Shoda příjmení se šlechtickým rodem

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Shoda příjmení se šlechtickým rodem

Příspěvekod badatel12 » ned kvě 28, 2017 23:57

Zdravím,

začal jsem sestavovat rodokmen a zjistil, že existoval šlechtický rod ve kterém vystupuje moje příjmení, konkrétně rod Měsíčků z Výškova. Samozřejmě mě zajímá, jestli se nemůže jednat o moje předky, ne jen proto, že to byl urozený rod, ale hlavně proto, že bych měl rázem bohaté záznamy až do 13. století.

Moji předci (jména Měsíček) pochází z Jižní Moravy (obec Žádovice). Nejstarší doložený je Mathias Měsíček (rok narození 1686), o původu z Výškova (zřejmě) nikde ani slovo. Výškov je v Západních Čechách a všechny záznamy o rodu Měsíčků z Výškova je umísťují do Čech.
Takže mě napadlo se zeptal lingvistů, zda je možné, že se stejné příjmení vyvine nezávisle na dvou místech. Tady je odpověď:

"Dobrý den,
souvislost může i nemusí být. V českém jazykovém prostředí neexistuje zřetelný rozdíl mezi vnější podobou šlechtických a nešlechtických příjmení. Šlechtická příjmení vznikala dříve než příjmení měšťanů a svobodných sedláků (nejpozději - koncem 18. století dostali příjmení bezzemci a čeleď). Úvahy o původu jednotlivých příjmení jsou obvykle pouhými lingvistickými hypotézami ohledně jejich vzniku - důvodů, proč ke konkrétnímu jedinci či rodu bylo přiřazeno konkrétní příjmení, mohly být ve skutečnosti velice rozmanité, a jen velmi vzácně se dají přesně doložit.
Pro širší informace ohledně procesu vzniku českých příjmení doporučujeme stať prof. Dobravy Moldanové Jak vznikala naše příjmení, která je součástí příručky Naše příjmení (MOLDANOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. Praha: Agentura Pankrác, 2004.)."

Nicméně, co jsem se dočetl, tak tento šlechtický (některé jeho větve) začali v 16. a 17. století chudnout (někteří úplně) a navíc po bitvě na Bílé hoře museli někteří opustit Čech (přišli dokonce o šlechtický stav- znamená to, že přestali používat přídomek z Výškova?). Někteří měli dluhy a o jejich potomcích nejsou žádné informace. V podstatě nejnovější dochované záznamy Měsíčků, kteří používali ten šlechtický přídomek, je z Německa (Pruska), kam někteří emigrovali po Bílé hoře. Takže otázka zní, co se stalo z ostatními, mohli přejít na Moravu a přestat používat šlechtický přídomek? Mohli je zapsat do matriky bez tohoto přídomku? Jak člověk může zjistit, že má předky ve zchudlém šlechtickém rodu? Pokud se podívám na příjmení Měsíček na kdejsme.cz, tak dvě hlavní koncentrace jsou na Kyjovsku (odkud mám doložené předky) a Klatovsku (odkud pochází Měsíčkové z Výškova).

Ocením jakékoliv postřehy.
badatel12
 
Příspěvky: 7
Registrován: ned kvě 28, 2017 23:37
Oblast pátrání: Žádovice, Bratřejov

Re: schoda příjmení se šlechtickým rodem

Příspěvekod Homelessbar » pon kvě 29, 2017 5:58

Odpověď je jednoduchá - prostě nalézt společné členy, ale pochybuji. Obzvláště pokud Váš předek by nebyl z majetnější rodiny. Pro negativní odpověď vypovídá i vzdálenost mezi místy. Je to spíše negativní než pozitivní.
Uživatelský avatar
Homelessbar
 
Příspěvky: 186
Registrován: ned lis 24, 2013 22:02
Oblast pátrání: Morava

Re: Shoda příjmení se šlechtickým rodem

Příspěvekod Brasl » pon kvě 29, 2017 8:52

Dějiny konfiskací v Čechách po r. 1618.
http://kramerius.nkp.cz/kramerius/MShow ... o?id=27835

Měsíčkové z Vyškova a na Dolanech (okr. Klatovy)
http://kramerius.nkp.cz/kramerius/MShow ... vu&author=
Brasl
 
Příspěvky: 1285
Registrován: stř dub 06, 2011 8:20

Re: Shoda příjmení se šlechtickým rodem

Příspěvekod badatel12 » pon kvě 29, 2017 11:38

Homelessbar:
děkuji, myslel jsem si, že šance je malá, obzvlášť pokud se to příjmení "Měsíček" mohlo dávat lidem s kulatou tváří (tedy nic neobvyklého) a mohli vzniknout nezávisle na více místech. Jestli byl z majetnější rodiny nevím, mám problém přečíst matriční záznam (našel jsem ho díky shodě na myheritage). Tady je: http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... ?strana=41 .Měl by to být osmý záznam. Hádám, že se tam píše něco jako: otec Mathias Měsíček, matka Marina, jméno Mathias. Nevím co se skrývá pod písmeny PP? Že by podpis kněze nebo prarodiče? Každopádně je tam (snad) slovo Vlkoß, předpokládám, že Výškov to nebude. Asi bych se měl naučit číst to písmo.

Brasl: děkuji, zkusím pročíst.
badatel12
 
Příspěvky: 7
Registrován: ned kvě 28, 2017 23:37
Oblast pátrání: Žádovice, Bratřejov

Re: Shoda příjmení se šlechtickým rodem

Příspěvekod Zora » pon kvě 29, 2017 12:12

Dobrý den,

poradila bych - zkuste to tak, jak to děláme my všichni. Postupně od přítomnosti se snažíme hledat předky k minulosti. Učíme se číst písmo, zákonitosti matrik, získáme přehled, odkud kam se předci stěhovali, jaké měli povolání, hrubou představu, jak a čím se živili, kam se poděly děti a kdo třeba předčasně zemřel, nebo že byl v rodě dlouhověký kořínek.....
Psal jste, že Vám nejde o šlechtický titul, ale o fakt, že díky event. šlechtickým předkům byste se dostal hlouběji do minulosti. Tak se obrňte trpělivostí a pečlivě bádejte. Třeba se nakonec oba rody spojí nebo spíše - a to je pravděpodobnější, se dozvíte o svých předcích zcela jiné informace, která pro Vás budou mnohem více užitečnější... No a jako perlička - může se vyskytnout i jiných zajímavý předek, zaměstnáním, obcí původu nebo třeba jeho účastenství v nějaké historicky doložené události.

Z

Přečtěte si, jak začít, jak vkládat nové příspěvky do sekce Čtení starých materiálů a dvířka genealogie se před Vámi pootevírají :-)))
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Shoda příjmení se šlechtickým rodem

Příspěvekod badatel12 » pon kvě 29, 2017 13:18

Rozumím, děkuji za tip. Přesunu dotaz do příslušné sekce :)
badatel12
 
Příspěvky: 7
Registrován: ned kvě 28, 2017 23:37
Oblast pátrání: Žádovice, Bratřejov

Re: Shoda příjmení se šlechtickým rodem

Příspěvekod janamic » úte kvě 30, 2017 8:06

NEUVĚŘITELNÁ NÁHODA
Včera jsem byla v SOA na Chodovci si něco ověřit v Milíně v Sirotčích registrech pro panství Milín. Náhodně jsem otevřela knihu a objevila jsem Měsíčka v Dubenci v r. 1688.
Podle "pan" by mohlo jít o Měsíčky z Klatovska. Dál už jsem registra nezkoumala, ale pokud se do rodokmenu skutečně pustíte, mohla by to být stopa.

Obrázek
Miana
janamic
 
Příspěvky: 1788
Registrován: sob čer 29, 2013 13:28
Oblast pátrání: Podbrdský kraj, Prácheňský kraj, Jižní Čechy, Křivoklátsko, Praha západ, Praha východ, Střední Polabí

Re: Shoda příjmení se šlechtickým rodem

Příspěvekod Zora » úte kvě 30, 2017 10:17

Já se na ty Měsíčky také dívala, na netu je o těch z Klatovska docela slušná sbírka informací, patřil jim kromě jiného zámek v Dubenci. snažila jsem se najít něco, co by Klatovsko spojovalo s Moravou, ale nic jsem neulovila. Věřila bych tomu, že se na Moravu provdala nějaká dívka, ale nositel příjmení by byl alespoň zmíněn v souvislosti s původem z Výškova...

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Shoda příjmení se šlechtickým rodem

Příspěvekod JirkaMesicek » pát led 06, 2023 3:52

Dobrý den.
Nejsem jistě odborníkem na genealogické výzkumy, nicméně můj pan bratr (diplomovaný historik) do této věci se svými znalostmi nahlédl a k závěrům dospěl.
Dle mých informací vyplývajících ze zjištění mého bratra a jeho přátel potomci pánů z Výškova v České republice skutečně žijí, ačkoliv mnozí odešli do zahraničí a tam větev tohoto rodu již vymřela, jeden z potomků se z Plzně odstěhoval do Olomouce a jeden žije v Plzni. Žena již nežijícího pana Měsíčka žije také v Plzni, ta naopak má kořeny v rodech Riesovych (francouzský rod) a Schienpflugových (Německý rod zasahující do Rakousko-Uherska)
Pan Měsíček žijící na Moravě má dceru v dětském věku a žije tam přes deset let, to se zdá být jediným spojením tohoto rodu s Moravou (ačkoliv toto příjmení je tam hojné)
S pozdravem a úctou pán Jiří Měsíček z Výškova na Plzni
JirkaMesicek
 
Příspěvky: 4
Registrován: pát led 06, 2023 3:32

Re: Shoda příjmení se šlechtickým rodem

Příspěvekod JirkaMesicek » pát led 06, 2023 4:20

Zora píše:Já se na ty Měsíčky také dívala, na netu je o těch z Klatovska docela slušná sbírka informací, patřil jim kromě jiného zámek v Dubenci. snažila jsem se najít něco, co by Klatovsko spojovalo s Moravou, ale nic jsem neulovila. Věřila bych tomu, že se na Moravu provdala nějaká dívka, ale nositel příjmení by byl alespoň zmíněn v souvislosti s původem z Výškova...

Z

Ano Dubenecký zámek opravdu patřil Měsíčkovi z Výškova jenž ho koupil od Conwoye.
JirkaMesicek
 
Příspěvky: 4
Registrován: pát led 06, 2023 3:32

Re: Shoda příjmení se šlechtickým rodem

Příspěvekod Zora » pát led 06, 2023 9:34

Jen pro zajímavost, co je Výškov na Plzni?
Našla jsem, že rod Měsíčků pocházel z Výškova, , dnes součást obce Chodová Planá.

Možná, že se snad jedná o nějaké novodobé sídlo rodu Měsíčků?

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Shoda příjmení se šlechtickým rodem

Příspěvekod JirkaMesicek » ned kvě 14, 2023 1:06

Ano jeden z potomků žije "na Plzni"
JirkaMesicek
 
Příspěvky: 4
Registrován: pát led 06, 2023 3:32

Re: Shoda příjmení se šlechtickým rodem

Příspěvekod JirkaMesicek » ned kvě 14, 2023 1:11

Tedy se nejedná o Výškov na Plzni, ale o potomka pánů z Výškova žijícího dnes v Plzni.
Jedná se o heraldické označení, pán z Výškova na Plzni
(Tedy "pán z Výškova" označení rodu a původu "na Plzni" žijící v současné době v Plzni)
JirkaMesicek
 
Příspěvky: 4
Registrován: pát led 06, 2023 3:32

Re: Shoda příjmení se šlechtickým rodem

Příspěvekod Viridis » ned kvě 14, 2023 17:12

Zdravím, v Pilnáčkovi - Staromoravští rodové - je pod číslem 1074 uveden rod z Víškova v Čechách, odkud pocházeli staří vladykové ... přestěhoval se na Moravu, kde již roku 1416 byl ženat s Čeňkou z Ronova, ... Od které vzat na spol. na Němčičky a Pohořelice.... Není tam uvedeno nic ohledně Měsíčků, ale mohla by tam být nějaká spojitost - někdo z Měsíčků přišel na Moravu ve službách tohoto rodu... Tedy samozřejmě, pokud těch Víškovů/Výškovů není v Čechách více. P.
Viridis
 
Příspěvky: 338
Registrován: pon dub 30, 2018 13:20


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google [Bot] a 11 návštevníků