Jak najít svatební záznam vdov

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Jak najít svatební záznam vdov

Příspěvekod Leshyi » sob kvě 13, 2017 1:00

Dobrý den, rád bych se zeptal, jak postupuje v případě, že chcete znát například datum úmrtí či svatby vdovy. Osobně nevím jak se s tímto problémem vypořádat, pokud nějaký pečlivý farář nezapsal aspon datum úmrtí k záznamu o narození. Mám hodně zlý pocit, že se možná odpověd ukrývá ve vpiskách při svatbách.


Abych pouze neteoretizoval, mám tu tedy Klaru Keil rozenou Hergeth. Její manžel zemřel ve 31 letech. Pro sichr jsem projel matriky úmrtí jak v Kraslicích, kde žila, tak i Bublavě, kde žil její syn. Ovšem bez úspěchu, tudíž mám tedy dojem že se znovu vdala. Některé z těch vpisech jsem zkoušel, ale jeden z těch co se tam objevují odkazoval pouze na svatbu Klary sestry, Victorie. Nevím jak postupovat dál a bílá místa na pozici úmrtí mne začínají flustrovat.

viz.

vpisky
http://www.portafontium.eu/iipimage/300 ... =457&h=164


Za jakékoliv rady předem děkuji.
Naposledy upravil Leshyi dne sob kvě 13, 2017 1:24, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
Leshyi
 
Příspěvky: 97
Registrován: čtv úno 09, 2017 15:17
Oblast pátrání: Pohraničí

Re: Jak najít svatební záznam vdov

Příspěvekod Karla55 » sob kvě 13, 2017 1:08

Já jsem to řešila tak, že jsem prošla všechny svatby v matrice.
Karla55
 
Příspěvky: 1081
Registrován: pát srp 08, 2014 1:10
Oblast pátrání: Lysá n. Labem a okolí, Novojičínsko, Východní Čechy, Budišov n. Budišovkou a okolí

Re: Jak najít svatební záznam vdov

Příspěvekod Leshyi » sob kvě 13, 2017 1:29

Tak zrovna toho, abych prohledával záznam po záznamu jsem se bál...
Uživatelský avatar
Leshyi
 
Příspěvky: 97
Registrován: čtv úno 09, 2017 15:17
Oblast pátrání: Pohraničí

Re: Jak najít svatební záznam vdov

Příspěvekod royt » sob kvě 13, 2017 5:38

Tomu prohledání celých matrik se ve starších matrikách nevyhnete - většinou nejsou indexy (nebo osoba v indexech chybí)
royt
 
Příspěvky: 787
Registrován: sob kvě 12, 2012 13:08
Bydliště: Neratovice
Oblast pátrání: Sedlčansko,Boleslavsko,Podřipsko,

Re: Jak najít svatební záznam vdov

Příspěvekod Zora » sob kvě 13, 2017 7:20

Jediný postup - nejjistější, je prohlížet fakt matriky "řádek po řádku".

Je možné se řídit třeba č. popisným, ale ... vdova po smrti manžela mohla bydlet u příbuzných, zcela jinde, musela uvolnit bydlení dětem z prvního manželství, mohla se už před svatbou přestěhovat k budoucímu druhému manželovi, navíc - vůbec se nemusela vdávat z původní obce, zvlášť když byl nastávající manžel také vdovec s malými dětmi. V tom případě (svatba vdovce s vdovou) spíše vnímám v matrikách na Moravě (všeobecně) častější svatby v bydlišti budoucího manžela...
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28990
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Jak najít svatební záznam vdov

Příspěvekod Leshyi » sob kvě 13, 2017 15:00

Tak všem děkuji za rady. Jak vidno, našla si dalšího učitele :D

http://www.portafontium.eu/iipimage/300 ... =536&h=193
Uživatelský avatar
Leshyi
 
Příspěvky: 97
Registrován: čtv úno 09, 2017 15:17
Oblast pátrání: Pohraničí

Re: Jak najít svatební záznam vdov

Příspěvekod Zora » sob kvě 13, 2017 16:28

super, to je zasloužené radosti :-)))
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28990
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Jak najít svatební záznam vdov

Příspěvekod Leshyi » sob kvě 13, 2017 18:56

No, radost mám především z dalších úlovků, které jsem našel při otrockém hledání svatby slečny Kláry.
Zrovna se Zorou, jsme řešili někdy v únoru Friedricha a Elisabeth jejich otce, a nyní mám konečně po x měsících tuto otázku zodpovězenou.
Taktéž úmrtí pohraničníka, který se za život prošel snad celými Krušnými horami. Také vyřešeno.

No radost je obrovská! :D

Ještě jednou všem děkuji.
Uživatelský avatar
Leshyi
 
Příspěvky: 97
Registrován: čtv úno 09, 2017 15:17
Oblast pátrání: Pohraničí


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 návštevníků