Data jako dny od svátků - dobrý zdroj přepočtů

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Re: Data jako dny od svátků - dobrý zdroj přepočtů

Příspěvekod Věra Mátlová » sob dub 29, 2017 19:40

Ty automatické výpočetní programy nejspíš zohledňují 10 denní posun (gregoriánský kalendář) od roku 1583, Emlera neznám. Zkoušela jsem i jiné vyhledavače, třeba http://kirchenkalender.com/ a orientačně srovnat s výpočtem podle Elznice https://uloz.to/!fShotpjHvX6w/vecny-kalendar-cghs-pdf a taky jsem se přesně nesešla. Nakonec jsem si řekla - no, co záleží na 10 dnech když u přesnosti vlastních zápisů (hlavně matričních) máme jistotu ještě menší, viz četné chyby/nasrovnalosti které každý z nás nachází? Pokud ovšem nevěříte na astrologii a nesnažíte se z data narození vyčít různé vlaastnosti předků.
kozulena
Uživatelský avatar
Věra Mátlová
 
Příspěvky: 1913
Registrován: úte kvě 12, 2009 8:04
Bydliště: Říčany

Re: Data jako dny od svátků - dobrý zdroj přepočtů

Příspěvekod Zora » sob dub 29, 2017 20:20

Mám knihu Rukověť křesťanské chronologie - Gustav Friedrich
napsal někdy kolem r. 1934 podle předmluvy, mám vydání Paseka 1997

Po ránu se na to můžu podívat, jsou tam šíleně malá písmena :-( , brýle nepomáhají...
(nedá se nalistovat příslušný rok, ale je třeba ho najít - je to tzv. věčný kalendář, jsou seskupeny roky, ve kterých byly stejně řazeny dny)... pěkně list po listu...

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29152
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Data jako dny od svátků - dobrý zdroj přepočtů

Příspěvekod janek950 » sob dub 29, 2017 23:44

Pěkný večer,

ušetřím Zoře práci (mám knihu Rukověť křesťanské chronologie od Gustava Friedricha také).
Podle Friedricha vychází Svatodušní neděle v roce 1547 stejně jako u Emlera - čili na 29.5. a hledané pondělí je tak 30.5.1547.

mn
janek950
 
Příspěvky: 231
Registrován: úte kvě 31, 2016 12:40
Bydliště: Praha 5
Oblast pátrání: Praha, Český ráj, Mladoboleslavsko, Berounsko, Uherskohradišťsko, Vizovicko, Černohorsko.

Re: Data jako dny od svátků - dobrý zdroj přepočtů

Příspěvekod janek950 » ned dub 30, 2017 6:32

Doplním podle Friedricha - podle tabulky XXIII je sv.Pavla obrácení 25.1. (v tomto případě tedy bez ohledu na rok), takže souhlas s Emlerem.

A vrátím se k pondělí po sv.Duchu roku 1547. Svatodušní neděle (opět podle tabulky XXIII) je sedmá neděle po Velikonocích a jinak jsou to též tzv. Letnice. Velikonoce se u Friedricha dají určit více způsoby, ale nejjednodušší je podle mne podívat se do tabulky XVIII, kde je přímo pro rok 1547 uvedeno 10.dubna. Pokud nechcete počítat na co padne ta sedmá neděle, doporučuji kouknout se do tabulky XI, ze které se pak už přímo vyčte podle nalezeného 10.dubna, že Letnice jsou 29.května a hledané pondělí tedy musí být toho 30.května 1547.

mn
janek950
 
Příspěvky: 231
Registrován: úte kvě 31, 2016 12:40
Bydliště: Praha 5
Oblast pátrání: Praha, Český ráj, Mladoboleslavsko, Berounsko, Uherskohradišťsko, Vizovicko, Černohorsko.

Re: Data jako dny od svátků - dobrý zdroj přepočtů

Příspěvekod Zora » ned dub 30, 2017 6:33

janek950 píše:Doplním podle Friedricha - podle tabulky XXIII je sv.Pavla obrácení 25.1. (v tomto případě tedy bez ohledu na rok), takže souhlas s Emlerem.

A vrátím se k pondělí po sv.Duchu roku 1547. Svatodušní neděle (opět podle tabulky XXIII) je sedmá neděle po Velikonocích a jinak jsou to též tzv. Letnice. Velikonoce se u Friedricha dají určit více způsoby, ale nejjednodušší je podle mne podívat se do tabulky XVIII, kde je přímo pro rok 1547 uvedeno 10.dubna. Pokud nechcete počítat na co padne ta sedmá neděle, doporučuji kouknout se do tabulky XI, ze které se pak už přímo vyčte podle nalezeného 10.dubna, že Letnice jsou 29.května a hledané pondělí tedy musí být toho 30.května 1547.

mn


díky, ušetřil jste mně oči. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29152
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Data jako dny od svátků - dobrý zdroj přepočtů

Příspěvekod jano » pon kvě 01, 2017 9:55

30. 5. 1547 podľa vtedy používaného juliánskeho kalendára = 9. 6. 1547 podľa dnes používaného gregoriánskeho kalendára
jano
 
Příspěvky: 177
Registrován: pon zář 15, 2014 16:45

Re: Data jako dny od svátků - dobrý zdroj přepočtů

Příspěvekod janek950 » úte kvě 02, 2017 6:46

V roce 1547 ale gregoriánský kalendář ještě neexistoval, byl vyhlášen později a uváděn do praxe postupně až od podzimu 1582.
Uvádět udaje v gregoriánském kalendáři před rokem 1582 je prostě chyba.
mn
janek950
 
Příspěvky: 231
Registrován: úte kvě 31, 2016 12:40
Bydliště: Praha 5
Oblast pátrání: Praha, Český ráj, Mladoboleslavsko, Berounsko, Uherskohradišťsko, Vizovicko, Černohorsko.


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 31 návštevníků