Annus Milit - Annus Solaris

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Annus Milit - Annus Solaris

Příspěvekod Jezevec » pát čer 02, 2017 13:03

Zdravím,
setkal jsem se v matrice s tímto značením letopočtu Annus Milit - Annus Solaris. Nevíte o co kráčí?
http://ebadatelna.soapraha.cz/d/7667/92
Děkuji za odpověď.
Uživatelský avatar
Jezevec
 
Příspěvky: 259
Registrován: pon srp 15, 2016 10:07
Oblast pátrání: Poděbrady, Němčice u Kolína, Kokava nad Rimavicou,

Re: Annus Milit - Annus Solaris

Příspěvekod bara.jermarova » pát čer 02, 2017 14:16

Ja ten zapis teda neprectu, ale Annus Milit, coz je asi zkratka Militaris je vojensky rok, o tom jsem nic nenasla. Annus Solaris je slunecni rok, oznacovan jako tropicky.
Tropický rok trvá 365 dní 5 h 48 min 45,4 s středního slunečního času a je základem kalendářního roku.-tohle mi nasla Wiki
Tezko rict, jestli to spolu souvisi..
bara.jermarova
 
Příspěvky: 118
Registrován: úte kvě 16, 2017 14:30
Bydliště: Louny
Oblast pátrání: Lounsko-Chožov, Cítoliby, Líšťany, Kladensko-Horní Kamenice, Otvovice, Plzeňsko-Tachov, Stará knížecí huť, Hraničky

Re: Annus Milit - Annus Solaris

Příspěvekod Jezevec » pát čer 02, 2017 14:26

No, tohle jsem také vyhledal ale smyslu mi to nedává...
Uživatelský avatar
Jezevec
 
Příspěvky: 259
Registrován: pon srp 15, 2016 10:07
Oblast pátrání: Poděbrady, Němčice u Kolína, Kokava nad Rimavicou,

Re: Annus Milit - Annus Solaris

Příspěvekod bara.jermarova » pát čer 02, 2017 14:30

To vas chapu, mne teda taky ne. Otevrela jsem tu matriku a zda se mi, ze to je stejny rok a jednou je u nej napsano Solaris a jednou Milit. Netusim co tim chtej zapisovatel sdelit. Je to i u jineho roku v tehle matrice?
bara.jermarova
 
Příspěvky: 118
Registrován: úte kvě 16, 2017 14:30
Bydliště: Louny
Oblast pátrání: Lounsko-Chožov, Cítoliby, Líšťany, Kladensko-Horní Kamenice, Otvovice, Plzeňsko-Tachov, Stará knížecí huť, Hraničky

Re: Annus Milit - Annus Solaris

Příspěvekod bara.jermarova » pát čer 02, 2017 14:33

Jestli spravne ctu, mel by to byt rok 1816 a ten je oznacovan jako rok bez Slunce, kvuli vybuchu sopky. Tezko ale rict, jestli to nejak souvisi. Koukala jsem, ze se to v matrice objevuje i u jinych roku.
bara.jermarova
 
Příspěvky: 118
Registrován: úte kvě 16, 2017 14:30
Bydliště: Louny
Oblast pátrání: Lounsko-Chožov, Cítoliby, Líšťany, Kladensko-Horní Kamenice, Otvovice, Plzeňsko-Tachov, Stará knížecí huť, Hraničky

Re: Annus Milit - Annus Solaris

Příspěvekod Jezevec » pát čer 02, 2017 14:40

No právě... :roll:
Uživatelský avatar
Jezevec
 
Příspěvky: 259
Registrován: pon srp 15, 2016 10:07
Oblast pátrání: Poděbrady, Němčice u Kolína, Kokava nad Rimavicou,

Re: Annus Milit - Annus Solaris

Příspěvekod bara.jermarova » pát čer 02, 2017 14:42

Teda to by me taky zajimalo, tak budeme cekat a doufat, ze nam nekdo pomuze. Ja jsem se s tim jeste nikdy nesetkala, takze tohle blo jediny, co poradil Google.. Tak uvidime:)
bara.jermarova
 
Příspěvky: 118
Registrován: úte kvě 16, 2017 14:30
Bydliště: Louny
Oblast pátrání: Lounsko-Chožov, Cítoliby, Líšťany, Kladensko-Horní Kamenice, Otvovice, Plzeňsko-Tachov, Stará knížecí huť, Hraničky

Re: Annus Milit - Annus Solaris

Příspěvekod Menya » pát čer 02, 2017 15:28

Řekla bych, že vojenský rok začínal o něco dříve, patrně odvody v roce předcházejícím (asi tak, jak se dnes nekryje rozpočtový rok s kalendářním). A rokem slunečním je asi myšlen normální kalendářní rok.
Uživatelský avatar
Menya
 
Příspěvky: 324
Registrován: čtv úno 18, 2016 14:35
Bydliště: Letohrad
Oblast pátrání: Poličsko
Rodokmen online: https://ogy.de/v4af

Re: Annus Milit - Annus Solaris

Příspěvekod Zora » pát čer 02, 2017 17:08

http://www.primaplana.cz/news/rakouske- ... -skolstvi/

....a) Struktura školního roku
Na většině vojenských škol se vyučovalo 11 měsíců v roce, školní rok začínal původně 1. listopadu a v říjnu byly prázdniny. Tento systém se změnil až v roce 1837, kdy byly prázdniny přesunuty na září a školní rok tedy začínal ve shodě s vojenským rokem 1. října..........

Určitě by se na netu dalo přesně dohledat , v jakém období a kdy začínal vojenský rok. Zde v matrice to vypadá, že snad 1. novembra.

Podle mého názoru si tím zapisující kněz označoval předěl mezi narozenými, kterých se později týkaly odvody za daný vojenský ročník.
Z

edit
zde podobná zmínka
"Školní rok začínal až třetího listopadu, protože se začátek školy dával do souvislosti se začátkem vojenského roku. S datem, kdy začínal výcvik nových vojáků,"
Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/jsou-to-jeste-le ... domaci_ond
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29143
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 28 návštevníků