VYŘEŠENO~"Rodina"? Svatba za dvacet let?

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

VYŘEŠENO~"Rodina"? Svatba za dvacet let?

Příspěvekod Milan Wölfl » sob led 28, 2012 17:20

Zdravím, v záznamu u jedné mojí prapříbuzné (pátá a šestá generace nazpět) se v záznamu o narození píše, že 13. ledna 1823 se narodila v Hrutově jako nemanželské dítě Marie Anna matce Kateržině, rodem Misšek. To bylo roku 1823. V oddacích matrikách jsem Marii Annu nalezl, oddanou s měšťanem Lukášem Pučejdlem, dne 22. července 1851 v Lišově; stáří odpovídá (s rezervou...), jen otec je zde již uveden-Vojtěch Kripl, domkář v Hrutově 4, matka Kateřina rodem Míšek...
Matce Kateřině tedy muselo v době, kdy měla Marii Annu, být 17 let, byla tedy neplnoletá (pod 21 let).
Hledal jsem následně svatbu Vojtěcha Kripla, kterou jsem našel o 23 let později, v roce 1846 - 13. ledna-http://digi.ceskearchivy.cz/cs/5267/26
Co dělat? Důvěřovat matrice oddaných, při předpokladu, že Marie Anna byla skutečně Vojtěchova, jen se nemohli dříve vzít anebo rodokmen z této větve již dál nedělat, aby nebyly zaneseny "nepokrevní" záznamy?
A lze se někde dopátrat například přiznání otcovství Marie Anny od Vojtěcha anebo například něčeho jako osvojení?
Naposledy upravil Milan Wölfl dne pát úno 03, 2012 18:00, celkově upraveno 3
Uživatelský avatar
Milan Wölfl
 
Příspěvky: 1726
Registrován: úte pro 27, 2011 14:14
Bydliště: Lišov u Českých Budějovic
Oblast pátrání: Lišovsko, oblast hlubockého a třeboňského panství, jihočeské Sudety

Příspěvekod Věra Mátlová » ned led 29, 2012 8:56

Kdyby Anna byla Vojtěchova dcera tak by se v jejím křestním záznamu patrně objevil po sňatku Vojtěcha a Kateřiny dodatek, že tímto sňatkem je Anna legitimována, a to tam není.
U sňatku Anny by pak mohlo být napsáno "vlastní dcera Vojtěcha...". Když je tam psáno jen dcera, tak nevím, ale spíš bych řekla že s Vojtěchem neměla nic společného.
Když se vdávaly holky, kterým táta v dětství zemřel a jejich máma se pak znovu vdala, obvykle se psalo že je to dcera po zemřelém XY.
Protože se Kateřina vdávala jako svobodná 40letá vypadá to že ji pravý otec Anny prostě nechal ve štychu, a ona pak jako svobodná matka neměla moc ženichů na výběr.
Podobně Anna, jako nemanželské dítě "matky která musela být nějaká podezřelá když si ji nikdo nechtěl vzít" to asi neměla jednoduché, když se vdávala až ve 28 letech. Její ženich, 41letý vdovec Lukáš zřejmě potřeboval hospodyni, možná i náhradní matku k dětem, tak mu ji někdo z rodiny dohodil. Je tam poznámka že ke svatbě byl udělen dispens, takže museli být nějak vzdáleně příbuzní.
kozulena
Uživatelský avatar
Věra Mátlová
 
Příspěvky: 1913
Registrován: úte kvě 12, 2009 8:04
Bydliště: Říčany

Příspěvekod Milan Wölfl » ned led 29, 2012 12:34

Je to tak, prozkoumal jsem to. Je zde doslova zapsáno Cum Disporsatione a Duabus proclamationitis?. Co to doslovně znamená? V genealogické latině opravdu asi vynikat nebudu :?
Díky!
Naposledy upravil Milan Wölfl dne ned led 29, 2012 13:16, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
Milan Wölfl
 
Příspěvky: 1726
Registrován: úte pro 27, 2011 14:14
Bydliště: Lišov u Českých Budějovic
Oblast pátrání: Lišovsko, oblast hlubockého a třeboňského panství, jihočeské Sudety

Příspěvekod Věra Mátlová » ned led 29, 2012 16:25

Cum dispensatione = s dispensem
Duabus proclamationis = dvojí ohlášky. To nebylo normální, běžně byly trojí ohlášky, proto to tam možná farář poznamenal. Později dokonce (asi aby to bylo rychleji odbyté, protože mezi každými ohláškami byla týdenní přestávka, kdyby někdo měl něco proti) se předem oznamoval sňatek jenom jednou - tzv. ohlášky jednou za třikrát.
Ve farním archivu by měly být uschovány knihy ohlášek a knihy zkoušek snoubenců kam se přesně zapisovaly důvody proč byl nutný dispens, tak zkuste zjistit v příslušném okresním archivu jestli tam mají archiv té fary.
kozulena
Uživatelský avatar
Věra Mátlová
 
Příspěvky: 1913
Registrován: úte kvě 12, 2009 8:04
Bydliště: Říčany

Příspěvekod Milan Wölfl » ned led 29, 2012 17:11

Aha, děkuji! Zatím jsem napsal do SOA Třeboň, budu čekat, co a jak dál...
Jsou to ale komplikace....
Uživatelský avatar
Milan Wölfl
 
Příspěvky: 1726
Registrován: úte pro 27, 2011 14:14
Bydliště: Lišov u Českých Budějovic
Oblast pátrání: Lišovsko, oblast hlubockého a třeboňského panství, jihočeské Sudety

Příspěvekod Milan Wölfl » ned led 29, 2012 20:24

Mohu mít ještě jeden dotaz?
Našel jsem v matrice http://digi.ceskearchivy.cz/cs/5263/22
svatbu Jakuba, syna +Jozefa Franczka, podruha z Hrdějic a Anny, dcera po +Deyčmar z Hůrek, pak je dopsáno Petrowy, nad kolonkou ženicha je dopsáno Krypl...
Pokud vyloučím možnost Krypl jako nadávky :wink: , tak ženich i nevěsta sedí jako rodiče Wojtěcha Krypla! Pak by ale farář asi zapomněl vepsat příjmení a v druhé kolonce pak jméno otce nevěsty, které pak obojí dopsal-jen Krypl je asi jinou rukou...
Jak to vidíte vy? Nechci se spolehnout, že Jozef Franczek je jméno otce Jakuba Krypla a ne Jakuba Franczka...
Díky předem za odpovědi!
Uživatelský avatar
Milan Wölfl
 
Příspěvky: 1726
Registrován: úte pro 27, 2011 14:14
Bydliště: Lišov u Českých Budějovic
Oblast pátrání: Lišovsko, oblast hlubockého a třeboňského panství, jihočeské Sudety

Příspěvekod hanucha » ned led 29, 2012 22:31

Ja mam zkusenost z teto oblasti, ze takto presne je v nekolika pripadech dopsano prijmeni muze, ktery prevzal po chalupe, ale farar tam pozdeji dopsal jeho puvodni prijmeni, ale jestli je to i tento pripad netusim...
hanucha
 
Příspěvky: 157
Registrován: pon lis 22, 2010 1:04
Bydliště: Brno
Oblast pátrání: okresy: Náchod, Rychnov n.Kn., Tábor, Jindřichův Hradec, Č. Budějovice, Pelhřimov, Kroměříž

Příspěvekod Milan Wölfl » ned led 29, 2012 22:50

Co by znamenalo "po chalupě"? Jsem zaskočen, co se dozvídám... Dispens, dvojí ohlášky, po chalupě,... Tahle větev bude asi oříškem :roll:
Děkuji za reakci a pokud se povede nějak mi to líp vysvětlit, budu rád-"po chalupě" opravdu není mým běžným pojmem, tudíž nevím, jestli to je něco, jako např. jména vil nebo hájoven podle rodiny zakladatele anebo podle jména zemřelého manžela,...
Uživatelský avatar
Milan Wölfl
 
Příspěvky: 1726
Registrován: úte pro 27, 2011 14:14
Bydliště: Lišov u Českých Budějovic
Oblast pátrání: Lišovsko, oblast hlubockého a třeboňského panství, jihočeské Sudety

Příspěvekod hanucha » pon led 30, 2012 1:10

vysvětlení viz třeba tady:
http://genealogie.phorum.cz/viewtopic.p ... =chalup%EC

v jižních čechách mám rodin, kde muž převzal takto jméno docela dost, jinde jsem se s tím zatím nesetkala (východní čechy, jižní morava)...
hanucha
 
Příspěvky: 157
Registrován: pon lis 22, 2010 1:04
Bydliště: Brno
Oblast pátrání: okresy: Náchod, Rychnov n.Kn., Tábor, Jindřichův Hradec, Č. Budějovice, Pelhřimov, Kroměříž

Příspěvekod Milan Wölfl » pon led 30, 2012 18:27

Hm, děkuji, přátelé!
MW
Uživatelský avatar
Milan Wölfl
 
Příspěvky: 1726
Registrován: úte pro 27, 2011 14:14
Bydliště: Lišov u Českých Budějovic
Oblast pátrání: Lišovsko, oblast hlubockého a třeboňského panství, jihočeské Sudety


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: jok1955 a 12 návštevníků