Vyřešeno Koncovka -in u žen, němčina

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Vyřešeno Koncovka -in u žen, němčina

Příspěvekod Mocker2 » čtv dub 27, 2017 17:43

Zdravím,

Při pátrání po svých předcích jsem zjistil, že až do začátku 19. století jsou (minimálně v oblasti dnešní nechranické přehrady) ženská jména uváděna s koncovkou -in. Vždy jsem si myslel, že přechylování se v němčině u příjmení nikdy nepoužívá. Nevím, mé znalosti němčiny jsou vcelku omezené, o té archaické nebo nějaké nárečné nemluvě. Původně jsem myslel, že šlo o osobní iniciativu kněze, ale ono tu pokračuje dál a dál do minulosti. Chtěl bych se zeptat, zdali se už někdo s něčím podobným nesetkal nebo by ho nenapadlo nějaká vysvětlení. Je mi divné, že pokud by už byli zvyklí přechylovat, tak by s tím pak zničeho nic přestali.
Naposledy upravil Mocker2 dne ned kvě 07, 2017 8:51, celkově upraveno 1
Mocker2
 
Příspěvky: 26
Registrován: sob dub 22, 2017 15:07
Oblast pátrání: Nechranice, Přeskaky, Šanov u Rakovníka, Borohrádek, Solnice, Žamberk

Re: Koncovka -in u žen, němčina

Příspěvekod Zora » čtv dub 27, 2017 18:11

Opravdu se tak rozlišovaly tvary příjmení pro ženy - něco jako koncovka -ová v dnešní češtině.

Objevuje se to ve všech oblastech, není to nic výjimečného. Bohužel z pravidel německého jazyka neumím odpovědět, zda je to v němčině běžné, nebo je to pouze záležitost českých matrik, stejně tak si neuvědomuji období, kdy se tento tvar začíná objevovat v matrikách a kdy zaníká...

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29118
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Koncovka -in u žen, němčina

Příspěvekod Homelessbar » čtv dub 27, 2017 18:30

V němčině je to zcela normální věc dnes, kdy se jedná o přechylování, ale ne u příjmení, ale zpravidla u povolání - Lehrer, Lehrerin - učitel učitelka, Artz, Ärtzin, atd
Uživatelský avatar
Homelessbar
 
Příspěvky: 186
Registrován: ned lis 24, 2013 22:02
Oblast pátrání: Morava

Re: Koncovka -in u žen, němčina

Příspěvekod Zora » čtv dub 27, 2017 18:39

Homelessbar píše:V němčině je to zcela normální věc dnes, kdy se jedná o přechylování, ale ne u příjmení, ale zpravidla u povolání - Lehrer, Lehrerin - učitel učitelka, Artz, Ärtzin, atd


Přechylovaly se nebo přechylují tvary ženských příjmení v německých matrikách?
U povolání je to jasné, ale u příjmení to nevím.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29118
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Koncovka -in u žen, němčina

Příspěvekod Dawid » čtv dub 27, 2017 20:47

U lidských příjmení je v dnešní němčině přechylování silně achaická záležitost, sice srozumitelná, ale v normálním jazyce už nepoužívaná.
Takže matriky, jako správný historický pramen, zachycují i historický jazyk.
Dawid
 
Příspěvky: 1431
Registrován: stř bře 04, 2015 14:57

Re: Koncovka -in u žen, němčina

Příspěvekod Zuzana Jah » pát dub 28, 2017 6:22

Také jsem podobné přechýlení našla v matrikách - dokonce si myslím, že tak vzniklo z příjmení Ryba - Rybín, to když se dítě narodilo neprovdané ženě a později příjmení matky někdo napsal jako rodné dítěti. Obě příjmení se objevují v dané lokalitě. Hezké dny Zuzana
Zuzana Jah
 
Příspěvky: 275
Registrován: ned srp 03, 2014 15:09
Oblast pátrání: Královéhradecký kraj

Re: Koncovka -in u žen, němčina

Příspěvekod Zora » pát dub 28, 2017 6:46

Zuzana Jah píše:dokonce si myslím, že tak vzniklo z příjmení Ryba - Rybín, to když se dítě narodilo neprovdané ženě a později příjmení matky někdo napsal jako rodné dítěti. Obě příjmení se objevují v dané lokalitě. Hezké dny Zuzana


Naprosto souhlasím, těchto příjmení , u kterých se nabalila koncovka -in díky svobodně matce mám načtených hodně.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29118
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google [Bot] a 17 návštevníků