Křest

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Křest

Příspěvekod Milan Wölfl » čtv úno 09, 2012 13:59

Zdravím,
jak se kolem roku 1770 postupovalo při křtu dítěte? Respektive, zajímá mne zajištění křtu. Četl jsem, že za Josefa II. byly zrušeny poplatky za záznam o křtu. jak by se tedy postupovalo, kdyby byli rodiče téměř nemajetní? Zaplatil by poplatek za ně například jejich kmotr? A bylo by možné, že díky nedostatku peněz by dítě nebylo zapsáno? (Tedy záznam o narození a křtu by vůbec neexistoval?)
Děkuji předem za odpověď!
MW
Uživatelský avatar
Milan Wölfl
 
Příspěvky: 1726
Registrován: úte pro 27, 2011 14:14
Bydliště: Lišov u Českých Budějovic
Oblast pátrání: Lišovsko, oblast hlubockého a třeboňského panství, jihočeské Sudety

Re: Křest

Příspěvekod Věra Mátlová » ned úno 12, 2012 8:51

Vám pořád leží v hlavě ten chybějící Matěj, co? Napsala jsem Vám včera do rubriky čtení, myslím že to bude ten kterého jsem tam našla. Ale k těm křtům: Nepokřtěné dítě prakticky neexistovalo, v očích tehdejších lidí masírovaných církví to prostě bylo to nejhorší co mohli tomu robátku udělat - nepokřtít ho, takový tvor neměl nárok ani na slušný pohřeb, natož pak na další. Proto v nouzi křtily i porodní báby děti u kterých bylo jasné že nepřežijí, dokonce mohly pokřtít nenarozený plod v lůně matky když viděly že bude průšvih a narodí se mrtvě. Prostě to byla nejvyšší priorita i kdyby na chleba nebylo, tak se křest vybavil. Když bylo hodně zle, tak zaplatil kmotr, a obvykle ještě něco dal na přilepšenou, proto často byl jako kmotr zván někdo bohatý - třeba i rychtář, jak můžete někde vidět ze záznamů, že se tam k vícekrát opakuje
kozulena
Uživatelský avatar
Věra Mátlová
 
Příspěvky: 1913
Registrován: úte kvě 12, 2009 8:04
Bydliště: Říčany

Re: Křest

Příspěvekod Zdenek » ned úno 12, 2012 9:03

Mohu se přidat s dotazem? V jiném tématu, tady na fóru, se někdo ptal, na neexistenci zápisu o křtu u zemřelého dítěte. Uvedu příklad o co mi jde:
Očekává se narození dítka, ale vypadá to, že to nedopadne dobře. Porodní bába dítě pokřtí, ale dítko to zvládne. O rok později ale dítko opravdu zemře a v zápisu o úmrtí je napsáno: zemřel syn XY ve věku 1 rok. Zápis v matrice pokřtěných ale není.
Je možné že takto pokřtěné děti se zapomínaly zapisovat do matrik?

Asi z toho dělám ,,dobrodružství kriminalistiky,, co? Ale takové případy mám také a nějaké vysvětlení by se mi hodilo. :wink:
Zdenek
 
Příspěvky: 1263
Registrován: ned bře 29, 2009 19:58
Bydliště: Olomouc

Re: Křest

Příspěvekod Jan » ned úno 12, 2012 9:45

Možné je všechno, zápis v matrice úmrtí a nezapsaný v matrice narozených jsem našel,
zápisy že farář pochoval 3 "robátka" bez jmen a čí byly už ne a to několik měsíců, nezapsané
úmrtí v indexu také. Do výnosu Josefa o matrikách byly matriky pouze výkaz práce faráře, záleželo
na něm jak pečlivý byl. Jistota, že v matrikách a indexech nejsou chyby prostě neexistuje, s tím
se musíme smířit a to bez ohledu na dobu zápisu.
Uživatelský avatar
Jan
 
Příspěvky: 694
Registrován: stř srp 09, 2006 20:35
Bydliště: Brno

Re: Křest

Příspěvekod Věra Mátlová » ned úno 12, 2012 10:13

Křtily báby "v případě extrémní nouze" - a v zápisech je to uvedeno. Křtili i kaplani nebo administrátoři, tedy ne vždy faráři. Zapisovalo se na všelijaké cedule, které se schovávaly do nějakého šuplíku za oltářem v sakristii (matriky se tam nepovalovaly, ty byly jako úřední knihy dobře schované na faře). Jednou za čas, když se očekávala kontrola z konzistoře, to někdo hromadně přepsal do matriky (zápisy z kontrol = vizitací jsou v matrikách). Přepisoval kdo uměl dobře psát - tedy třeba i kantor, a když nemohl přečíst co bylo na ceduli tak napsal co viděl, nebo i jméno vynechal. Cedule se klidně mohly poztrácet, nebo prostě některá se zapomněla opsat. Jen do některých těch nejstarších matrik (před rokem 1700) se zapisovalo přímo, dokonce je faráři (nebo pověření řeholníci jetliže farnost nebyla obsazená a duchovní správou byl pověřen klášter) vozili prý s sebou na koni v holínce, takže mají dlouhý úzký formát. Zápisy v těch nejstarších matrikách opravdu vypadají autenticky, kdežto u těch novějších je zase vidět, že to někdo přepisoval v klidu, úhledně, hromadně.
kozulena
Uživatelský avatar
Věra Mátlová
 
Příspěvky: 1913
Registrován: úte kvě 12, 2009 8:04
Bydliště: Říčany

Re: Křest

Příspěvekod Georgiuss » ned úno 12, 2012 17:32

Na jižní Moravě bylo vpisování údajů do matrik časté i v dobách po třicetileté válce. Země byla zpustošená, mnohé farnosti neobsazené. Matrika má třeba na titulní stránce uvedeno: " kniha byla pořízena z mnohých karet v jedno uvedené a sepsané". Často se vyskytují anonymní zápisy typu otec (N). Setkal jsem se ale i se situací, kdy se cedulky popletly, a jeden a tentýž zápis byl proveden ve dvou matrikách, každá v jiné farnosti. Zápisy v této době rozhodně nebyly kompletní.
Uživatelský avatar
Georgiuss
 
Příspěvky: 40
Registrován: pát led 20, 2012 10:37
Oblast pátrání: Třebíčsko, Znojemsko, střední Čechy

Re: Křest

Příspěvekod Milan Wölfl » pon úno 13, 2012 11:51

Hm, zajímavá diskuze! A, paní Mátlová, s poznámkou, že mi v hlavě leží ten Matěj, máte úplnou pravdu. Sice z toho asi opravdu dělám detektivku, ale nemůžu si pomoct! :lol:
Chci mít jistotu, která bude nějak potvrzená z více směrů a již nyní mě naprosto děsí změna příjmení v kombinaci s Matějem - přeci jen, Matěj bylo obvyklé jméno a gruntů na vsi je taky moc :)
Ale děkuji za naprosto vyčerpávající a úplnou odpověď!
MW
Měření dostupností serverů:
:: SOA TŘEBOŇ :: ZA OPAVA :: SOA LITOMĚŘICE :: GENEALOGIE.TABY.CZ :: FAMILY SEARCH ::

(Kolegové, omluvte prosím moji dočasnou nepřítomnost zde, brzy se vrátím. V případě nutnosti e–mailem v kontaktu...)
Uživatelský avatar
Milan Wölfl
 
Příspěvky: 1726
Registrován: úte pro 27, 2011 14:14
Bydliště: Lišov u Českých Budějovic
Oblast pátrání: Lišovsko, oblast hlubockého a třeboňského panství, jihočeské Sudety


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 16 návštevníků