[Vyřešeno] Berní rula - originál

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

[Vyřešeno] Berní rula - originál

Příspěvekod pesovirodkm » ned čer 25, 2017 11:36

Dobrý den,
potřebuji nahlédnout do originálu berní ruly, abych vyloučil, že došlo k chybnému přečtení při přípravě vydaných výtisků.

Jedná se mi o panství plánické na Klatovsku (fol. 403-419), ves Vojovice (fol. 409).
Jelikož na cestu do archívu potřebuji den dovolené (což je v dnešní době nevyčíslitelná vzácnost :-) ), chtěl bych se zeptat zkušených badatelů, zda jsem správně našel číslo archiválie, abych nejel do Prahy zbytečně a Vojovice tam nakonec nebyly:

http://www.badatelna.eu/fond/67/reprodu ... =461687&q=
Fond 53 (BR), Inv. č. 18, Berní rula - Plzeňsko, fol. 1-700

Díky za potvrzení, či nepotvrzení :-)
Naposledy upravil pesovirodkm dne sob črc 15, 2017 9:49, celkově upraveno 1
pesovirodkm
 
Příspěvky: 119
Registrován: ned čer 21, 2015 11:04

Re: Berní rula - originál

Příspěvekod Radix » ned čer 25, 2017 11:54

"Knihy jsou veřejnosti nepřístupné". Údajně pro jejich velmi špatný stav.
https://cs.wikipedia.org/wiki/Bern%C3%AD_rula
Radix
 
Příspěvky: 3185
Registrován: úte led 08, 2013 18:54

Re: Berní rula - originál

Příspěvekod pesovirodkm » ned čer 25, 2017 21:02

Radix píše:"Knihy jsou veřejnosti nepřístupné". Údajně pro jejich velmi špatný stav.
https://cs.wikipedia.org/wiki/Bern%C3%AD_rula

Děkuji za odpověď. Na úvodní stránce fondu je přesto zmíněno, že lze archiválie objednat do dvou pracovních dnů. V řadě diskuzí jsem narazil na informaci, že někdo berní rulu z různých krajů studoval na mikrofilmu. Rozumím tomu tedy tak, že kopii na mikrofilmech si lze půjčit, kdežto nepřístupný je původní originál (který pro své účely nepotřebuji).
Můžete to prosím někdo potvrdit, že lze půjčit alespoň kopie na mikrofilmu?
pesovirodkm
 
Příspěvky: 119
Registrován: ned čer 21, 2015 11:04

Re: Berní rula - originál

Příspěvekod Zora » ned čer 25, 2017 23:53

Není lepší postup položit Váš dotaz přímo správci kopie BR- mikrofilmu?
Dostalo by se Vám fundované odpovědi.

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29113
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Berní rula - originál

Příspěvekod pesovirodkm » pon čer 26, 2017 5:10

Zora píše:Není lepší postup položit Váš dotaz přímo správci kopie BR- mikrofilmu?
Dostalo by se Vám fundované odpovědi.

Z

Na otázku dostupnosti ano, ale můj původní dotaz zněl, zda jsem našel správný svazek (byť uznávám, že dle odpovědi na druhé téma se může stát zcela nerelevantní) :-)
pesovirodkm
 
Příspěvky: 119
Registrován: ned čer 21, 2015 11:04

Re: Berní rula - originál

Příspěvekod Zora » pon čer 26, 2017 7:51

pesovirodkm píše:
Zora píše:Není lepší postup položit Váš dotaz přímo správci kopie BR- mikrofilmu?
Dostalo by se Vám fundované odpovědi.

Z

Na otázku dostupnosti ano, ale můj původní dotaz zněl, zda jsem našel správný svazek (byť uznávám, že dle odpovědi na druhé téma se může stát zcela nerelevantní) :-)


Domnívám se, že Vám odpoví na obě části dotazu. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29113
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Berní rula - originál

Příspěvekod jirkabart » pon čer 26, 2017 13:55

Vojovice jsou i mým zájmovým místem. Jaké rodiny tam odsud máte? (já tam mám Velíškovi a Nedvědovi)



pesovirodkm píše:Dobrý den,
potřebuji nahlédnout do originálu berní ruly, abych vyloučil, že došlo k chybnému přečtení při přípravě vydaných výtisků.

Jedná se mi o panství plánické na Klatovsku (fol. 403-419), ves Vojovice (fol. 409).
Jelikož na cestu do archívu potřebuji den dovolené (což je v dnešní době nevyčíslitelná vzácnost :-) ), chtěl bych se zeptat zkušených badatelů, zda jsem správně našel číslo archiválie, abych nejel do Prahy zbytečně a Vojovice tam nakonec nebyly:

http://www.badatelna.eu/fond/67/reprodu ... =461687&q=
Fond 53 (BR), Inv. č. 18, Berní rula - Plzeňsko, fol. 1-700

Díky za potvrzení, či nepotvrzení :-)
Pátrám především na jižním plzeňsku, klatovsku a královehradecku.
Uživatelský avatar
jirkabart
 
Příspěvky: 536
Registrován: pon bře 18, 2013 13:20
Oblast pátrání: plzeňský kraj: přešticko, švihovsko, žinkovsko, nepomucko
královéhradecký kraj: severně od Nechanic

Re: Berní rula - originál

Příspěvekod Peters » stř čer 28, 2017 9:39

Podle mých zkušeností je v Berní rule spoustu jmen zapsaných úplně špatně, konkrétně v případě, kdy obyvatelstvo bylo německé a zapisující Češi - to je kolikrát potřeba opravdu velká fantazie uhádnout, koho měl zapisující na mysli. Také jsem si původně myslel, že ,ůže být chyba v přepisu z originálu - ale ne, špatný je už originál.

Další chyby tam mohly přibýt při přepisu, to je jasné.
Peters
 
Příspěvky: 445
Registrován: ned lis 29, 2009 22:39

Re: Berní rula - originál

Příspěvekod Radix » stř čer 28, 2017 10:27

I v přepisu z originálu je mnoho chyb - nepochopitelné počešťování jmen (Weczl je psán jako Vacl atd.). Dále jsou v nových vydáních Berní ruly
různá zjednodušení (chalupník, který měl 1,2 strychu pole osíval na jaro a na zimu 2 strychy, atd.)
Radix
 
Příspěvky: 3185
Registrován: úte led 08, 2013 18:54

Re: Berní rula - originál

Příspěvekod pesovirodkm » pát čer 30, 2017 19:26

Dobrý den, jen v rychlosti: v archívu potvrdili, že je berní rula na mikrofilmech. Ono by bylo i nelogické, aby nebyla a vydané kopie byly zpracovávány přímo z originálu, který je ve špatném stavu. Jedinou manipulací s takovými archiváliemi by mělo být právě vytvoření kopie :-)
pesovirodkm
 
Příspěvky: 119
Registrován: ned čer 21, 2015 11:04


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google [Bot] a 8 návštevníků