Seznamy zemřelých spřízněných s židy za II. světové války?

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Seznamy zemřelých spřízněných s židy za II. světové války?

Příspěvekod Lendys » pát kvě 26, 2017 17:44

Existují prosím nějaké přístupné seznamy obětí války? Můj pradědeček se oženil v 41. roce, děti měl ještě v roce 44, ale pak zmizel. Podle některých informací za války zemřel, podle jiných utekl, zkrátka je pohřešovaný, pamětníci už nejsou. Jeho babička byla zřejmě židovka, tak mne napadlo jestli to nemůže mít souvislost, ale je možné něco takového ověřit?
Lendys
 
Příspěvky: 14
Registrován: pon úno 22, 2016 6:50
Bydliště: Luka nad Jihlavou
Oblast pátrání: Luka nad Jihlavou a přilehlé obce, Brtnicko, Telečsko, východní Slovensko

Re: Seznamy zemřelých spřízněných s židy za II. světové válk

Příspěvekod Dawid » pát kvě 26, 2017 19:30

Začít můžete publikací (má 2 svazky) jménem "Terezínská pamětní kniha" - je to vlastně seznam všech občanů české části Československa, kteří byli uvězněni čistě kvůli svému židovskému původu.
Obsah publikace by teoreticky měl být "přelitý" i do vyhledavače http://www.holocaust.cz/databaze-obeti/ , ale úplně spoléhat se na to nedá.
A pak můžete zkusit ještě databáze Památníku Terezín: http://www.pamatnik-terezin.cz/cz/histo ... kum/vyzkum Jsou tam evidovány osoby, perzekvované za války z několika různých důvodů.
Dawid
 
Příspěvky: 1431
Registrován: stř bře 04, 2015 14:57

Re: Seznamy zemřelých spřízněných s židy za II. světové válk

Příspěvekod Zora » pát kvě 26, 2017 19:44

Setkala sjem se opakovaně s tím, že osoby, které byly nezvěstné, byly po čase prohlášeny za mrtvé na základě žádosti přímých příbuzných,. Úřední prohlášení za mrtvého se dopisovalo (vkládalo) do matriky narozených. Zkusila bych oslovit příslušný matriční úřad, nebo se nějak dopídit matriky narozených.
Většinou byly v odůvodnění uvedeny okolnosti - jak dlouho se neobjevil kdy naposled spatřena a podobně.
Prohlášení za mrtvého mělo úřední číslo jednací, byl uveden příslušný úřad, velmi pravděpodobně by se dalo tohoto spisu dopátrat.

S úředními seznamy osob, spojených s předky židovského vyznání a současně úmrtí v důsledku válečných perzekucí - jsem se nesetkala, židovské obce se orientují především na své věřící, to platí třeba o webu holocaust.cz.
Zase na druhou stranu, pokud by zahynul v KT, rodina by dostala zprávu a stejně tak rodná obec. V tomhle panoval dost pořádek. (mluvím o nežidovském vyznání), snad ke konci války už to moc nefungovalo, to by se ale právě mohlo týkat Vás... (pochody smrti, vlaky jedoucí "kamsi", chaos, hlad a beznaděj smísená s nadějí... , překotné zabíjení těch, kteří se mohli stát svědky....
Dost často se na netu setkávám ale s válečnými vzpomínkami , částmi obecních kronik, kde jsou takové události útěky, ukrývání, neradostné konce.... zmíněny.
Zkuste hledat pomocí google, hledejte i v diplomových pracích příjmení , jméno, obec původu...... Je to velmi zdlouhavé, ale občas se něco podaří...

Můj otec byl za války nasazen v okolí Luk nad Jihlavou, nějaké malé podrobnosti znám, ale jeho útěk, důvody a okolnosti jeho útěku, ty bohužel asi už vypátrat nepůjdou....
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Seznamy zemřelých spřízněných s židy za II. světové válk

Příspěvekod Lendys » sob kvě 27, 2017 10:49

Zora píše:Setkala sjem se opakovaně s tím, že osoby, které byly nezvěstné, byly po čase prohlášeny za mrtvé na základě žádosti přímých příbuzných,. Úřední prohlášení za mrtvého se dopisovalo (vkládalo) do matriky narozených. Zkusila bych oslovit příslušný matriční úřad, nebo se nějak dopídit matriky narozených.
Většinou byly v odůvodnění uvedeny okolnosti - jak dlouho se neobjevil kdy naposled spatřena a podobně.
Prohlášení za mrtvého mělo úřední číslo jednací, byl uveden příslušný úřad, velmi pravděpodobně by se dalo tohoto spisu dopátrat.

Kopii zápisu z matriky narozených mám, takový přípis tam není. Bohužel vzhledem k složitým rodinným vztahům (několikero rozvodů, po nichž spolu lidi nemluví) jsem se nikdy nesetkala s prababičkou, jeho ženou a teprve nedávno jsem zjistila že žila ještě před pěti lety. Ale přede mnou se o jeho osud nikdo nějak výrazně nezajímal takže se jí nikdo podrobně neptal a ke mně se dostaly právě už jen takové skazky a přijde mi že každý říká něco jiného. Ještě mám informaci od mojí matky že její dědeček zemřel na tuberkulózu, ale nevím z které strany, jestli to byl právě tento nebo od maminky (ale ten zemřel až v osmdesátých letech už v požehnaném věku).

Můj otec byl za války nasazen v okolí Luk nad Jihlavou, nějaké malé podrobnosti znám, ale jeho útěk, důvody a okolnosti jeho útěku, ty bohužel asi už vypátrat nepůjdou....
Z

Tady v Lukách si rodilí usedlíci pořád ještě hodně věcí předávají (například manžel ví kde v kterých lesících tu stále ještě leží zastřelení členové SS), třeba by někdo ještě něco věděl?
Lendys
 
Příspěvky: 14
Registrován: pon úno 22, 2016 6:50
Bydliště: Luka nad Jihlavou
Oblast pátrání: Luka nad Jihlavou a přilehlé obce, Brtnicko, Telečsko, východní Slovensko


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 návštevníků