Gruntovni knihy - jak v nich hledat - indexy (ostrava)

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Gruntovni knihy - jak v nich hledat - indexy (ostrava)

Příspěvekod Kika-Ali » pát dub 28, 2017 11:17

Ohledne gruntovnich knih jsem naprosty zacatecnik, tak prosim o radu.

Diky pomoci tady na foru jsem konecne nasla gruntovni knihy pro Moravskou Ostravu, obdobi cca 1840-1890.
Nicmene k obdobi, co hledam, jsem nasla asi 3 knihy (u jedne si prave casovym rozsahem nejsem jista), knihy maji indexy, coz me prvni nadchlo, ale...
ve dvou indexech jsem dotycneho nenasla, v jednom ano, dokonce uvedeneho dvakrat (coz by odpovidalo, podle matrik se stehoval minimalne dvakrat). Jenze na strankach, ktere jsou u nej uvedene to jmeno proste nevidim. Prohledala jsem samozrejme i stranky pred a po (asi tak 200 :) ), ale nic.
Vim, ze minimalne u jednoho domu majitelem byl. Znam cislo popisne v dobe jeho umrti (a tam vim, ze byl majitel), ale jde o centrum mesta a cisla se menily, parcely ruzne drobily a ty cisla uvedene jako "hlavni" v gruntovni knize mi nesedi ani k mape ani k cislu z matriky.
jo a krome toho vim, ze byl majitelem jedne mensi parcely (z projednavani dedictvi), ale tam si ani nejsem jista, zda vubec patrila pod Moravskou Ostravu.

tak by me zajimalo hlavne - byvaji v indexech tehle knih (vim, ze se to lisi, ale aspon obecne) uvedeni jen majitele nebo to muzou byt i najemnici nebo neco takoveho a vedl se vubec tenhle typ informaci v gruntovnich knihach?
podle ceho byvaji cislovany grunty/domy? mely by odpovidat cislum na cisarskych otiscich?
a lehce zoufala otazka - stalo se vam, ze jmeno z indexu proste v knize nebylo? (ze je v knize a neni v indexu bych chapala, takhle mi to prijde divne).

ps: zkousela jsem nahodou vybrat jine dve jmena z indexu a stranky odpovidaly presne :roll:
Kika-Ali
 
Příspěvky: 156
Registrován: pát říj 03, 2014 21:06
Oblast pátrání: Petrkovice, Ludgerovice, Chvalin, Nove Dvory, Cernoves, Odry

Re: Gruntovni knihy - jak v nich hledat - indexy (ostrava)

Příspěvekod Dawid » pát dub 28, 2017 19:39

Na pár věcí Vám odpovím, a snad se postupně něčeho dobereme :)

Kika-Ali píše:Jenze na strankach, ktere jsou u nej uvedene to jmeno proste nevidim. Prohledala jsem samozrejme i stranky pred a po (asi tak 200 :) ), ale nic.
Na tohle se těžko odpovídá, když člověk nemá knihu před sebou... Zkusil bych v indexu najít zápisy, které by podle čísla stran měly tomu "Vašemu" přímo předcházet a následovat, a pak v samotné knize vyhledat je.

Kika-Ali píše: krome toho vim, ze byl majitelem jedne mensi parcely (z projednavani dedictvi), ale tam si ani nejsem jista, zda vubec patrila pod Moravskou Ostravu.
Když sem "nahodíte" foto dokumentů, které máte, můžeme se na to podívat.

Kika-Ali píše:byvaji v indexech tehle knih (vim, ze se to lisi, ale aspon obecne) uvedeni jen majitele nebo to muzou byt i najemnici nebo neco takoveho a vedl se vubec tenhle typ informaci v gruntovnich knihach?
Do pozemkových knih se obecně psalo tehdy, když byla uzavřena smlouva nebo proběhlo úřední řízení, jíž/jímž se měnily majetkové poměry nemovitosti. Takže osoba, uvedená v indexu, by měla být jednou ze smluvních stran nebo z účastníků řízení.

Kika-Ali píše:podle ceho byvaji cislovany grunty/domy? mely by odpovidat cislum na cisarskych otiscich?
Ne, neměly. V císařských otiscích jsou uvedena jen čísla parcelní, což Vás nezajímá, protože ta se prakticky nikde jinde neuváděla. Číslo popisné, kterým bude dům označen v knihách a smlouvách, je něco jiného. A najdete ho v originále indikační skici.

Kika-Ali píše:a lehce zoufala otazka - stalo se vam, ze jmeno z indexu proste v knize nebylo?
Ne :)
Dawid
 
Příspěvky: 1431
Registrován: stř bře 04, 2015 14:57

Re: Gruntovni knihy - jak v nich hledat - indexy (ostrava)

Příspěvekod kolsi » ned dub 30, 2017 9:24

Kika-Ali píše:a lehce zoufala otazka - stalo se vam, ze jmeno z indexu proste v knize nebylo? (ze je v knize a neni v indexu bych chapala, takhle mi to prijde divne).


Tak ale stát se to může, např. z důvodu chybějící stránky v knize. Mohla se omylem přeskočit při digitalizaci, nebo zmizela z knihy už kdysi dávno.
Tomáš
Rodokmen: https://www.myheritage.cz/site-55200902/
Pátrání po rodu Ortcigr / Holtziger: viewtopic.php?f=5&t=28607
kolsi
 
Příspěvky: 725
Registrován: stř pro 16, 2015 11:32
Oblast pátrání: Teplicko, sev. Plzeňsko, Rokycansko, Podřipsko


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků