Panský úředník- písař

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Panský úředník- písař

Příspěvekod Tamy » pát dub 21, 2017 22:19

Dobrý den,
majitelé panství zaměstnávali různé úředníky- hejtmany, rychtáře, apod. A jednou z těchto funkcí byl i písař. Ale nějak k tomu nemůžu najít nic bližšího. Jediné co jsem zjistila, že na velkých panstvích bylo písařů víc a každý měl třeba na starost jinou agendu. Byl písař duchodní, obroční, apod. Ale to je tak všechno. Nevíte někdo víc, nebo nemáte typ na nějakou literaturu? Jak se třeba někdo stal písařem, apod.?
Tamy
 
Příspěvky: 283
Registrován: úte srp 09, 2016 20:22

Re: Panský úředník- písař

Příspěvekod pen » sob dub 22, 2017 19:18

Kdysi to hezky vysvětloval Alois Sassmann v rozhlasovém pořadu Kořeny jihočeských rodů, zkuste pohledat na ČR České Budějovice, určitě mají zvukový archiv
Uživatelský avatar
pen
 
Příspěvky: 265
Registrován: čtv dub 06, 2017 16:52

Re: Panský úředník- písař

Příspěvekod Tamy » sob dub 22, 2017 22:10

Pořad jsem našla. Ano, pěkně to pan Sassmann povídá. Ale těch dílů je 274 po cca 13 minutách. Prohledala jsem podle názvů, které by mi mohli pomoct a ty jsem si poslechla. Ale moc jsem se nedozvěděla.

Trochu víc je tady http://prehravac.rozhlas.cz/audio/2235270 o rychtářích. Ale o tom co mě zajímá je tam jen tolik:
První osobou na panství byl hejtman. Měl k ruce listovního písaře, který také většinou vedl gruntovnice. Důchodní vyřizoval finanční záležitosti. V jeho kanceláři byli písaři- důchodní, kontribuční a sirotčí. V čele hospodářské správy stál purkrabí, jehož zástupcem byl pojezdný.
Tamy
 
Příspěvky: 283
Registrován: úte srp 09, 2016 20:22


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 17 návštevníků