vyreseno kde hledat v knize narozených?

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

vyreseno kde hledat v knize narozených?

Příspěvekod Ellozz » ned bře 26, 2017 21:22

Dobry den,
minuly tyden jsem navstivila matriku v Litomysli a lustim tu ted prilozeny zapis o oddani. Poradi mi nekdo, prosim, kde bych mohla najit zaznam o narozeni Heleny Jodasove?
Hledala jsem v knize u Apolinare (cerpala jsem z toho, ze byla narozena Praha II, cp. 441) tam zaznam neni, zkousela jsem i zidovskou matriku - zaznam o narozeni devcat v roce 1900 a taky nic, prosim poradte kam dal?
Dekuju:-)
Přílohy
17547355_10210594809259472_313342256_o.jpg
Naposledy upravil Ellozz dne úte bře 28, 2017 20:28, celkově upraveno 1
Ellozz
 
Příspěvky: 54
Registrován: čtv bře 16, 2017 17:08
Oblast pátrání: Královehradecký kraj, Praha - východ, Prostějovsko

Re: kde hledat v knize narozených?

Příspěvekod Zora » ned bře 26, 2017 21:36

bohužel - židovské matriky

Ona se i mohla teoreticky narodit u Apolináře, ale nebyla tam samozřejmě pokřtěna, ale následovaly židovské obřady.

Zkuste ještě u Apolináře hledat pod příjmením matky. Mohla se narodit jako nemanželská - proto snad ten Apollinář a rodiče se vzali až po narození.

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29137
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: kde hledat v knize narozených?

Příspěvekod janamic » ned bře 26, 2017 21:44

Se židovskými matrikami nemám zkušenost jen mě napadá: zkoušela jste tam hledat Helenu Kohnovou?
Podle policejních přihlášek byl Jodas katolík, matka židovka. Předpokládla bych, že otec katolík by chtěl mít dítě pokřtěné, ledaže by se narodilo před svatbou.

http://digi.nacr.cz/prihlasky2/?action=link&ref=czarch:CZ-100000010:874&karton=238&folium=385

Než jsem to napsala, Zora mě se stejnou odpovědí předběhla :-)
Miana
janamic
 
Příspěvky: 1788
Registrován: sob čer 29, 2013 13:28
Oblast pátrání: Podbrdský kraj, Prácheňský kraj, Jižní Čechy, Křivoklátsko, Praha západ, Praha východ, Střední Polabí

Re: kde hledat v knize narozených?

Příspěvekod Zora » ned bře 26, 2017 21:55

snoubenci byli vyznání československého, to vzniklo až po roce 1918.
pravděpodobně tedy u nich u obou došlo ke změně vyznání, ale já se domnívám, že to bylo v souvislosti se svatbou - tedy, manžel asi přestoupil z katolické víry již dříve a manželka ho následovala před svatbou viz možná tzv. prohlašní list čsl. církve. Zda byla židovského vyznání po matce, nebo katolického po otci, to je třeba zjistit - svatba rodičů

Zkuste hledat svatbu rodičů nevěsty, tam možná zjistíte nějaké další podrobnosti, které by osvětlily průběh života budoucí nevěsty.

Janamic - omlouvám se, ale jak je vidět, obě uvažujeme naprosto stejně.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29137
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: kde hledat v knize narozených?

Příspěvekod Zora » ned bře 26, 2017 22:33

http://digi.nacr.cz/prihlasky2/?action= ... folium=385
zde je policejní příhláška rodiny nevěsty.

Otec katolík, matka židovského vyznání, u dcery není uvedeno nic.
Jsou tam data narození rodičů Heleny.

Zkuste si zadat Josef Jodas *1872, objeví se více příhlášek, já na to špatně vidím, ale zdá se mně, že ještě po roce 1900 bydlel sám, že tedy si Annu vzal již s dcerou.
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29137
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: kde hledat v knize narozených?

Příspěvekod Peters » ned bře 26, 2017 23:12

Ellozz píše:zkousela jsem i zidovskou matriku - zaznam o narozeni devcat v roce 1900 a taky nic,

Řekl bych že něco tam je: http://www.badatelna.eu/fond/1073/repro ... oId=149360 - hned první zápis.
Peters
 
Příspěvky: 445
Registrován: ned lis 29, 2009 22:39

Re: kde hledat v knize narozených?

Příspěvekod Zora » ned bře 26, 2017 23:24

Ono to opravdu vypadá tak, že místem narození podle adresy je Apolinář, a tam bylo dítě zapsáno do židovské matriky. - proto se - logicky neobjevuje v katolické.
U dětí, které se rodily doma, to vypadá na následný obřad v synagoze.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29137
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: kde hledat v knize narozených?

Příspěvekod Jan » pon bře 27, 2017 10:06

Peters píše:
Ellozz píše:zkousela jsem i zidovskou matriku - zaznam o narozeni devcat v roce 1900 a taky nic,

Řekl bych že něco tam je: http://www.badatelna.eu/fond/1073/repro ... oId=149360 - hned první zápis.


Ten 1, zápis říká že se Helena narodila jako nemanželská (unehel.). Matka je Anna manželská dcera Kohna Karla a Marie z Kardašovy Řečice. Místo narození Zemská porodnice (Apolinář).
Opis matriky ze zápisu o sňatku neříká pravdu o narození nevěsty. Podle všeho Josef Jodas Helenu adoptoval a tak se vdávala jako Jodasová a tak je v tom zmatek, navíc její matka se vdávala
2 krát a tak je u ní psáno roz. Kohnová, provd. Břehovská a nakonec Jodasová.
Uživatelský avatar
Jan
 
Příspěvky: 694
Registrován: stř srp 09, 2006 20:35
Bydliště: Brno

Re: kde hledat v knize narozených?

Příspěvekod Zora » pon bře 27, 2017 10:16

ano, to už víme, pouze s tím rozdílem, že

matka se narodila jako Kohnová, jako Kohnová se provdala za Jodase, který zemřel a po jeho smrti se provdala podruhé. Proto je u sňatku dcery uvedeno, že ( v roce 1930) měla matka jiné (další) příjmení

Spíš je zajímavé, že asi existují u Apolináře ještě seznamy narozených (a současně nepokřtěných dětí nekatolického vyznání). Přemýšlím o tom, kde je záznam o legitimizaci dítěte.
Z

edit - přemýšlím o tom, zda nedošlo u dítěte ke změně vír v souvislosti se svatbou matky - tedy někde v katolické matrice v Praze (asi stejná farnost jako se konala svatba) a zda zde není legitimizace dopsaná. ale to jsou hledání nápadů .... Svatba rodičů mohla být civilní, na úřadě, jak to v té době řešilo mnoho manželských párů s rozdílným vyznáním.
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29137
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: kde hledat v knize narozených?

Příspěvekod Peters » pon bře 27, 2017 12:08

V porodnici u Apolináře existují záznamy o všech porodech, lze požádat paní Pavlu Lutovskou z Národního archivu, aby dohledala, co se pro daný rok dochovalo (placená rešerše). U porodů je úplně jedno, jakého je matka vyznání, to se neřeší. Kde je dají pokřtít to už je věc rodičů (matky), římskokatolické většinou křtili u Apolináře.

Tazatelce bych doporučil podívat se na křestní list matky uložený v archivu mezi doklady k sňatku, na něm by měly být všechny údaje uvedeny.

Kdy přestoupili oba rodiče k československé církvi je otázka, u otce je u jeho narození (matrika Bozkov 5688 fol. 56) napsáno "Odpadl k bezvyznání dle sdělení okr. politické správy v Semilech z 13.8.1921".

Jak to myslíte se změnou víry v souvislosti se svatbou matky? I po svatbě byli matka a dcera víry židovské, jak je uvedeno na pobytové přihlášce.
Peters
 
Příspěvky: 445
Registrován: ned lis 29, 2009 22:39

Re: kde hledat v knize narozených?

Příspěvekod Zora » pon bře 27, 2017 13:03

Pobytové přihlášky jsem si neuvědomila, ano - dcera zapsaná jako žid. vyznání.

V židovské matrice u dcery ale nevidím žádnou poznámku o tom, že přestoupila na jinou víru (u svatby je psaná čsl.). Tak jsem hledala možnost, zda nedošlo ke změně ještě jednou před tímto přestupem - v souvislosti se sňatkem matky - třeba i později, nebo s druhým sňatkem.
Přestupy (odpadnutí) se dost pečlivě evidovaly, nemyslím si, že by se přestup připsal jen k seznamu narozených u Apolináře.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29137
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: kde hledat v knize narozených?

Příspěvekod Peters » pon bře 27, 2017 13:11

S tou pečlivou evidencí přestupů nevím, u Josefa Jodase ten přestup k československé církvi taky zapsaný není. Nepamatuji se, že bych v nějaké židovské matrice viděl zapsané odpadnutí od víry nebo přestup k jiné.
Peters
 
Příspěvky: 445
Registrován: ned lis 29, 2009 22:39

Re: kde hledat v knize narozených?

Příspěvekod Zora » pon bře 27, 2017 15:40

Evidovaly se zcela jistě úředně (civilně) - církev, ke které se přestupovalo, nahlásila okresnímu (nebo příslušnému) úřadu - ten nahlásil původní církví. Katolická církev pak zapsala k "odpadlíkovi" datum a církev. S židovskými matrikami zkušenost nemám.

Helena musela být před svatbou někde pokřtěna - třeba i čsl. církvi. - ale musela mít "křest svatý".
Příprava na křest dospělého vyžaduje přípravu. Podle prohlašního listu... se ohlášky konaly v květnu, čili ke křtu muselo dojít dříve.
Dávám si to dohromady s faktem, zda mohl leg. otec Jodas, katolík, legitimizovat dítě s židovským vyznáním... U jiných dětí v židovské matrice je leg. otec dopsaný, ale zde by byl zase problém s katolickou vírou otce Jodase... Je možné, že legitimizace proběhla jen úřední cestou v souvislosti s civilní svatbou rodičů (otci Jodasovi zůstala po svatbě katolická víra, nevěstě židovská), jinde manželství asi uzavřít nemohli.

Otec Jodas je na té přihlášce zapsaný jako katolík, Helena tam má víru proškrtnutou, na svatebním zápise má Helena a její manžel víru čsl, u otce Jodase víru nevidím, u matky Anny je u zápisu narození Heleny víra židovská, stejně jako na přihlášce. Na oddacím zápise víru matky Anny nevidím.


Možná, že je víra zapsaná jinak ještě na těch dalších přihláškách, ty jsem si neuložila.

Peters - díky Vám má tazatelka rodný list - to klobouk dolů před nálezem a s tím dalším si asi musí nějak poradit.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29137
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: kde hledat v knize narozených?

Příspěvekod Ellozz » úte bře 28, 2017 19:40

Strasne moc dekuju za pomoc, rady, nazory napady a i za rodny list:-) omlouvam se, ze jsem nepodekovala uz vcera, ale prepadla me oskliva viroza a tak funguju tak na 10% moc dekuju :-)
Ellozz
 
Příspěvky: 54
Registrován: čtv bře 16, 2017 17:08
Oblast pátrání: Královehradecký kraj, Praha - východ, Prostějovsko


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 36 návštevníků