VYŘEŠENO Změna křestního jména u muže

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

VYŘEŠENO Změna křestního jména u muže

Příspěvekod VladimírF » pát dub 14, 2017 1:22

Zdravím.

Nemohu se dohledat narození jednoho z předků a pojal jsem podezření, během života u něj došlo ke změně křestního jména
Pokud jsem ho správně našel v knize zemřelých, František Fux zemřel 18.10.1758 ve věku 48 let (pochopil jsem ten věk správně?)
http://vademecum.soalitomerice.cz/vademecum/permalink?xid=09ddd7cea03b9b8d:4e496e4e:12216bae987:-73a4&scan=238#scan238
Pak by se měl narodit koncem roku mezi 19.10. 1709 a 18.10 1710 (už jsem tak zmatený, že ani těmito elementárními počty si nejsem jistý)

Jméno Františkova otce jsem si opsal z knihy oddaných, protože jiný zdroj jsem do té doby nenašel.
http://vademecum.soalitomerice.cz/vademecum/permalink?xid=09ddd7cea03b9b8d:4e496e4e:12216bae987:-73a6&scan=29#scan29
Měl jsem celkem štěstí, protože jeho otec se jmenoval Šimon a to jak jsem zjisti v té době bylo jméno málo používané, takže mám téměř stoprocentní jistotu, že mi v té době po Lounech jiný Šimon Fux neběhal.
Vzhledem k tomu, že matriky z té doby nejsou (v rozporu s jejich popisem v archivu) indexovány, musel jsem pročítat záznam po záznamu půl matrik, a věřím, že kdyby nějaký další Šimon Fux existoval, všiml bych si ho.
Nevšiml jsem si dokonce ani žádného jiného v té době narozeného Šimona.

V knize narozených jsem našel, že v inkriminované době se otci jménem Šimon Fux se 6.8.1710 narodil syn Jan Dominik.
http://vademecum.soalitomerice.cz/vadem ... 50#scan150
Že by se někde někdo spletl, nebo že by třeba příbuzní nahlásili chybně věk zemřelého? a František se ve skutečnosti narodil v jiném roce? To se mi moc nezdálo.
Tak jsem šel v knize narozených postupně zpátky a našel jsem, že dva roky předtím, 29.6.1708 se stejným rodičům narodil Jan Ignác.
http://vademecum.soalitomerice.cz/vadem ... 38#scan138

Mezi těmito dvěma Jany by se 'teoreticky mohl stihnout' narodit ještě jeden sourozenec František, ale tuto variantu jsem zavrhl.
Nikoho takového jsem v knize narozených nenašel, pro matku by to asi byly skutečně 'dostihy', a hlavně z logiky věci mi vyplývá, že asi neměli dvě děti, které by se jmenovaly Jan.
V knize zemřelých jsem sice Jana zatím nenašel (bez indexů a s kaplanovým rukopisem je to nesnadné) ale mám za to, že první syn nepřežil, a tak dali stejné křestní jméno i druhému synovi.
Asi by ho nedávali až tomu třetímu.

Já ale hledám Františka, který se jaksi nenarodil?...
Je možné, že by mu třeba rodiče časem jméno změnili třeba když byl nemocný ze strachu, aby jim taky neumřel, jako ten první Jan?
Nebo si jméno mohl změnit sám? Bylo by to zapsáno někde v dostupných materiálech? (no, asi by se to špatně hledalo, když ani nevím kdy mělo ke změně dojít...)

Co dál? Poradíte
Děkuji
Vladimír
Naposledy upravil VladimírF dne sob dub 15, 2017 11:11, celkově upraveno 2
VladimírF
 
Příspěvky: 15
Registrován: čtv dub 06, 2017 11:10
Oblast pátrání: Lounsko, severní morava

Re: Změna křestního jména u muže - kde hledat?

Příspěvekod Zora » pát dub 14, 2017 5:14

Jako zásadní je třeba počítat s tím, že věk při úmrtí nebývá udán přesně, správně. V 18. století se určoval dost často jen podle sdělení pozůstalých, nebo podle informací, které byly po ruce - vzhled zemřelého, počet dětí, porovnání s věkem manželky, případně podle informací sousedů, známých - někdy i třea o to, co se o rodině vyprávělo. Rozptyl - 5 roků není nic výjimečného,

Změna křestního jména oficielně možná nebyla, mohlo ale dojít k tomu, že zemřelý byl pochován pod křestním jménem, které používal v domáckém styku. (méně pravděpodobné, ale už tu takový případ úředně potvrzený na fóru byl)
Osobně bych spíše ale hledala více do minulosti ( snad možná i směrem do přítomnosti) narození Františka, případně svatbu jeho otce Šimona, abych zjistila, odkdy se Šimonovi mohly rodit děti.

Předpokládané narození kolem r. 1700 mě utvrzuje v přesvědčení, že věk při úmrtí byl udán velmi nepřesně a s narozením nelze počítat jen v rozmezí, které udáváte.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Změna křestního jména u muže - kde hledat?

Příspěvekod VladimírF » pát dub 14, 2017 16:55

Děkuji za tip.
Prohledal jsem v matrice oddaných období 1694-1710, což je období od 20. roku Šimona až do předpokládaného data narození Františka, ale sňatek se mi zatím najít nepodařilo.
Ale je pravda, že tak u 20% záznamů jsem prostě nedokázal jméno ženicha vyluštit, a budu si muset dát druhé kolo. Pečlivěji a tím také déle zkoumat každý záznam.
Napadla mne ještě jedna teorie. Nevím, jaká byla kolem r. 1700 hranice plnoletosti, tedy od kolika let už se muž mohl oženit.
Není možné, že by mu třeba v případě potřeby nenápadně nějaký ten rok "připsali"?
Pak by se mohl o ten rozdíl posunout i rok, kdy se jeho otec Šimon oženil.
Vladimír
VladimírF
 
Příspěvky: 15
Registrován: čtv dub 06, 2017 11:10
Oblast pátrání: Lounsko, severní morava

Re: Změna křestního jména u muže - kde hledat?

Příspěvekod Zora » pát dub 14, 2017 17:13

V podstatě se mohl ženit pořád :-))),
PLnoletost byla od 24 let (nevím přesně dataci legislativy z hlavy, od kdy to platilo,), ale před tímto věkem dostal souhlas od otce a mohl se ženit taky. Souhlas od vrchnosti dostal, ta měla zájem v té době na udržování polností a na nových poddaných...
Svatba se ale konala u nevěsty - nejčastěji, tedy třeba v jiné farnosti.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Změna křestního jména u muže - kde hledat?

Příspěvekod VladimírF » pát dub 14, 2017 18:40

Zora píše:Svatba se ale konala u nevěsty - nejčastěji, tedy třeba v jiné farnosti.

No, z toho mám takový strach, že jsem se to bál nahlas napsat.. To bych asi byl s dalším pátráním v pytli.
Ještě jsem se chtěl zeptat.. Kde se dají hledat Lounské záznamy starší než 1686?
Naposledy upravil VladimírF dne pát dub 14, 2017 19:01, celkově upraveno 1
VladimírF
 
Příspěvky: 15
Registrován: čtv dub 06, 2017 11:10
Oblast pátrání: Lounsko, severní morava

Re: Změna křestního jména u muže - kde hledat?

Příspěvekod RadekZ » pát dub 14, 2017 19:55

Osobně si myslím, že je zde více možností, proč nemůžete najít Vašeho Františka.

Jako nejméně pravděpodobnou bych považoval variantu změny křestního jména - ke změně mohlo dojít pouze při biřmování. Tyto případy však nejsou časté.

Do poloviny 18. století je však třeba počítat i s jinou variantou a to, že Františkův otec Šimon nemusí být v matrikách vůbec psán jako Fux, ale může být zapsán i pod jiným příjmením. Dědičnost příjmení byla uzákoněna až za Josefa II., v 17. a počátkem 18. století se lze s otcem zapsaným pod jiným příjmením setkat relativně často. Pokud zde byl nějaký majetek, pak jsou nejlepším vodítkem gruntovní knihy. Ostatně bez studia dalších archivních pramenů se od 18. století hlouběji již ani s jistotou postupovat nedá. Pokud pracujete zatím pouze s matrikami, zkuste analyzovat všechny otce Šimony, kde je i matka Rozina...
RadekZ
 
Příspěvky: 6
Registrován: stř led 15, 2014 9:13

Re: Změna křestního jména u muže - kde hledat?

Příspěvekod VladimírF » sob dub 15, 2017 0:35

Dobrý den!

Zcela jste mne ohromila a smekám před Vámi svůj pomyslný klobouk. Vůbec nechápu, jak jste toto při čitelnosti těch zápisů dokázala.
Jsem na neschopence, takže jsem měl čas se tomu věnovat, dva dny ty matriky luštím zpředu dozadu a zpět, a tyto zápisy mi prostě unikly.

Na to že si mám všímat kmotrů mne už upozornila moje kamarádka archivářka, ale přiznám se, že je to zatím mimo moje schopnosti.
Mám zatím co dělat s luštěním toho nejpodstatnějšího. Pro jistotu si ale všechny relevantní skeny pro tyto účely schovávám, i s informacemi odkud jsou.
Snad se k nim budu moci brzo vrátit, až se trochu líp naučím číst...

Kdybyste jela do Brna, máte u mne pozvání na večeři. A pořádnou, protože si ji zasloužíte. :)

Ještě jednou moc děkuji
s dokonalou úctou,
Vladimír Fux
VladimírF
 
Příspěvky: 15
Registrován: čtv dub 06, 2017 11:10
Oblast pátrání: Lounsko, severní morava

Re: VYŘEŠENO Změna křestního jména u muže - kde hledat?

Příspěvekod VladimírF » sob dub 15, 2017 1:08

Ještě zajímavost.
Všiml jsem si, že u některých těch zápisů jsou jména rodičů jakoby podtrhána měkkou tužkou, přestože u ostatních zápisů na stránce nejsou.
Stejně tak jsem si všiml, že v některých matrikách byly v indexech 'zafajfkovány' řádky s příjmením Fux.
Zdá se, že nejsem první kdo pátrá, a kdybych si těchto znaků všímal dříve, leccos bych asi našel snadněji :)
Například zde, 4.12.
http://vademecum.soalitomerice.cz/vademecum/permalink?xid=09ddd7cea03b9b8d%3A4e496e4e%3A12216bae987%3A-73a7&scan=104
zde 29.9.
http://vademecum.soalitomerice.cz/vadem ... 7&scan=112
Nebo zde v indexu matriky 1841-1863
http://vademecum.soalitomerice.cz/vadem ... 80#scan170

Ne, že bych čmárání do archiválií schvaloval, ale tento tajemný člověk mi zdá se odněkud z minulosti poslal do budoucnosti pomoc :)
VladimírF
 
Příspěvky: 15
Registrován: čtv dub 06, 2017 11:10
Oblast pátrání: Lounsko, severní morava


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 návštevníků