Jak to bylo s otcem?

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Jak to bylo s otcem?

Příspěvekod bara.jermarova » úte kvě 30, 2017 14:49

Dobrý den,
mám tady jednu perličku. Teda...pro mě perličku, možná je to nakonec daleko jednodušší, než se mi na první pohled zdá.
Moje předkyně se jako vdaná paní jmenovala Rosalie Oulická a za svobodna Vojtová. Na tom by nebylo nic zvláštního, ale... Hledala jsem podle narození jejich děti její narození, prostě jsem si od toho data odečetla pár let a hledala jsem v matrice, odkud pocházela. (Kožov, dnes Chožov) No, žádnou Rozu Vojtovou jsem tam nenašla.
Šla jsem na to tedy obráceně, našla jsem její úmrtí a zjistila v kolika letech zemřela, bylo jí 46 a pak už nebylo těžké spočítat si, kdy přesně se narodila. V tom roce se v Chožově narodila Rosalie jen jedna. Matka byla v pořádku, o tý jsem už nějaké informace měla, ale k mému překvapení nebyl otec Ján Vojt, ale Johan Menss/zl. Tak to už jsem byla značně rozhozená, ale nakonec se ukázalo, že je to vážně její pravý otec. Podle data narození, jména matky, místa narození... Říkala jsem si, že teda Johan zemřel brzo po jejím narození a matka si potom vzala jistého Jána Vojta, který jí vychoval. No.. Takhle to teda nebylo.
Žádný Jan Vojt/a ani Voit se v té době v Chožově vůbec nevyskytoval.
No a pak jsem taky našla narození Johana, vím, že to byl on, protože datum narození podle svatby sedí (když se ženil, nebyl ještě dospělý a otec to schválil, sedí i rodiče.) Je u něj poznámka, že zemřel v 73 letech, 40 let po narození Rosalie!!!
U svatby Rosalie s Antonínem je psána jako Vojtová rodem z Kožova, u narození jejích dětí je také jako Vojtová rodem z Kožova. No ale v knize zemřelých, kde jsem našla pár Rozy dětí je napsaná jako rozená Menszlová rodem z Kožova. Já opravdu nevím, co si o tom mám myslet.
Jedná se "jen" o chybu zapisovatele, nebo jí někdo adoptoval, nebo co se stalo? Hrozně by mě to zajímalo a celá tahle větev je tak zamotaná, že už se ničemu nedivím. :D
OMLOUVÁM SE ZA DLOUHÝ SLOH, ALE JÁ SAMA NA TO ASI NESTAČÍM A HODÍ SE MI JAKÁKOLIV POZNÁMKA A POMOC.
DĚKUJU!!!!
Naposledy upravil bara.jermarova dne úte kvě 30, 2017 15:36, celkově upraveno 5
bara.jermarova
 
Příspěvky: 118
Registrován: úte kvě 16, 2017 14:30
Bydliště: Louny
Oblast pátrání: Lounsko-Chožov, Cítoliby, Líšťany, Kladensko-Horní Kamenice, Otvovice, Plzeňsko-Tachov, Stará knížecí huť, Hraničky

Re: Jak to bylo s otcem?

Příspěvekod Zora » úte kvě 30, 2017 15:30

Ty odkazy nejsou funkční, myslím, že i u Litoměřic je třeba vložit permalink - někde na stránce s nalezeným zápisem je možnost (tlačítko) přímý odkaz na obrázek - po najetí (nebo zmáčknutí) se objeví ten správný odkaz.

Pokud jí zemřelo dítě a byla uvedena jako Menslová, poak bych se přikláněla k tomu, že se dítě mohlo narodit za svobodna, a příjmení Vojta mohla mít po prvním manželovi... Poidívejte se u všech zápisu na to, jak jsou děti uváděny - ehlich - unehelich (nemanž), zda je u svatby matka psána jako vdova - Witwe, resp. čárka v kolonce stav - ledige/witwe

U svateb dětí dochází občas v matrikách k chybě, kdy se zamění příjmení žen za svobodna ....
Ale fakt, nevidím na odkazy, vždy mně to hlásí jen chybu -. Litoměřice tolik neznám.

A důležité - uveďte nějaké datum, o které období se jedná - třeba mohla být rozvedená - cca po roce 1868...¨
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29117
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Jak to bylo s otcem?

Příspěvekod bara.jermarova » úte kvě 30, 2017 15:41

Děkuji za odpověď. No snažila jsem se to dát nějakým přímým odkazem z matriky ale když jsem to tak udělala, tak se mi ukázaly náhodný matriky a náhodný stránky, tak jsem to radši smazala úplně.
No, vždycky má Roza napsano: Rosalie Oulická, dcera Jána Vojta z Kožova. A nebo taky rozená Vojtová.
Všechny její děti jsou manželské a měla je s Antonínem Aulickým/Oulickým, i ty děti se jmenuji po otci. Mně jde hlavně o to, proč je někde uváděna Vojtová a někde Menzlová, když se teda podle všeho narodila Menzlovi... Roza se narodila 1842, děti se jí rodily cca od roku 1870.
Snad je to pochopitelné i bez odkazů, protože opravdu nejsem schopná je sem dát. :D
bara.jermarova
 
Příspěvky: 118
Registrován: úte kvě 16, 2017 14:30
Bydliště: Louny
Oblast pátrání: Lounsko-Chožov, Cítoliby, Líšťany, Kladensko-Horní Kamenice, Otvovice, Plzeňsko-Tachov, Stará knížecí huť, Hraničky

Re: Jak to bylo s otcem?

Příspěvekod Zora » úte kvě 30, 2017 15:50

Otec může být jedna osoba - příjmení po chalupě, i když Vaše oblast není přímo ta, kde se příjmení takhle mění.
Příjmení po chalupě - nově příchozí hospodář dostával příjmení po předcházejícím obyvateli chalupy (jinak řečeno, grunt se jmenoval po dřívějším majiteli a podle gruntu dostal příjmení i nový hospodář), ale ve Vámi uváděné době je to už velmi nepravděpodobné...
Zkuste najít narození otce JOhanna - pod jménem Messl či Vopjta a podívejte se na příjmení jeho matky za svobodna.

V 19. století se často pátralo do minulosti, zda je příjmení "správné" , neb někdy se stávalo, že svobodné matky porodily dítě, vdaly se a dítě automaticky používalo příjmení jejího manžela - Pak, např. v době svatby se to zjistilo a zpětně se opravovalo...

Zkontrolujte si čísla domů, jestli se z toho nedá něco vyčíst..., zkuste najít sourozence Rosálie, s jakým příjmením otce jsou psáni.

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29117
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Jak to bylo s otcem?

Příspěvekod bara.jermarova » úte kvě 30, 2017 15:55

No, narození otce Johana jsem našla, matka je Anna rozená Nedwied a otec Anton Menszl. Čísla domů sedí a sourozence jsem hledala, na tu dobu mi přišlo divné, že měla jen dva a ještě o dost starší. A ti mají také napsáno Menszl. Rosalie se narodila jako poslední, třetí, dítě.
Moc Vám, Zoro, děkuji za pomoc.
Ale máte pravdu že Ján a Johan je v podstatě to samé, nehledě na to, že oba měli být nádeníci, jen to příjmení nějak hapruje. Je možné, že se zapisovatel spletl, ale v té době opravdu žádný Vojt/a v Chožově nežil, achjo.. Já byla tak ráda, že jsem u nich jednu hádanku rozluštila a teď přijde další. Asi si nepřejí, aby jsme něco hledali! :D
bara.jermarova
 
Příspěvky: 118
Registrován: úte kvě 16, 2017 14:30
Bydliště: Louny
Oblast pátrání: Lounsko-Chožov, Cítoliby, Líšťany, Kladensko-Horní Kamenice, Otvovice, Plzeňsko-Tachov, Stará knížecí huť, Hraničky

Re: Jak to bylo s otcem?

Příspěvekod Zora » úte kvě 30, 2017 16:45

Monika píše:Zoro, podrobně i s odkazy a výpisky z matrik je to už řešené zde: viewtopic.php?f=5&t=35932

Z tohoto tématu bych ráda citovala doporučení:
Monika píše:Koukala jsem, jak jste si dala do čtení možné narození Rosiny: viewtopic.php?f=9&t=35956&p=165150#p165150 že je tam i poznámka o vydání křestního listu k svatbě 20. ledna. 1864. Svatba musela být po tomto datu, jenže matrika oddaných pro Chožov končí právě lednem 1864: http://vademecum.soalitomerice.cz/vadem ... =47#scan47 Další zápisy by měly být, podle poznámky dole, v matrice označené V (římská 5) a ta podle všeho není digitalizovaná. Možná ještě ani nebude v archivu, ale má ji uložen příslušný matriční úřad.


Opravdu myslím, že na mnohé otázky by mohla být odpověď u toho sňatku nebo ve farním archivu.


Nějak jsem ten původní příspěvek minula, omlouvám se.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29117
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Jak to bylo s otcem?

Příspěvekod bara.jermarova » úte kvě 30, 2017 17:00

Aaa, mate pravdu Moniko! Na to jsem uplne zapomnela. Ja to brala jako vyresenou vec, ovsem ted me to zaskocilo, prave kvuli umrti. Dekuji za pripomenuti! Svatbu Rozy a Antonina jsem totiz take nenasla.
bara.jermarova
 
Příspěvky: 118
Registrován: úte kvě 16, 2017 14:30
Bydliště: Louny
Oblast pátrání: Lounsko-Chožov, Cítoliby, Líšťany, Kladensko-Horní Kamenice, Otvovice, Plzeňsko-Tachov, Stará knížecí huť, Hraničky

Re: Jak to bylo s otcem?

Příspěvekod Zora » úte kvě 30, 2017 20:55

Matriční knihy (které nejsou v archivu) pro obec Chožov by měly být uloženy v Lounech -
zde kontakty

http://www.obceamesta.info/matrika/5662 ... hozov.html

Matrika pro Obec Chožov se nachází na adrese:


Městský úřad Louny - Matrika
Mírové nám. 35
44023 415621164

Mapa

Email: info@mulouny.cz
http://www.mulouny.cz


Zkuste se na oddací matriku zeptat.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29117
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků