Jmeno Jeremias - VYRESENO

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Jmeno Jeremias - VYRESENO

Příspěvekod Gringo » úte kvě 09, 2017 10:59

Dobry den,
chtel bych se zeptat, zda-li je jmeno Jeremias shodne se jmenem Ermis. Ptam, se, protoze hledam svatbu Jeremiase Srubare a Mariany a tohle jsem nasel:

http://vademecum.archives.cz/vademecum/permalink?xid=be85e604-f13c-102f-8255-0050568c0263&scan=83

Vsechno by sedelo, Mariana zemrela v roce 1750 ve 38 letech => narozeni v 1712, to by ji bylo 19 let v dobe svatby (asi i vice, vime jak to chodilo tehdy s vekem).
Kdy umrel Jeremias se mi prozatim nepovedlo najit.
U deti jsou jiz zapsani jako Jeremias a Mariana, napriklad dcera Veronika *1732 nebo dvojcata Jan a Rosina *1728.

Jenom jestli je teda Ermis a Jeremias to same?

Dekuji
Naposledy upravil Gringo dne čtv kvě 11, 2017 16:50, celkově upraveno 1
TY Gringo
Gringo
 
Příspěvky: 558
Registrován: pát pro 27, 2013 12:48
Bydliště: Trojanovice
Oblast pátrání: Trojanovice, Frenstat p. R., Prostredni Becva, Kozlovice, Kuncice p. O., Bordovice, Ticha, Celadna, Frydlant n.O.
Dombrova (Doubrava na Karvinsku), Lazy

Re: Jmeno Jeremias

Příspěvekod Zora » úte kvě 09, 2017 11:36

Sice jsem se pokoušela na netu najít nějakou souvislost mezi oběma jmény, ale bohužel nic.
Osobně si ale myslím, že se může jednat o stejné křestní jméno, jednak stejný slovní základ , časté vypouštění J ve slovech v dané době a v neposlední řadě, obě jména Jeremiáš i Ermis se dnes v ČR vyskytují.
Podle mě by se mohlo jednat o původ ve starozákonním prorokovi, jeho jméno dnes vyslovujeme Jeremiáš, ale v jiných jazykových mutací a překladech bible může podle mě existovat i tato varianta jména proroka-.
Pokud vše ostatní více méně souhlasí, přikláněla bych se k tomu, že ano.
Jedná se také o to, že rozdíl ve vzdělání (míře vzdělání) u kněze, který zapisoval svatbu a toho, kdo zapisoval děti, může být různý, některý upřednostnil latinu a jakési počeštění, druhý třeba řečtinu.

Jo, já na ten zápis dobře nevidím, ale není tam třeba značka pro zkratku? nějaká vlnovka na koncem slova? Já ale nic nevidím ...
Latina neměla J , nahrazovalo se buď písmenem i nebo se jen četlo měkce začáteční písmeno, to by vysvětlovalo chybějící J

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29116
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Jmeno Jeremias

Příspěvekod Gringo » úte kvě 09, 2017 12:07

Taky jsem zkousel hledat na netu, ale ne moc uspesne. Myslel jsem, jestli to neni podobne jako s Vojtech/Adalbert nebo Ignac/Hynek.

Zadnou vlnovku oznacujici zkratku nevidim, pro jistotu jeste pridavam obrazek

Obrázek
TY Gringo
Gringo
 
Příspěvky: 558
Registrován: pát pro 27, 2013 12:48
Bydliště: Trojanovice
Oblast pátrání: Trojanovice, Frenstat p. R., Prostredni Becva, Kozlovice, Kuncice p. O., Bordovice, Ticha, Celadna, Frydlant n.O.
Dombrova (Doubrava na Karvinsku), Lazy

Re: Jmeno Jeremias

Příspěvekod Menya » úte kvě 09, 2017 12:58

Podle řeckého kalendáře (http://www.reckykoutek.cz/svatek_czgr_prehled.php) jsou sice Ermis (8.3.) a Jeremiáš (1.5.) dvě rozdílná jména, ale v tomto případě se domnívám, že jedno je zkratkou druhého.
Uživatelský avatar
Menya
 
Příspěvky: 324
Registrován: čtv úno 18, 2016 14:35
Bydliště: Letohrad
Oblast pátrání: Poličsko
Rodokmen online: https://ogy.de/v4af

Re: Jmeno Jeremias

Příspěvekod Zora » úte kvě 09, 2017 16:34

Něco podobného jsem měla na mysli, řečtina - latina

http://www.bibleinfo.cz/questions/731.html
Bible: Jaký byl její původní jazyk?
Starý zákon byl původně napsán hebrejsky (malá část aramejsky) a Nový zákon byl napsán řecky.

Pár kapitol z knih Ezdráše (kap.4,8–6,18; 7,12–26) a Daniela (kap.2,4–7,28), jeden verš u Jeremjáše (kap.10,11) a jedno slovo v Genesis (kap.31, 47) nebyly zapsány v dobové hebrejštině, ale v aramejštině. Aramejština a hebrejština jsou si asi tak podobné jako čeština a slovenština. Odlišnosti mezi aramejštinou a hebrejštinou nemají povahu nářečí, proto jsou považovány za dva rozdílné jazyky.

Historie překladu
Překlady do staroslověnštiny a později do češtiny se vytvářely od okamžiku, kdy se na území Čech a Moravy dostalo křesťanství a s ním i Písmo. Až na výjimku, kterou je Bible kralická, byly všechny staročeské překlady Bible vytvářeny na základě nikoli původních textů (hebrejského, aramejského a řeckého), ale na základě latinské Vulgáty, neboť ta byla oficiálně používaným textem katolické církve od doby, kdy pronikla na Západ a kdy přerušila kontakty s řeckým Východem (překlad cyrilometodějský byl pořízen z řeckých textů).

Cyrilometodějský překlad i Vulgáta tedy byly překladem z (velké části) z řečtiny. Kněží studovali řečtinu (ta se nakonec vyučovala ještě na klasických gymnáziích v 1. republice)
Možná šlo jen o to, z jakého jazyka bylo křestní jméno - jeho zápis, varianta - knězem převzat.

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29116
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Jmeno Jeremias

Příspěvekod Marcus » úte kvě 09, 2017 23:12

Zdravím. Podle knihy Dictionary of American Family Names je Ermis česky Jeremiáš. Řecky Hieronymos, Hieronymus, Jerome, německy Emmerich.
Marcus
 
Příspěvky: 162
Registrován: ned zář 01, 2013 5:56
Oblast pátrání: Přestavlky, Chrastná, Radlice, Kruty a okolí, Praha- rod Drahota

Re: Jmeno Jeremias

Příspěvekod Gringo » čtv kvě 11, 2017 16:49

Dekuji vsem za odpovedi, situace s Jeremiasem se trochu zamotala, je to vlastne bratr a nikoliv otec meho predka, ale to nevadi, alespon budu chytrejsi ;-)

Navic oba maji za otce Jeremiase, takze mi tohle zajimave jmeno z predku nevypadlo zcela ;-)
TY Gringo
Gringo
 
Příspěvky: 558
Registrován: pát pro 27, 2013 12:48
Bydliště: Trojanovice
Oblast pátrání: Trojanovice, Frenstat p. R., Prostredni Becva, Kozlovice, Kuncice p. O., Bordovice, Ticha, Celadna, Frydlant n.O.
Dombrova (Doubrava na Karvinsku), Lazy

Re: Jmeno Jeremias - VYRESENO

Příspěvekod Zora » pát kvě 12, 2017 10:33

Jen tiše dodávám, že existovala jména proroků jako např. Izajáš, Kleofáš... Třeba se ve starších generacích dostanete i k nim :-)))

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29116
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Jmeno Jeremias - VYRESENO

Příspěvekod Gringo » pát kvě 12, 2017 19:47

Myslim, ze Kleofase uz jsem dokonce i nekde videl, ale nebyl to muj predek, takze jsem ho preskocil. Izajase jsem zatim nepotkal, ale ve Frenstate kolem roku 1750 zil nejaky pan Jezisek a take pan Papez - vybrana sorta :-D
TY Gringo
Gringo
 
Příspěvky: 558
Registrován: pát pro 27, 2013 12:48
Bydliště: Trojanovice
Oblast pátrání: Trojanovice, Frenstat p. R., Prostredni Becva, Kozlovice, Kuncice p. O., Bordovice, Ticha, Celadna, Frydlant n.O.
Dombrova (Doubrava na Karvinsku), Lazy

Re: Jmeno Jeremias - VYRESENO

Příspěvekod Zora » pát kvě 12, 2017 20:30

Papež bylo asi dost časté, u nás jsou také, mám ho v boční větvi rodokmenu. Ježíška ovšem závidím :-)))

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29116
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Jmeno Jeremias - VYRESENO

Příspěvekod ozana » pát kvě 12, 2017 21:37

Kousek od mých rodičů bydleli před lety Andielovi (popolštění Adělovi).
Ožana neznamená ženu, přestože to kdysi velmi dávno bylo ženské křestní jméno
Uživatelský avatar
ozana
 
Příspěvky: 5763
Registrován: úte kvě 12, 2009 6:01
Bydliště: Petřvald
Oblast pátrání: Slezsko, Petřvald okr.Karviná, Šenov

Re: Jmeno Jeremias - VYRESENO

Příspěvekod Zora » sob kvě 13, 2017 7:28

Pěkná kombinace by bylo pokřtít syna rodičů Andielových jménem Mikuláš...
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29116
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Jmeno Jeremias - VYRESENO

Příspěvekod Gringo » ned kvě 14, 2017 20:19

znal jsem cloveka, co se jmenoval Kvetoslav Zahradka - jeste horsi bylo, ze pracoval ve sluzbach, denne potkaval desitky lidi, no nechtel bych :-D

Jinak s temi Srubari, aby se v tom prase vyznalo, viz http://vademecum.archives.cz/vademecum/permalink?xid=be85e67c-f13c-102f-8255-0050568c0263&scan=92

dva Antoninove s Annou, to si muzu rovnou hodit korunou a jako bonus se jeste kousek vyse jeden Antonin narodil :-D
TY Gringo
Gringo
 
Příspěvky: 558
Registrován: pát pro 27, 2013 12:48
Bydliště: Trojanovice
Oblast pátrání: Trojanovice, Frenstat p. R., Prostredni Becva, Kozlovice, Kuncice p. O., Bordovice, Ticha, Celadna, Frydlant n.O.
Dombrova (Doubrava na Karvinsku), Lazy


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 návštevníků