V jakých knihách hledat dál?

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

V jakých knihách hledat dál?

Příspěvekod layosh1 » sob úno 04, 2012 19:40

Hledám odkud se mohl objevit jeden můj předek - jistý Josef Nekula objevil se z ničeho nic v Rudlicích u Znojma. Koupil tam v roce 1828 grunt - to jsem zjistil v gruntovní knize. Nikde ale není zmínka o tom odkud mohl přijít. Narodil se někdy kolem roku 1800 neznámo kde, někdy v roce 1828 nebo 1829 se pak i oženil, ale nepovedlo se mi zjistit kde. Prohledal jsem všechny matriky v okolí cca 30km a nikde o jejich svatbě ani zmínka.

Jaké další prameny k prohledání z té doby bych mohl ještě zkusit najít v archivu kde by se dalo zjistit odkud přišel, nebo místo narození? Napadly mě ohlášky - nevěsta je z té vesnice kde se objevil(ale svatba tam nebyla), ale mohly v té době už existovat knihy svatebních ohlášek(1828/9) ? Byly by asi v příslušném fondu fary?)
Zatím jsem prošel jen matriky a gruntovní knihy.

Díky za každý tip
Uživatelský avatar
layosh1
 
Příspěvky: 240
Registrován: stř zář 01, 2010 9:17
Bydliště: Znojmo
Oblast pátrání: okresy Znojmo, Třebíč, Jihlava a západní Slovensko - okolí Senice a Skalice

Příspěvekod Zdenek » sob úno 04, 2012 21:03

Já se přidám. Kdyby někdo měl nějaký návod jak takovou zapeklitou situaci řešit, má u mě,,flašku rumu,, :lol: :lol: . Takových neřešitelných situací mám několik a taktéž nevím jak dál. :cry:
Zdenek
 
Příspěvky: 1263
Registrován: ned bře 29, 2009 19:58
Bydliště: Olomouc

Re: V jak�ch knih�ch hledat d�l?

Příspěvekod StenD » sob úno 04, 2012 21:21

Dobry den,
mam take par Nekulu v rodokmenu, pochazeji z Podolí, (fara Jemnice) Třebíč.
Zkuste online matriku http://actapublica.eu/hledej/

Hodne stesti pri hledani

Standa



layosh1 píše:Hledďż˝m odkud se mohl objevit jeden mďż˝j pďż˝edek - jistďż˝ Josef Nekula objevil se z niďż˝eho nic v Rudlicďż˝ch u Znojma. Koupil tam v roce 1828 grunt - to jsem zjistil v gruntovnďż˝ knize. Nikde ale nenďż˝ zmďż˝nka o tom odkud mohl pďż˝ijďż˝t. Narodil se nďż˝kdy kolem roku 1800 neznďż˝mo kde, nďż˝kdy v roce 1828 nebo 1829 se pak i oďż˝enil, ale nepovedlo se mi zjistit kde. Prohledal jsem vďż˝echny matriky v okolďż˝ cca 30km a nikde o jejich svatbďż˝ ani zmďż˝nka.

Jak� dal�� prameny k prohled�n� z t� doby bych mohl je�t� zkusit naj�t v archivu kde by se dalo zjistit odkud p�i�el, nebo m�sto narozen�? Napadly m� ohl�ky - nev�sta je z t� vesnice kde se objevil(ale svatba tam nebyla), ale mohly v t� dob� u� existovat knihy svatebn�ch ohl�ek(1828/9) ? Byly by asi v p��slu�n�m fondu fary?)
Zat�m jsem pro�el jen matriky a gruntovn� knihy.

D�ky za ka�d� tip
:) :)
StenD
 
Příspěvky: 94
Registrován: úte kvě 31, 2011 11:28

Příspěvekod Ewka » sob úno 04, 2012 22:50

Našel jste rodný zápis nevěsty? Někteří pečliví faráři již v této době dopisovali do rodných matrik místo a datum svatby, ale i úmrtí :) třeba budete mít štěstí :)
Uživatelský avatar
Ewka
 
Příspěvky: 521
Registrován: úte led 11, 2011 17:51
Bydliště: Broumov
Oblast pátrání: Broumovsko, Policko, Náchodsko, Dobrušsko, Podřipsko

Příspěvekod layosh1 » sob úno 04, 2012 22:57

Ewka píše:Našel jste rodný zápis nevěsty? Někteří pečliví faráři již v této době dopisovali do rodných matrik místo a datum svatby, ale i úmrtí :) třeba budete mít štěstí :)

Prohledal jsem snad uplně vše co se v matrikách dalo, pečlivě jsem procházel i matriční zápisy dětí i vnoučat apod. nikde ani zmínka o původu:-)
Uživatelský avatar
layosh1
 
Příspěvky: 240
Registrován: stř zář 01, 2010 9:17
Bydliště: Znojmo
Oblast pátrání: okresy Znojmo, Třebíč, Jihlava a západní Slovensko - okolí Senice a Skalice

kdejsme.cz

Příspěvekod porist » ned úno 05, 2012 0:26

Já když tápu, snažím se alespoň podle hustoty dnešního rozmístění nositelů daného příjmení zjistit, kde jich je nejvíc. Pokud to není příliš časté jméno a zahrnuje-li daná obec s rozšířenou působností malé území, dá se hledání omezit už jen na pár far.

Nekulové se vyskytují hustě v okolí Mor. Budějovic, tak zkuste podle indexů prohledat několik farností v těch místech a snad se Vám poštěstí. :D
porist
 
Příspěvky: 20
Registrován: čtv úno 07, 2008 20:18

Re: kdejsme.cz

Příspěvekod layosh1 » ned úno 05, 2012 9:34

porist píše:Já když tápu, snažím se alespoň podle hustoty dnešního rozmístění nositelů daného příjmení zjistit, kde jich je nejvíc. Pokud to není příliš časté jméno a zahrnuje-li daná obec s rozšířenou působností malé území, dá se hledání omezit už jen na pár far.

Nekulové se vyskytují hustě v okolí Mor. Budějovic, tak zkuste podle indexů prohledat několik farností v těch místech a snad se Vám poštěstí. :D


Ano to sem už taky zkoušel, prošel jsem matriky, kde se Nekulové vyskytují dnes nejvíc a vyskytovali se i v té době - okolí Jemnice, Moravské Budějovice,ale svatbu jsem nenašel. Narození Josefu Nekulu jsem našel několik kandidátu ale nemám jak je propojit, když chybí svatba...:-(
Uživatelský avatar
layosh1
 
Příspěvky: 240
Registrován: stř zář 01, 2010 9:17
Bydliště: Znojmo
Oblast pátrání: okresy Znojmo, Třebíč, Jihlava a západní Slovensko - okolí Senice a Skalice

Příspěvekod Zdenek » ned úno 05, 2012 10:10

Asi vám nezbude nic jiného než zajít do okresního archivu kouknout se do inventáře dané obce a prohledat vše co se dochovalo z daného období. Třeba budete mít štěstí a na něco narazíte. Já se svým příjmením bohužel štěstí neměl. Roku 1739 se můj předek prostě objevil neznámo odkud. Vzhledem k tomu že se jmenuji Novotný a Novotných je v republice asi 30000 tak je to jako hledání jehly v kupce sena. :D
Zdenek
 
Příspěvky: 1263
Registrován: ned bře 29, 2009 19:58
Bydliště: Olomouc

Příspěvekod Petr.1965 » ned úno 05, 2012 23:08

.....a v kterém roce zemřeli?? Jestli to bylo po roce 1869, zkusil bych sčítání lidu 1869 pro danou obec. Někde tam psali i datum a místo narození. Sčítací archy jsou v okresním archivu.
Uživatelský avatar
Petr.1965
 
Příspěvky: 202
Registrován: sob pro 13, 2008 12:44
Bydliště: Nový Bydžov

Příspěvekod bursica.d » pon úno 06, 2012 0:47

Viděla jsem torza sčítacích archů z roku 1857.
Uživatelský avatar
bursica.d
 
Příspěvky: 525
Registrován: pát čer 27, 2008 16:16

Příspěvekod layosh1 » pon úno 06, 2012 9:19

Petr.1965 píše:.....a v kterém roce zemřeli?? Jestli to bylo po roce 1869, zkusil bych sčítání lidu 1869 pro danou obec. Někde tam psali i datum a místo narození. Sčítací archy jsou v okresním archivu.

Josef Nekula zemřel v 20.3.1858, jeho žena pak 21.10.1879, zkusím se optat v archivu, třeba to stihli:-)
díky za tip
Uživatelský avatar
layosh1
 
Příspěvky: 240
Registrován: stř zář 01, 2010 9:17
Bydliště: Znojmo
Oblast pátrání: okresy Znojmo, Třebíč, Jihlava a západní Slovensko - okolí Senice a Skalice

Re:

Příspěvekod Rooka » stř úno 22, 2012 9:28

layosh1 píše:
Petr.1965 píše:.....a v kterém roce zemřeli?? Jestli to bylo po roce 1869, zkusil bych sčítání lidu 1869 pro danou obec. Někde tam psali i datum a místo narození. Sčítací archy jsou v okresním archivu.

Josef Nekula zemřel v 20.3.1858, jeho žena pak 21.10.1879, zkusím se optat v archivu, třeba to stihli:-)
díky za tip



Ahoj, když máš jméno manželky, odkud pocházela ona? Zkusil bych se také podívat v obci narození jejiho, i když jsi to možná zkoušel ale za kouknutí se znova nic nedaš a treba budeš i mile prekvapen ja to u jednoho predka hledal taky podle misto manžela ale to bylo v nižší době 1700+ v roce 1800 by mělo bejt svadby v pusobnosti narozeni manželky
Rooka
 
Příspěvky: 360
Registrován: pát čer 18, 2010 15:22
Oblast pátrání: z Otcovi strany:
Benešovsko - Myslíč Bedrč Jírovice Postupice,
Kolínsko - Příšimasy Škvorec Uhřiněves, Uvaly
Praha - Strašnice Košíře Vršovice Nusle Žižkov Vinohrady

Re: Re:

Příspěvekod layosh1 » stř úno 22, 2012 10:22

Rooka píše:
layosh1 píše:
Petr.1965 píše:.....a v kterém roce zemřeli?? Jestli to bylo po roce 1869, zkusil bych sčítání lidu 1869 pro danou obec. Někde tam psali i datum a místo narození. Sčítací archy jsou v okresním archivu.

Josef Nekula zemřel v 20.3.1858, jeho žena pak 21.10.1879, zkusím se optat v archivu, třeba to stihli:-)
díky za tip


Ahoj, když máš jméno manželky, odkud pocházela ona? Zkusil bych se také podívat v obci narození jejiho, i když jsi to možná zkoušel ale za kouknutí se znova nic nedaš a treba budeš i mile prekvapen ja to u jednoho predka hledal taky podle misto manžela ale to bylo v nižší době 1700+ v roce 1800 by mělo bejt svadby v pusobnosti narozeni manželky


Ano jméno Manželky mám, to bylo samozřejmě první co jsem prohledal - matriku farnosti odkud pochází manželka - v tomto případě to bylo tak, že manžel se přistěhoval do místa bydliště manželky, koupili hned sousední dům. A ty matriky ve slabých chvilkách prohledávám pořád dokola:-)naposledy jsem do ní koukal včera jestli mě něco nenapadne a samozřejmě nic...

Každopádně dík za tip:-)
Uživatelský avatar
layosh1
 
Příspěvky: 240
Registrován: stř zář 01, 2010 9:17
Bydliště: Znojmo
Oblast pátrání: okresy Znojmo, Třebíč, Jihlava a západní Slovensko - okolí Senice a Skalice

Re: V jakých knihách hledat dál?

Příspěvekod layosh1 » stř úno 22, 2012 10:43

Ještě si sám odpovím k pátrání po ohláškách a vůbec po církevním archivu - nepovedlo se mi archiv fary Mikulovice najít. Pod tu faru spadají Rudlice, které mě zajímají. V místním archivu ve Znojmě, v MZA Brno a ani v církevním archivu v Rajhradě u Brna archiv fary není. Na samotné faře v Mikulovicích tvrdí, že taky archiv nemají, že ho předali kdysi do Brna.
Přišlo mi, že se mě chtěli zbavit než že by opravdu archiv neměli - asi budu muset podniknout osobní návštěvu...
Uživatelský avatar
layosh1
 
Příspěvky: 240
Registrován: stř zář 01, 2010 9:17
Bydliště: Znojmo
Oblast pátrání: okresy Znojmo, Třebíč, Jihlava a západní Slovensko - okolí Senice a Skalice

Re: V jakých knihách hledat dál?

Příspěvekod Rooka » stř úno 22, 2012 10:47

layosh1 píše:Ještě si sám odpovím k pátrání po ohláškách a vůbec po církevním archivu - nepovedlo se mi archiv fary Mikulovice najít. Pod tu faru spadají Rudlice, které mě zajímají. V místním archivu ve Znojmě, v MZA Brno a ani v církevním archivu v Rajhradě u Brna archiv fary není. Na samotné faře v Mikulovicích tvrdí, že taky archiv nemají, že ho předali kdysi do Brna.
Přišlo mi, že se mě chtěli zbavit než že by opravdu archiv neměli - asi budu muset podniknout osobní návštěvu...


Také se mohla kniha ztratit... ale v současné době nepravděpodobné.

Jinak mohl bych i Já o něco poprosit :) jedna se mi o to, že datum snatku mám, jen nevím kde danná svadba byla jen vím že se vdavala má prababička :) a jmenovala se Parschanova za sv. Švorcova. nejlepší natom je, že mám její cely výpis od počátku narození až do doby posledního zaměstnání. Ale kde měla svadbu a z kym to je mi zahadou :( předem děkuji za pomoc :)
Rooka
 
Příspěvky: 360
Registrován: pát čer 18, 2010 15:22
Oblast pátrání: z Otcovi strany:
Benešovsko - Myslíč Bedrč Jírovice Postupice,
Kolínsko - Příšimasy Škvorec Uhřiněves, Uvaly
Praha - Strašnice Košíře Vršovice Nusle Žižkov Vinohrady

Další

Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 35 návštevníků