomnost zde, brzy se vrátím. V případě nutnosti e–mailem v kontaktu...)
Uživatelský avatar
Milan Wölfl
 
Příspěvky: 1726
Registrován: úte pro 27, 2011 14:14
Bydliště: Lišov u Českých Budějovic
Oblast pátrání: Lišovsko, oblast hlubockého a třeboňského panství, jihočeské Sudety

Re: Chybějící záznamy narození?

Příspěvekod Vladimír Kafka » pon úno 13, 2012 15:01

Už jsem o tom psal v jiném příspěvku, zde se to hodí ale znovu vzpomenout.
Dlouho jsem se domníval, že Franciscucs Michael, narozený r. 1748, je můj předek Franciscucs (později psaný jako Franz). Podařilo se mi najít jeho předky v dalších 4 generacích. Po prohledání gruntovnic jsem se musel smířit s tím, že Franciscus Michael je dále uváděn již pouze jako Michael. A tak mám k Michaelovi a jeho rodině řadu materiálů a k "mému" Francicscovi se mi dosud záznam o narození nepodařilo najít.
Nemohu tedy ani pokračovat hlouběji v dalších generacích. Bývá to někdy neúprosný zákon schválnosti, že právě rozhodující záznamy, nejsou k nalezení.
kavka
Uživatelský avatar
Vladimír Kafka
 
Příspěvky: 143
Registrován: pon srp 27, 2007 11:47
Bydliště: Rovensko pod Troskami
Oblast pátrání: Semilsko (Rybnice, Sytová, Loukov, Proseč...)


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 21 návštevníků