Nevím, jak začít pro mne nepřehledné

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Nevím, jak začít pro mne nepřehledné

Příspěvekod Vladka » stř dub 26, 2017 17:33

Chci zjistit,z jakého rodu pocházel můj děda Jan Legorsky z Kutné Hory nar.1910?Jeho matka -
moje prababicka se jmenovala Anna Legorska a děda jméno nevím příjmení Legorsky.Dozvěděla jsem se,ze si ho adoptovala.Nevim,jak to zjistit ale jestli někdo něco ví,tak budu ráda
Vladka
 
Příspěvky: 2
Registrován: stř dub 26, 2017 16:56

Re: Nevím, jak začít pro mne nepřehledné

Příspěvekod sanssouci » stř dub 26, 2017 19:09

V indexu narození v Kutné Hoře jsem našel: Jan Legorský, narozen 22. prosince 1901.
Jeho matka se jmenuje Božena
http://ebadatelna.soapraha.cz/pages/Dat ... ikaId/7453

A také v indexu: Oddání Jan Legorský a Zdenka Drobková 19.2.1928
http://ebadatelna.soapraha.cz/pages/Dat ... kaId/13774

Další narození: Jan Legorský, 12. října 1905, otec Josef Legorský
sanssouci
 
Příspěvky: 1806
Registrován: stř srp 08, 2012 7:39

Re: Nevím, jak začít pro mne nepřehledné

Příspěvekod Dagmar8 » stř dub 26, 2017 22:11

ty Dáša
Uživatelský avatar
Dagmar8
 
Příspěvky: 1108
Registrován: pát pro 13, 2013 14:37
Bydliště: Hradec Králové
Oblast pátrání: Slavkov u Brna, Vyškov, Humpolec, Jiřice a okolí, Hradec Králové, Praha, Pardubice, Rokytno,

Re: Nevím, jak začít pro mne nepřehledné

Příspěvekod Vladka » stř dub 26, 2017 22:42

Děkuji za pomoc zajímá mě to,kdo byla Bozena
Vladka
 
Příspěvky: 2
Registrován: stř dub 26, 2017 16:56

Re: Nevím, jak začít pro mne nepřehledné

Příspěvekod Zora » stř dub 26, 2017 23:05

Jako začátečnice potřebujete vědět -
jméno a příjmení hledaného předka, jeho rodiče, rodné příjmení a jméno manželky, případně údaje o jeho dětech.

Uvádíte jméno dědečka Jan - pravděpodobně adoptovaný

Adoptivní matkou byla Anna, u otce znáte pouze příjmení Legorský Rodné příjmení Anny neznáte.

Problém spočívá v tom, že pokud byl dědeček adoptovaný, byl v matrice zapsán pod svým původním příjmením (po biologických rodičích) a v indexu rozhodně nemusí být jeho pozdější příjmení po adoptivních rodičích poznamenáno. V matrice samotné by měly být nově zapsané údaje o adopci, a nových rodičích a odkaz na nějaké soudní jednání.-

Takže nám řekněte, odkud čerpáte informace, máte nějaké úřední doklady?
Zatím můžete vycházet pouze z manželské dvojice prarodičů, které jste uvedla, tedy ??? Legorský a Anna, jeho manželka. - její rodné příjmení neznáte.
Pokud máte jistotu, že pocházeli z Kutné Hory, zkuste hledat nejprve tuto manželskou dvojici.

Největším problémem je to, že dítě Jan *1910, později adoptovaný jako Legorský, se vůbec nemusel narodit v Kutné Hoře a ve zdejších matrikách ho nenajdete.

Zkuste najít doma co nejvíce dokladů, informace o svatbě dědečka, příjmení jeho manželky za svobodna, třeba rodný list Vaší matky nebo otce, (nevím, ze které strany to byl dědeček) tam by měly být údaje a přesné, případně pátrat po matričním zápisu nějaké z dětí Jana, adoptovaného jako Legorského.
(Pokud nemáte rodný list matky nebo otce k dispozici)


Pokud si nejste žádnými z údajů jistá, bylo by opravdu lepší napřed najít nějaké doklady, z těch pak dokážete předky vyhledat s jistotou, že hledáte ty pravé.
Zora
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29116
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Nevím, jak začít pro mne nepřehledné

Příspěvekod Karla55 » stř dub 26, 2017 23:21

Jestliže prababička Anna Legorska Jana adoptovala, patrně se při narození jmenoval jinak. Bylo by dobré zjistit si, jak probíhaly adopce v té době (Rak.-Uh. právo) a co to obnášelo. Pokud neznáte přesné datum narození, dalo by se zjistit ze sčítání lidu 1910, 1921, ale to je potřeba znát adresu (rešerši možné objednat v příslušném okresním archivu - v Kutné Hoře).
Fotokopii zápisu svatby Jana Legorského se Zdenkou Drobkovou 1928 z indexu, na který upozorňuje Dagmar8, si můžete také objednat buď na matrice v Kutné Hoře, nebo v SOA Praha. Záleží, kde se momentálně nachází. Index patří k dvěma matrikám, ale matrika od r. 1928 zatím není digitalizovaná. 19/II - není datum, ale folium (= stránka) v matrice II., tj. od r. 1928.
Adopce nejspíš musel řešit soud (usuzuji tak podle svých zkušeností s poručnictvím v 19. století), ale kam se obrátit, to bohužel nevím. Snad poradí někdo z kolegů.
Karla55
 
Příspěvky: 1081
Registrován: pát srp 08, 2014 1:10
Oblast pátrání: Lysá n. Labem a okolí, Novojičínsko, Východní Čechy, Budišov n. Budišovkou a okolí

Re: Nevím, jak začít pro mne nepřehledné

Příspěvekod Zora » čtv dub 27, 2017 1:45

Karla55 píše:Jestliže prababička Anna Legorska Jana adoptovala, patrně se při narození jmenoval jinak. Bylo by dobré zjistit si, jak probíhaly adopce v té době (Rak.-Uh. právo) a co to obnášelo. Pokud neznáte přesné datum narození, dalo by se zjistit ze sčítání lidu 1910, 1921, ale to je potřeba znát adresu (rešerši možné objednat v příslušném okresním archivu - v Kutné Hoře).
Fotokopii zápisu svatby Jana Legorského se Zdenkou Drobkovou 1928 z indexu, na který upozorňuje Dagmar8, si můžete také objednat buď na matrice v Kutné Hoře, nebo v SOA Praha. Záleží, kde se momentálně nachází. Index patří k dvěma matrikám, ale matrika od r. 1928 zatím není digitalizovaná. 19/II - není datum, ale folium (= stránka) v matrice II., tj. od r. 1928.
Adopce nejspíš musel řešit soud (usuzuji tak podle svých zkušeností s poručnictvím v 19. století), ale kam se obrátit, to bohužel nevím. Snad poradí někdo z kolegů.


jak víte, zda Zdenka Drobková byla babička - tedy manželka Jana...

Tazatelka napřed musí znát přesnější zadání.
Adopce řešil soud , ale nejprve potřebuje znát tazatelka více údajů o svých prarodičích. Měla by je získat z otcovy (matčiných ) dokladů, případně z matriční záznamů jednoho se svých rodičů. .
Musí začít od svého naprosto jistého předka
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29116
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Nevím, jak začít pro mne nepřehledné

Příspěvekod Veronika444 » sob črc 22, 2017 16:38

Dobrý den, Jan, který se narodil 12.10.1905 měl za manželku Zdenku roz. Drobkovou, která se narodila 22.7.1909. A tenhle Jan má být pravděpodobně adoptovaný, adoptovala ho zřejmě Anna Legorská, která měla za manžela Josefa Legorského, který se zřejmě narodil v roce 1879.
Ještě mám dotaz, zda někdo nevíte, co v kronikách znamená ielg nebo illg před jménem? (moc mi to nejde přečíst).
Veronika444
 
Příspěvky: 2
Registrován: sob črc 22, 2017 16:31
Oblast pátrání: Kutná Hora

Re: Nevím, jak začít pro mne nepřehledné

Příspěvekod Zora » sob črc 22, 2017 19:13

Veronika444 píše:Dobrý den, Jan, který se narodil 12.10.1905 měl za manželku Zdenku roz. Drobkovou, která se narodila 22.7.1909. A tenhle Jan má být pravděpodobně adoptovaný, adoptovala ho zřejmě Anna Legorská, která měla za manžela Josefa Legorského, který se zřejmě narodil v roce 1879.
Ještě mám dotaz, zda někdo nevíte, co v kronikách znamená ielg nebo illg před jménem? (moc mi to nejde přečíst).


Nemyslela jste v matrikách?
většinou se tak v matrikách označují nemanželské děti narozené neprovdané matce (svobodné nebo vdově)

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29116
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Nevím, jak začít pro mne nepřehledné

Příspěvekod Zora » sob črc 22, 2017 21:16

Vladka píše:Chci zjistit,z jakého rodu pocházel můj děda Jan Legorsky z Kutné Hory nar.1910?Jeho matka -
moje prababicka se jmenovala Anna Legorska a děda jméno nevím příjmení Legorsky.Dozvěděla jsem se,ze si ho adoptovala.Nevim,jak to zjistit ale jestli někdo něco ví,tak budu ráda


Údaje o dědečkovi jsou zcela jistě v rodném listě jednoho z Vašich rodičů (otce nebo matky, potomka dědečka), měly by tam dokonce být údaje o prarodičích , tedy o rodičích dědečka. Zkuste se podívat doma, mzda něco po předcích nemáte, případně si vyžádejte rodný list Vašeho rodiče z příslušné matriky. To je nejjistější cesta. Jméno dědečka byste měly mít zapsané i Vy v rodném listě. (Usuzuji podle sebe, u obou rodičů mám v rodném listě uvedena jména jejich rodičů - tedy mých prarodičů

Možná se v rodinné tradici pozměnilo slovo legitimizovaný na slovo adoptovaný, pokud se třeba dědeček narodil svobodné matce a ta se později vdala. Adopce svobodnou - neprovdanou matkou v té době nebyly běžné.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29116
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Nevím, jak začít pro mne nepřehledné

Příspěvekod Veronika444 » sob črc 22, 2017 22:13

Ano myslela jsem v matrikách, děkuji. Z toho tedy plyne, jestliže měla svobodná matka dítě a někdy později ho adoptoval její manžel, tak to nemusí být pravý otec dítěte?
Veronika444
 
Příspěvky: 2
Registrován: sob črc 22, 2017 16:31
Oblast pátrání: Kutná Hora

Re: Nevím, jak začít pro mne nepřehledné

Příspěvekod Zora » ned črc 23, 2017 3:55

říká se tomu legitimizace.
(ne adopce)
Pozdější manžel původně svob. matky prohlásí (s předcházejícím souhlasem matky) před svědky a před knězem její nemanželské dítě za své. Formulace jsou různé, ale vždy vyjadřují pouze fakt, že manžel matky chce přijmout dítě za své. z tohoto prohlášení nevyplývá nic o biologické příbuznosti.

Dítěti se na základě legitimizace změní příjmení, (dostal stejné, které má jeho již provdaná matka po manželovi a v matrice se změnila kolonka původ z nemanž na manž. a on získá status dítěte manželského legitimizovaného.

V dospělosti dítěte ( u jeho svatby) bývá u něj uvedena formulace manželský syn rodičů .... na rozdíl od dětí narozených v manželství, u kterých je formulace manželský syn otce XY a jeho manželky
(tato formulace nemusí být použita stoprocentně ve vše případech)

Najděte si starší příspěvky s tématem legitimizace, nemanželské děti, biologický a nebiologický otec. Probíralo se to tady mnohokrát.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29116
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků