Jméno Polyxena

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Jméno Polyxena

Příspěvekod Deniska7 » sob dub 22, 2017 16:09

Dobrý den,

chci se zeptat, setkali jste se někdy se jménem Polyxena? Přijde mi to jako dost neobvyklé jméno, když jsem se snažila vyhledat něco o něm, tak jsem nic moc nenašla. Nevíte něco o tomto jméně? Měla ho žena z mého rodokmenu narozená roku 1697. :-)
Deniska7
 
Příspěvky: 149
Registrován: stř pro 10, 2014 13:33
Oblast pátrání: krchleby, křečovice, benešovsko, praha

Re: Jméno Polyxena

Příspěvekod Viola » sob dub 22, 2017 16:24

Zkuste používat vyhledávač vpravo nahoře.
Když tam zadáte Polyxena, vyjede vám celkem dost příspěvků s tímto jménem a o tomto jménu.
search.php?keywords=polyxena

Třeba mezi nimi něco pro vás zajímavého najdete, minimálně zjistíte, že zas tak nevšední jméno to nebývalo :)
Viola
Uživatelský avatar
Viola
 
Příspěvky: 639
Registrován: úte srp 26, 2014 11:08
Bydliště: Olomouc
Oblast pátrání: Jižní Čechy > Marčovice, Milíkovice; Plzeň; Jižní Morava > Čechy pod Kosířem; Severní Čechy > Železný Brod

Re: Jméno Polyxena

Příspěvekod Zora » sob dub 22, 2017 16:31

Deniska7 píše:Dobrý den,

chci se zeptat, setkali jste se někdy se jménem Polyxena? Přijde mi to jako dost neobvyklé jméno, když jsem se snažila vyhledat něco o něm, tak jsem nic moc nenašla. Nevíte něco o tomto jméně? Měla ho žena z mého rodokmenu narozená roku 1697. :-)


wiki i google udává spoustu odkazů, takže kromě zdejšího vyhledavače, stačí vyťukat :-


Např., zde:
https://cs.wikipedia.org/wiki/Polyxen%C3%A9
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29116
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Jméno Polyxena

Příspěvekod Deniska7 » sob dub 22, 2017 18:53

Děkuji, zrovna jsem zjistila, že někdy se používalo Apollonia a někdy Polyxena, tak je to zase o to zajímavější. V knize oddaných je uvedeno Apollonia a v pozdějších matrikách je jako matka Polyxena, zpočátku mě to zmátlo, ale už jsem v obraze. Stejné jako zaměňování Marianna a Magdalena. Chtěli nám to ti předci prostě trošku ztížit. :-)
Deniska7
 
Příspěvky: 149
Registrován: stř pro 10, 2014 13:33
Oblast pátrání: krchleby, křečovice, benešovsko, praha

Re: Jméno Polyxena

Příspěvekod Homelessbar » sob dub 22, 2017 20:26

Teda zrovna bych to nebral jako záměnu u stejného člověka - Polyxena nemá nic společného s Appolonií, stejně tak Marianna s Magdalenou, jestli se tak náhodou nepletete? Záměna u Marianny lze předpokládat jako Marie či Anna, ale určitě ne Magdalena, pokud nebylo toto jméno jako druhé jméno pro danou osobu.
Uživatelský avatar
Homelessbar
 
Příspěvky: 186
Registrován: ned lis 24, 2013 22:02
Oblast pátrání: Morava

Re: Jméno Polyxena

Příspěvekod Zora » sob dub 22, 2017 20:35

U Marie - Magdaleny to mám doloženov rodokmenu
Rodila děti se střídáním těchto jmen. Bud možná z biblické Maří Magdaleny, nebo proto, že mohli číst Majdalena, a to opravdu už je velmi podobné domáckému "Majda"

U Polyxeny - Apollonie jsem se s tím nikdy nesetkala. Snad k tomu sváděl slovní základ Poly -
ale nemám zkušenost z matrik.

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29116
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Jméno Polyxena

Příspěvekod Dawid » sob dub 22, 2017 23:31

Co se týká Marie a Magdaleny, tak jde o to, že světice se prostě celým jménem jmenuje "sv. Marie Magdalena", takže když po ní někoho pojmenujete (pokřtíte), dáváte mu zkrátka a dobře obě jména najednou.

A s Apolonií a Polyxenou souhlasím, že v prostředí, kde se oběma prostě říkalo výhradně Poly, Polda, Poldina apod., a ani dotyčná nevěděla, které z těch nevyslovitelných cizích jmen má napsané v matrice, se to prostě neustále zaměňovalo a střídalo.
Dawid
 
Příspěvky: 1431
Registrován: stř bře 04, 2015 14:57

Re: Jméno Polyxena

Příspěvekod Polexina » ned dub 23, 2017 5:08

Dawid píše:Co se týká Marie a Magdaleny, tak jde o to, že světice se prostě celým jménem jmenuje "sv. Marie Magdalena", takže když po ní někoho pojmenujete (pokřtíte), dáváte mu zkrátka a dobře obě jména najednou.

A s Apolonií a Polyxenou souhlasím, že v prostředí, kde se oběma prostě říkalo výhradně Poly, Polda, Poldina apod., a ani dotyčná nevěděla, které z těch nevyslovitelných cizích jmen má napsané v matrice, se to prostě neustále zaměňovalo a střídalo.


Také můžu doložit záměnu Apolonie a Polexiny (spíš než Polyxeny) - 1747.
Polexina
 
Příspěvky: 281
Registrován: stř dub 20, 2016 20:51

Re: Jméno Polyxena

Příspěvekod dobrmi » stř dub 26, 2017 23:04

Já jsem se také setkala se jménem Polexina - 1776
dobrmi
 
Příspěvky: 203
Registrován: úte črc 05, 2016 13:57
Oblast pátrání: okres Beroun, okres Rokycany - Těně, Strašice

Re: Jméno Polyxena

Příspěvekod alenas » čtv dub 27, 2017 6:00

Zdravím -
v jistém období to bylo poměrně rozšířené jméno, mezi lety 1697-1716 se v mém rodokmenu Polexina objevuje 7x a Pollyxena jednou.
Aš.
alenas
 
Příspěvky: 536
Registrován: stř lis 28, 2012 8:43


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 17 návštevníků