Nesrovnalosti v matrice

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Nesrovnalosti v matrice

Příspěvekod Imani » čtv led 26, 2012 13:24

V matrikách jsem narazil na podivnou věc. Matka nemanželského syna Josefa Hájka (* 1887) je uváděna jako Marie Sováková, dcera Anny Sovákové (* 1835), dcery po † Janu Sovákovi. Znamenalo by to, že Marie Sováková byla rovněž nemanželským dítětem a bylo jí dáno matčino příjmení. Ovšem Anna Sováková se r. 1861 provdala za Ferdinanda Svobodu. Marie Sováková by se proto musela narodit ještě před tímto sňatkem. Zdá se mi však nepravděpodobné, že by Marie Sováková ještě coby dítě, nepřijala po tomto sňatku příjmení otce. Navíc v rodišti Anny Sovákové jsem nenašel žádný záznam o narození její dcery Marie. Z jiného zdroje mám ale zase doloženou Marii Sovákovou v domě č. 61, který se shoduje s domem Jana Sováka. Jedná se o chybu v matrice, o jinou osobu, nebo se nabízí jiné vysvětlení?

Druhým problémem je pozdější svatba Marie Sovákové s Janem Hájkem z Trotiny, otcem Josefa Hájka. V matrice je u narození Josefa poznámka, že "Manželstvím, v které nemanželský otec Jan Hájek s Marií Sovákovou, matkou tohoto dítka Josefa dle snubní matriky dne 6. února 1888 vstoupil, jest toto dítko na jméno Hájek legitimováno". Na křtu příbuzného Marie Sovákové v dubnu 1883 je však jako svědek uvedena Marie Hájková, manželka Jana Hájka z Trotiny. Jak je to možné? O chybné datum v zápisu zřejmě nemůže jít, protože pokud by sňatek proběhl již před rokem 1883, tak by se Josef nenarodil v roce 1887 jako nemanželský a nebyla by v zápisu výše uvedená poznámka. Vyloučit se dá i shoda jmen, neboť Trotina je osada jen s několika domy. Jsem z toho tedy poněkud zmatený...
Imani
 
Příspěvky: 4
Registrován: úte led 24, 2012 9:25

Re: Nesrovnalosti v matrice

Příspěvekod zrnka písku » čtv led 26, 2012 13:40

Imani píše:... Zdá se mi však nepravděpodobné, že by Marie Sováková ještě coby dítě, nepřijala po tomto sňatku příjmení otce. ...


Pokud jejim biologickým otcem nebyl, nebyl důvod (pokud sám nechtěl) k jejimu adoptování - v tom případě by se nejednalo o legitimaci
Uživatelský avatar
zrnka písku
 
Příspěvky: 1988
Registrován: sob led 08, 2011 22:41
Bydliště: Bílovecko

Příspěvekod Imani » čtv led 26, 2012 16:12

Možné to je. Stále mi ale chybí jakýkoliv doklad o jejím narození. Nabízí se však možnost, že došlo k záměně jmen Marie / Magdalena.
K problému se svatbou mě ještě napadlo, že Marie Hájková, uvedená jako svědek na křtu, nemusí být manželkou Jana Hájka, nýbrž třetí manželkou jeho otce, který se také jmenoval Jan. I když je to dosti nepravděpodobné. Nezbývá tedy než znovu projít matriky.
Imani
 
Příspěvky: 4
Registrován: úte led 24, 2012 9:25

Příspěvekod terminal » pát led 27, 2012 19:42

Marie, Maria Magdalena, Magdalena, Marie Anna, Mariana.... Ano tato jména si předci různě zaměňovali. V mém rodě je také pár takových případů. A myslím, že i na toto téma zde na fóru proběhla diskuze... Můj poslední "špek" jsem měl nedávno, když jsem nevěděl, že Vincenc je to samé jako Čeněk. To bylo hledáníčko a vztekáníčko, než jsem na to přišel... :D
Uživatelský avatar
terminal
 
Příspěvky: 370
Registrován: čtv kvě 13, 2010 21:10
Bydliště: Most

Re: Nesrovnalosti v matrice

Příspěvekod janrichtercz » pát pro 26, 2014 23:43

Na ty Marie a další jména opravdu pozor...

Z mých zkušeností Mariana = Maria Anna, někdy jen Maria.

Už jsem narazil i na případ, že se narodila dvojčata, jedno dostalo jméno Maria a druhé Magdalena. Myslím, že Maria a Magdalena jsou dvě rozdílná jména. Rozhodně bych při případném podezření na záměnu zkoumal pečlivě a do detailů :)
TY

Nejvíce mne zajímají tato příjmení: Eret, Essenthier, Pešička, Pešík, Koudele, Janouškovec, Široký, Bebr, Tumowetz.
Uživatelský avatar
janrichtercz
 
Příspěvky: 209
Registrován: sob pro 20, 2014 18:22
Oblast pátrání: Kralovice, Pláně, Štichovice (Plzeň-sever), Křečov, Manětín, Korejtka...


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 29 návštevníků