sebevražda - jak zjistit podrobnosti?

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

sebevražda - jak zjistit podrobnosti?

Příspěvekod kikinecka » ned dub 02, 2017 11:58

Dobrý den, dnes jsem se dozvěděla, že můj prapradědeček se oběsil a já jsem taková rýpavá a samozřejmě bych o tom chtěla vědět něco víc jenže nevím, kde hledat. Napadly mě nějaké policejní spisy nebo něco.
Pokud už se to tu řešilo, tak se omluvám, ale já tu podobné téma nenašla.
Předem děkuji za rady. :)
kikinecka
 
Příspěvky: 497
Registrován: úte kvě 24, 2016 18:01
Oblast pátrání: Zámrsk, okres rychnov nad kněžnou

Re: sebevražda - jak zjistit podrobnosti?

Příspěvekod kikinecka » ned dub 02, 2017 12:02

ještě doplním, že se to stalo kolem roku 1930
kikinecka
 
Příspěvky: 497
Registrován: úte kvě 24, 2016 18:01
Oblast pátrání: Zámrsk, okres rychnov nad kněžnou

Re: sebevražda - jak zjistit podrobnosti?

Příspěvekod Polexina » ned dub 02, 2017 12:22

kikinecka píše:ještě doplním, že se to stalo kolem roku 1930


Občas bývají o těchto událostech zprávy v novinách. Zkuste zadat jeho jméno do uvozovek např. zde:
http://www.digitalniknihovna.cz/mzk/

Pošlete dotaz na e-mail: archiv@pcr.cz, kde takové spisy hledat.
P.
Polexina
 
Příspěvky: 281
Registrován: stř dub 20, 2016 20:51

Re: sebevražda - jak zjistit podrobnosti?

Příspěvekod kikinecka » ned dub 02, 2017 12:28

Polexina píše:
kikinecka píše:ještě doplním, že se to stalo kolem roku 1930


Občas bývají o těchto událostech zprávy v novinách. Zkuste zadat jeho jméno do uvozovek např. zde:
http://www.digitalniknihovna.cz/mzk/

Pošlete dotaz na e-mail: archiv@pcr.cz, kde takové spisy hledat.
P.


Já zkoušela hledat na krameriovi, ale Josef Provazník je časté jméno a navíc se to stalo v malinkaté vesničce na Rychnovsku (Šachov), takže bez úspěchu
kikinecka
 
Příspěvky: 497
Registrován: úte kvě 24, 2016 18:01
Oblast pátrání: Zámrsk, okres rychnov nad kněžnou

Re: sebevražda - jak zjistit podrobnosti?

Příspěvekod crann » ned dub 02, 2017 13:28

Podívejte se do kronik z okolí, uvedu příklad.
V matrikách mé rodné obce jsem viděla zápis o sebevraždě oběšením. Později jsem pročítala rodinnou kroniku z vedlejší obce (rodná obec mé prababičky) a tam bylo uvedeno, že se ve vedlejší obci dotyčný oběsil. V dalším zápise je, že ho oběsila manželka se synem a vyšetřují to četníci. Syna později propustili. Ještě jednou jsem prošla matriky a o cca 5 let později je zápis, že syn byl nalezen zastřelen v lese. Náhoda? Boží mlýny?
crann
 
Příspěvky: 67
Registrován: čtv úno 21, 2013 15:46

Re: sebevražda - jak zjistit podrobnosti?

Příspěvekod kikinecka » ned dub 02, 2017 13:31

crann píše:Podívejte se do kronik z okolí, uvedu příklad.
V matrikách mé rodné obce jsem viděla zápis o sebevraždě oběšením. Později jsem pročítala rodinnou kroniku z vedlejší obce (rodná obec mé prababičky) a tam bylo uvedeno, že se ve vedlejší obci dotyčný oběsil. V dalším zápise je, že ho oběsila manželka se synem a vyšetřují to četníci. Syna později propustili. Ještě jednou jsem prošla matriky a o cca 5 let později je zápis, že syn byl nalezen zastřelen v lese. Náhoda? Boží mlýny?


Kroniky s té obce mám, ale o jeho sebevraždě se tam nic nepíše, on i jeho žena pocházeli ze Šachova. Vedle je Zdelov, tam o žádných kronikách nevím, ale mrknu jestli se něco nedozvím v kronice z Borohrádku.
kikinecka
 
Příspěvky: 497
Registrován: úte kvě 24, 2016 18:01
Oblast pátrání: Zámrsk, okres rychnov nad kněžnou

Re: sebevražda - jak zjistit podrobnosti?

Příspěvekod kikinecka » ned dub 02, 2017 13:33

tak kronika obce Borohrádek z té doby není
kikinecka
 
Příspěvky: 497
Registrován: úte kvě 24, 2016 18:01
Oblast pátrání: Zámrsk, okres rychnov nad kněžnou

Re: sebevražda - jak zjistit podrobnosti?

Příspěvekod galulois » ned dub 02, 2017 14:50

Třeba bude ještě nějaký žijící pamětník - je to malá vesnice a sebevražda byla jistě událost. Já bych tam jela a ptala se po nejstarší osobě z obce.
galulois
 
Příspěvky: 513
Registrován: úte čer 05, 2012 17:55
Oblast pátrání: Ivanovice na Hané, Pucov (Třebíč) a Domoradice (vys. mýto)

Re: sebevražda - jak zjistit podrobnosti?

Příspěvekod kikinecka » ned dub 02, 2017 15:13

galulois píše:Třeba bude ještě nějaký žijící pamětník - je to malá vesnice a sebevražda byla jistě událost. Já bych tam jela a ptala se po nejstarší osobě z obce.


To by teoreticky neměl být problém, žiju v té vesnici. On je takový příběh, že se zabil kvůli tomu, že jim vyhořel dům, ale já chtěla něco "oficiálnějšího".
kikinecka
 
Příspěvky: 497
Registrován: úte kvě 24, 2016 18:01
Oblast pátrání: Zámrsk, okres rychnov nad kněžnou

Re: sebevražda - jak zjistit podrobnosti?

Příspěvekod Kirvin » ned dub 02, 2017 20:28

Pošlete dotaz na e-mail: archiv@pcr.cz, kde takové spisy hledat.
P.


Obecně policejní vyšetřovací spis se dochoval pouze v tom případě, že byl součástí soudního spisu. Nebyl-li pachatel, nebyl soudní spis. Policejní spisy (četnické) podléhaly skartaci a nedochovaly se. Na výše uvedenou adresu nemá smysl psát. Pokusil bych se ještě dohledat místě příslušnou četnickou stanici a dotázat se do příslušného oblastního archivu, zda se nedochoval její památník. Tam se o zajímavých událostech občas udělal záznam. Pokusi bych se ještě nahlédnout do fondu Okresní úřad v příslušném SOkA - o různých událostech se vedla různá hlášení, přehledy, spisy... Těžko říci, ale je lepší to zkusit, než něco opomenout..
Každý život má svou velikost. (Gorkij)

Ty Tomáš
Uživatelský avatar
Kirvin
 
Příspěvky: 173
Registrován: úte čer 04, 2013 16:35
Bydliště: Plzeňský kraj
Oblast pátrání: panství Šťáhlavy, Plasy, Radnice, Vsetínsko, Pardubicko, Klatovsko, Ostravsko.


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 návštevníků