Podivné přípisky v rodné matrice - VYŘEŠENO

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Podivné přípisky v rodné matrice - VYŘEŠENO

Příspěvekod zedir » čtv čer 08, 2017 4:48

Dobrý den,

v ježovské matrice narozených 5386 (1723-1790) jsem v 70. letech narazil na několik různých poznámek či zkratek pod jmény narozených a u některých si ani nejsem jistý, v jakém jsou jazyce, co mají znamenat, jak je číst nebo proč jsou zapsány, či proč jen u některých a ne u obdobných apod. Matrika je krásná, ale přesto mi to neulehčuje a nenapovídá mi nic o tom, oč by se mohlo jednat, tím spíše méně, že přípisky jsou očividně mladší než záznamy, ke kterým se vztahují - co by bylo možno zapisovat zpětně, co by bylo známo i po určité době?

1) hinc, snímky 125, 127 a 130.
    Hinc znamená odtud, ale proč by to bylo nutné zvlášť uvádět, pokud je vpravo v kolonkách uváděno locus? A proč by to bylo jen u několika záznamů, kdyby tím opravdu chtěli říct, že se jedná o místní?
2) prie, snímky 143, 145, 146 a 148.
    Prie může být odvozeno od prior/prius, tedy dřívějšího, prvního, staršího apod. Co by to však znamenalo? Dříve narozený, pokřtěný, někde zapsaný? Nic z toho se mi nezdá jako pravděpodobné. Jako druhá varianta, jak si to vykládat, mě napadá zkratka pridie, tedy o den dříve, včerejší, ale v souvislosti se záznamy se mi to zdá ještě méně pravděpodobné. Opět vyvstává otázka, co by se uskutečnilo o den dříve, zvlášť, že tu nejsou zapisována jak data narození, tak i křtu (zpočátku matriky ano, ale jen do roku 1736, pak od toho upouští a uvádějí jen jediné datum bez bližšího určení, předpokládám tedy křest).
3) b. nebo podoba bi., poprvé jsem si zkratky všiml na snímku 109, pak následuje několik snímků, kde se objevuje neobjevuje a od snímku 122 do snímku 149 se objevuje na každém.
    Jak se zpočátku objevuje jen zcela výjimečně, čím dále se naopak zcela výjimečně neobjevuje. V rodné latinské matrice mě automaticky napadlo to nejtypičtější, co by to mohlo být - baptizatus, baptizavit, případně baptizans (pak by ale chybělo jeho jméno). Tomu by napovídalo i to, že se u zemřelých dětí zkratka většinou nevyskytuje. Ale je tu vícero případů, kdy se objevují u jmen narozených křížek i zkratka, která pak bývá většinou přeškrtnuta. Nedávalo by smysl, aby zapsaný křest byl "zrušen" smrtí dítěte, která nastala například i ve věku několika let, takže je zřejmé, že dítě opravdu muselo být pokřtěno.

    Na snímku 136 je zase zápis o mrtvorozeném dítěti a zkratka zůstává nepřeškrtnuta, i když je nemyslitelné, aby bylo pokřtěno mrtvé dítě, nejvýše by byl možný křest v těle matky, ale to jsou pochopitelně výjimky. Napadlo mě také, že by se mohlo jednat o zápisy, že dítě žije a pokud pak zemřelo, bylo b. škrtnuto a dopsán křížek, ale nenapadá mě latinské slovo na B, které by označovalo žití, muselo by tu být v. jako vivens. Naopak by také nedávalo smysl, aby u dětí, které zemřely do několika dní, u kterých není dopisováno pozdější datum úmrtí a křížek v matrice následoval tedy jen krátce po jejich úmrtí, byla po čase dopisována zkratka o tom, že žijí a hned záhy by byla zase přeškrtnuta. Navíc tu jsou i případy, kdy není zapsán ani křížek, ani zkratka, například na snímcích 134, 137 a 141. Jednoduše nevím, co si mám myslet.
4) preož, snímky 113, 116, 131, 137, 138, 139, 140 a 141.
    Tady mě napadlo jen zkrácené a zkomolené pr[vor]oz(ený/á) (na snímku 139 zápis vypadá jako prroz), ale jednak mi to připadá přitažené za vlasy, nikde jinde jsem nic takového neviděl, jednak jsem se na několik párů, u nichž to bylo zapsáno, podíval hlouběji do matriky a ony děti rozhodně nebyly první.
5) slepy, slepa, snímky 138 a 143.
    Na snímku 138 je navíc ještě zapsáno get nebo gest, ale že by se skutečně jednalo o zapsanou slepotu, mi přijde už z říše genealogy fiction.
6) hlupy, snímek 126.
    Opravdu také pochybuji, že by se jednalo o slovo hloupý, s podobnými konstatováními se sice v matrikách setkávám (byl blbý a neschopen svatého přijímání apod.), ale u malého dítěte to nedává smysl a dopisovat to později do rodné matriky také ne, ale pochopitelně do úmrtní, ve které se oznamují (ne)zaopatření a případně důvody.
Obrázek
Za případná objasnění děkuji předem. S pozdravem
zedir
Naposledy upravil zedir dne pát čer 09, 2017 20:28, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
zedir
 
Příspěvky: 6291
Registrován: pát kvě 02, 2014 3:59

Re: Podivné přípisky v rodné matrice

Příspěvekod ZEL » čtv čer 08, 2017 9:01

Odpověď neznám, mohu jen fabulovat. Ale zaujala mě Vaše poznámka v bodě 6. Co když si farář do matriky poznamenával, které děti biřmoval zde (hinc) a které odešly pryč (ve dvou uvedených příkladech by se slova prie a preož dala číst jako pric), možná měl při té příležitosti potřebu poznačit, že dítě bylo slepé nebo hloupé. Trochu je problém s bodem 2, b nebo bi by sice mohlo znamenat biřmován, ale nesedí jeho použití u mrtvých dětí (ledaže by se farář spletl při zapisování a značku pak přeškrtl), v případě mrtvorozeného dítěte to už ale nesedí vůbec (ledaže by se farář tentokrát spletl dvakrát a zapomněl zkratku přeškrtnout).
ZEL
 
Příspěvky: 480
Registrován: pát srp 25, 2006 10:42
Oblast pátrání: Rody Zelinků a Zelingerů
http://zelinka.genebaze.cz/zelinka.html

Re: Podivné přípisky v rodné matrice

Příspěvekod Dawid » čtv čer 08, 2017 10:41

Jen v krátkosti: naopak mi připadá očividné, že skutečně všechny přípisky jsou pozdějšího data než samotné jimi doplněné zápisy. A celé to působí, že se někdo (asi během 80. let) snažil udělat si přehled o aktuální životní situaci určitého počtu dětí.
Takže u některých doplnil zdravotní hendikep ("slepý", "hlúpý"). U dalších připsal slovo "pryč" (buď spisovně jako "pric", "prič", nebo nářečně jako "precž"), ať už to znamená cokoliv. A stejně tak, ať už je cokoliv vyjádřeno písmenem "b.", tak mi pořád připadá zjevné, že se to vylučuje s bytím po smrti. (Mrtvě narozené dítě na snímku 136 nevidím, je tam jen jeden "posthumus", pohrobek.)
Takže bych asi přece jen myslel na biřmování - že by například přišel nový farář a potřeboval se zorientovat, které děti jsou z biřmování už "venku" (protože jim to nedovolí zdraví, protože už nežijí, protože žijí jinde...) a které to ještě čeká? Tím by se vysvětlovalo, že se poznámky objevují až od určitého roku (starších jedinců se biřmování netýká).
Dawid
 
Příspěvky: 1431
Registrován: stř bře 04, 2015 14:57

Re: Podivné přípisky v rodné matrice

Příspěvekod zedir » pát čer 09, 2017 18:12

Děkuju moc oběma, sice nechápu důvod některých přípisků, ale asi to tak vše bude. Některé děti tedy byly v pozdějším věku zde, některé byly pryč, některé byly slepé, jiné hloupé a některé za sebou měly biřmování, některé na něj teprve čekaly. Zmátl jsem se tím posthumus, mylně jsem to pokládal za mrtvorozené dítě, ne že se jedná o pohrobka.
Uživatelský avatar
zedir
 
Příspěvky: 6291
Registrován: pát kvě 02, 2014 3:59


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 27 návštevníků