který pár - které příjmení - VYŘEŠENO

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Re: který pár

Příspěvekod royt » čtv kvě 11, 2017 4:41

Jak píše Monika - po Urbanovi TUKALOVI - tak nevím jestli je to on.
royt
 
Příspěvky: 787
Registrován: sob kvě 12, 2012 13:08
Bydliště: Neratovice
Oblast pátrání: Sedlčansko,Boleslavsko,Podřipsko,

Re: který pár

Příspěvekod Ivon » čtv kvě 11, 2017 8:07

Mě spíš napadlo tohle: sám jste říkal, že u poddruhů se často psalo do matrik jen jméno. Co když tím, že v matrice úmrtí byl napsaný jen Urban, tak farář při sňatku Daniela použil také jen jméno a začalo se tak pak u dalších generací užívat jako příjmení. Jako kdyby jste třeba dnes řekli Jan Josefův. Soupis poddaných vlastně asi nepsal farář, nebo ano?
Jinak by totiž vše odpovídalo: Daniel se ženil 1710 a jeho otec je uveden jako nebožtík Urban ze Solopysk. Zmíněný Soupis poddaných je z roku 1711, Urban Tuklata je zde jako nebožtík v Solopyskách, se ženatým synem Danielem a jiný Daniel Urban v celém soupisu není. A jak jste našel, tak nejspíš ten samý Urban zemřel roku 1705.
Ivon
 
Příspěvky: 350
Registrován: čtv zář 25, 2014 13:20
Oblast pátrání: Střední Čechy - Kolín, Velký Osek, Petrovice, Veltruby, Kanín, Jestřabí Lhota, Opatovice, Ohaře, Nová Ves I.

Re: který pár

Příspěvekod royt » čtv kvě 11, 2017 10:19

Tak si to vykládám i já. V matrikách této oblasti je těchto případů víc.
royt
 
Příspěvky: 787
Registrován: sob kvě 12, 2012 13:08
Bydliště: Neratovice
Oblast pátrání: Sedlčansko,Boleslavsko,Podřipsko,

Re: který pár

Příspěvekod Ivon » stř čer 21, 2017 14:25

Mohla bych ještě poprosit o Váš názor, protože nevím, co si mám myslet. Které příjmení bylo původní u mého rodu. Shrnu to. Jak jsme se v tomto vláknu dříve shodli, bylo asi původní příjmení mého rodu Tukal. Jméno Urban bylo křestní a začalo se později používat jako přezdívka. Když jsme k tomuto došli, chyběl mi záznam sňatku u Jána Urbana (což byl vnuk Františka Urbana, kterého jsem na začátku tohoto vlákna hledala). Jelikož jsem díky jeho dětem a vnukům věděla jistě, čí je to syn a měla jsem i záznam jeho narození, tak jsem hledání záznamu sňatku přeskočila.
No a tento týden jsem se k němu vrátila a díky členům tohoto fóra jsme ho našli. Viz toto vlákno http://genealogie.taby.cz/viewtopic.php?f=5&t=36293
A tady nastává ten problém. Připletlo se tam ještě příjmení Uher. Podle těchto nalezených záznamů to vypadá, jako by tehdy bylo příjmení Urban jen přezdívkou a skutečné příjmení bylo Uher (to bylo na konci 18. a počátku 19. století). Ale podle těch starších záznamů by původní příjmení mělo být Tukal, pak by přešli na Urbana a ne Uhra. No prostě v tom mám zmatek. Ještě mě napadlo, jestli jsem u Františka Urbana (u kterého se mi objevilo příjmení Uher jako první) neudělala dříve chybu a neměla tedy hledat záznam narození pod příjmením Uher. Ale žádný František Uher se v Hrádku (kde by se měl podle tohoto http://ebadatelna.soapraha.cz/d/12295/159 narodit) s otcem Františkem není.
Co si myslíte vy?
Ivon
 
Příspěvky: 350
Registrován: čtv zář 25, 2014 13:20
Oblast pátrání: Střední Čechy - Kolín, Velký Osek, Petrovice, Veltruby, Kanín, Jestřabí Lhota, Opatovice, Ohaře, Nová Ves I.

Re: který pár - které příjmení

Příspěvekod Ivon » stř čer 21, 2017 19:22

To jsem zkoušela, ale stejně nevím. Viz:
1711 - Soupis poddaných - Solopysky - zde je uveden Daniel syn po Urbanovi Tukalovi
1710 - sňatek Daniela (uveden jako syn po nebožtíkovi Urbanovi)
od této doby užíváno příjmení Urban - jak u dalšího sňatku, tak u jeho dětí
1785 - Hrádek, poprvé se objevuje příjmení Uher (a to, když je u dvou ze čtyř dětí uveden František - vnuk Daniela, jako František Uher, jinak všechny údaje jsou stejné)
1818 a další roky týkající se Jána - Ján syn Františka - sňatek ve Velehradu, kde je uveden jako Uher vulgo (tedy alias) Urban, u dalších záznamů dětí je pak někdy psaný jako Uher a jindy zase jako Urban (ale 100% je to stejný člověk)
- další léta až do dnešní doby už jeho potomci jsou Urbanovi
Ivon
 
Příspěvky: 350
Registrován: čtv zář 25, 2014 13:20
Oblast pátrání: Střední Čechy - Kolín, Velký Osek, Petrovice, Veltruby, Kanín, Jestřabí Lhota, Opatovice, Ohaře, Nová Ves I.

Re: který pár - které příjmení

Příspěvekod Ivon » čtv čer 22, 2017 10:04

No všimla jsem si, že na Františkově svatbě mu byl za svědka jakýsi Jakub Uher. František byl podruh, takže by pro něj mohl pracovat, ale to by podle mě u něj i bydlel. A první dítě Františka se narodilo jako Uher v č. 40. Druhé také jako Uher ale v č. 10. Tam se narodilo i třetí dítě, už ale jako Urban. No a čtvrté dítě také jako Urban v č. 8.
Ivon
 
Příspěvky: 350
Registrován: čtv zář 25, 2014 13:20
Oblast pátrání: Střední Čechy - Kolín, Velký Osek, Petrovice, Veltruby, Kanín, Jestřabí Lhota, Opatovice, Ohaře, Nová Ves I.

Re: který pár - které příjmení

Příspěvekod Ivon » čtv čer 22, 2017 13:38

Ne u Františkova otce bylo pokaždé Urban. A Uher se objevilo až u Františkových dětí. Čili po svatbě.
Ivon
 
Příspěvky: 350
Registrován: čtv zář 25, 2014 13:20
Oblast pátrání: Střední Čechy - Kolín, Velký Osek, Petrovice, Veltruby, Kanín, Jestřabí Lhota, Opatovice, Ohaře, Nová Ves I.

Re: který pár - které příjmení

Příspěvekod Ivon » pát čer 23, 2017 10:50

Ne, Františkova matka zemřela již roku 1765 a jeho otec se pak oženil znovu. Nenašla jsem, že by se Jakub Uher ženil mezi těmi léty 1781-1785 ani Františkův otec v té době nezemřel.
Ivon
 
Příspěvky: 350
Registrován: čtv zář 25, 2014 13:20
Oblast pátrání: Střední Čechy - Kolín, Velký Osek, Petrovice, Veltruby, Kanín, Jestřabí Lhota, Opatovice, Ohaře, Nová Ves I.

Re: který pár - které příjmení

Příspěvekod Ivon » pát čer 23, 2017 13:39

No nejspíš to bude ta poslední možnost. Františkova macecha byla příjmením Šmíd a žena Jakuba Uhra se jmenovala Kateřina Lázňovská. Ještě se zkusím podívat na sňatky Františkových sester a jinak už vážně nevím.
Ivon
 
Příspěvky: 350
Registrován: čtv zář 25, 2014 13:20
Oblast pátrání: Střední Čechy - Kolín, Velký Osek, Petrovice, Veltruby, Kanín, Jestřabí Lhota, Opatovice, Ohaře, Nová Ves I.

Re: který pár - které příjmení

Příspěvekod Zora » pát čer 23, 2017 13:46

Zkuste se podívat na zemřelé v době, kdy už se psala čísla domů,. zda se v čísle, kde bydlel váš předek,nevyskytuje úmrtí starší osoby s příjmením, které předek na chvíli někde získal. Nevěnovala jsem Vašemu dotazu pozornost, takže z hlavy nevím, jak to s tím střídáním měl, ale je možné, že šlo o příjmení po chalupě ,a tak jen váš předek, nový příchozí, přejal podle běžného zvyku příjmení předchozího majitele. Dost často původní majitel také v onom domě č. xy, zemřel (poté, co už dům obýval někdo další - v tomto případě Váš předek)

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29136
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: který pár - které příjmení

Příspěvekod Zora » pát čer 23, 2017 16:05

Já si naopak myslím, že ke změně a ustálení příjmení mohlo dojít právě proto, že se posléze někde usadil natrvalo.
Po roce 1750 (Vysočina) mám předka, jehož otec zakoupil grunt, pak se v novém bydlišti rodily děti tomuto synovi. Ale děti byly zapisovány střídavě s příjmením původního nájemníka a správným příjmením. Až původní zemřel, (už zapsaný jako inguilinus) najednou se zápisy mého rodu objevují se správným příjmením.
Rozhodně bych zkusila hledat, zda na domě na domech nebydlel někdo cizí,. ale s jedním ze dvou příjmení.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29136
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: který pár - které příjmení

Příspěvekod Zora » pát čer 23, 2017 18:00

prohledalo se tolik možností, tak nevidím důvod nepodívat se na úmrtí.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29136
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: který pár - které příjmení

Příspěvekod Ivon » ned čer 25, 2017 11:42

Tak se moc omlouvám, protože jsem díky svojí blbosti vás zbytečně obtěžovala. Opsala jsem si totiž špatně jméno Františkovi matky. Ono je to nakonec docela jednoduché. Františkova matka v době sňatku s Františkovým otcem již byla vdovou po Jiřím Uhrovi.
Ivon
 
Příspěvky: 350
Registrován: čtv zář 25, 2014 13:20
Oblast pátrání: Střední Čechy - Kolín, Velký Osek, Petrovice, Veltruby, Kanín, Jestřabí Lhota, Opatovice, Ohaře, Nová Ves I.

Re: který pár - které příjmení

Příspěvekod Zora » ned čer 25, 2017 15:15

Monika píše:Tím je objasněna i příčina druhého (přechodného) "přejmenování". :D

Díky, že jste to sem napsala. Byla jsem zvědavá, jestli se vám to podaří objasnit a hlavně jsem byla zvědavá na onu přípiču přejmenování.

Někdy se podaří i to, co původně nebylo myšleno. :oops:
především já bych mohla povídat o svých překlepech.

-------------
Fajn, že je záležitost uzavřena.

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29136
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Předchozí

Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 30 návštevníků