Pátrání po předcích-začátky a mnoho otázek

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Pátrání po předcích-začátky a mnoho otázek

Příspěvekod Petr II. » ned bře 26, 2017 14:15

Zdravím všechny,
již dlouhou dobu uvažuji o pátrání po svých předcích. Mám však mnoho otázek na které neznám odpověď a na které bych byl rád kdyby mi kdokoli z Vás odpověděl. První mé rozhodování spočívá mezi rodokmenem a vývodem-jelikož chci o svých předcích vědět co nejvíce informací rozhodně volím VÝVOD. Teď se ale dostávám k otázce kde začít. Jelikož se mé vzdělání ubírá cestou práva, nepřepokládám že jsem dostatečně erudovaný pro profesionální tvorbu rodokmenu(vývodu). Ačkoli jsem někde na internetu (myheritage.cz) dohledal část mé rodiny z babiččiny strany, exaktnost těchto informací však není jistá. A proto se tedy dostátvám k tomu, že mi nezbyde nic jiného než vyhledat genealoga který mi vývod zpracuje. Jsem ale relativně v rozpacích, když si pročtu ceník genealogů za zpracování vývodu. Jelikož se chci dozvědět o svých předcích co nejvíce informací a zároveň se dostat co nejdéle to půjde pravděpodobně si budu muset připravit pořádný balík... Průměrná cena za vyhledání manželské dvojice: rodný list 2x, úmrtní list 2x, oddací list(+další jako informace o dětech,domu,vyznání,vzdělání apod.) je okolo 1000-2000Kč. Když si u vývodu lehce spočítám manželské dvojice např. do 7. generace kde nejsem zase tak daleko v historii, nedovedu si představit finanční součet za tyto služby... Proto mi přijde celkem finančně hrůzostrašné dostat se vývodem např. do 8. generace, ačkoli by bylo například možné se dostat ještě hlouběji(17. století).... Dostávám se tedy k meritu věci, jakou nejlepší variantou se dostat co nejhlouběji a zároveň se dozvědět co nejvíce informací ohledně svých předků aniž bych nemusel platit statisíce? Jelikož bych chtěl od genealoga kompletní servis, co se týká vypracování ručně malované stromu a rodinné kroniky atd.. počítám s tím že to něco stát bude. Je mi však jasné že ze začátku budu muset objet babičky,dědečky a poprosit je o vyhledání všech dokumentů od kterých se odrazím, abych alespoň do 4.generace měl nějaké informace pro genealoga. Rád bych udělal rodokmen/vývod se vším všudy a přemýšlet budu i nad DNA testem, díky kterému doufám že se dozvím mnoho dalších zajímavých informací(rád bych si udělal test ze strany otcovské i mateřské). Pro začátek chci investovat do pátrání 20-30tis a podle toho co dostanu pokračovat.

Otázky na Vás:
I.Neznáte nějakého dobrého genealoga z Plzeňska? Resp. zdali mám hledat genealoga v aktuálním místě bydliště či bydliště předků po kterých se bude pátrat? Nevím jistě jak je to s cestovným,zdali je v ceně či si doplácí.
II.Máte nějakou radu jak postupovat abych se dostal co nejdále a zároveň zjistil co nejvíce podrobností o svých předcích aniž bych platil statisíce?
III.Máte někdo zkušenosti s Ing.Petrou Skleničkovou či Vojtěchem Kemennym kteří inzerují tvorbu rodokmenů/vývodů na slevomatu?
IV.Máte osobní zkušenost s kvalitním genealogem? (na internetu jsem vyhledal stovky genealogů-např.paní Voldánová která byla v pořadu tajemství rodu-pokud máte někdo osobní zkušenost budu velmi rád)
V.Máte zkušenost s DNA testem? Popřípadě se kterým? (Vyhledával jsem na internetu různé DNA testy v rozmezí od 2-10tis. a rád bych si udělal ten, kterým se dozvím co nejvíce informací a zpracované to bude nejlépe)
VI.Vím že strana babičky zasahuje na Slovensko. Je problematické se do těchto archivů dostat?

Mnohokrát děkuji všem předem za odpověď a přeji příjemný zbytek dne. Petr
Petr II.
 
Příspěvky: 6
Registrován: čtv bře 23, 2017 0:32

Re: Pátrání po předcích-začátky a mnoho otázek

Příspěvekod Zora » ned bře 26, 2017 14:58

Proč to nezkusíte - alespoň nezkusíte - sám?

Málokdo z nás je "erudovaný" pro oblast genealogie. Genealogie je koníček, záliba, celoživotní "úděl" a věřte, že jak zkusíte, nebudete litovat. Je to hobby, které můžete na čas odložit, nebo naopak zrychlit hledání a věnovat mu každou volnou chvíli, předci Vás třeba z Plzeňska odvedou do Slezska, nebo na Slovácko. Dozvíte se, jaká měli řemesla, jak se měnil jejich život, poznáte zvyky obyvatel třeba od Šumavy k Tatrám a navíc - co Vám asi tak dá konstatování, že...... Josef byl asi rolník, protože všichni byli rolníci a jeho rodný zápis se nedochoval... (i tak zněl výsledek práce profesionála)

Hledání v matrikách můžete doplnit o hledání v gruntovnicích, dozvíte se historii domů, kde bydleli předci, můžete pátrat v soupisech duší... nebo se podivovat nad změnou víry a útrapami, která doba pobělohorská přinesla. Třeba narazíte na předky, kteří odešli do zahraničí... i jejich osudy mohly být zajímavé...

Tady máte stejně "postižené" kolegy, společně sdílíme radost nad nalezenou stopou do minulosti a snažíme si pomáhat tam, kde spojovací nitky mizí.

Nejsme profesionální genealogové, ale určitě jsme lepší než mnozí z nich. Osobní bádání stojí minimum peněz, pravda je, že k výsledku se nedopídíte tak lehce a rozhodně to trvá déle.
Ale - z minulosti budou vystupovat předci - skoro živé osoby, se svými osudy, bolístkami, starostmi i radostmi, Vy se je naučíte znát, a každý z nich Vám bude něco říkat. Od profesionála dostanete seznam podle jmen a k tomu formulace, které se většinou píší opakovaně všem zákazníkům.

V neposlední řadě - jakou budete mít jistotu, že nalezené osoby jsou opravdu Vaši předci, jak přijdete na chybu? Kdysi jsme tady řešili reklamace rodokmenů - a v podstatě - když neumím hledat v matrikách, přečíst zápis, porovnat zjištěné skutečnosti, nemám příliš mnoho šancí chybu najít...

Je to na Vás, určitě se ale tady najdou pomocné ruce či oči, které by Vám pomohly.

Z.
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29118
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Pátrání po předcích-začátky a mnoho otázek

Příspěvekod reta » ned bře 26, 2017 15:53

Když už jsi objevil tyto stránky doporučuji se do toho pustit osobně. To, co si koupíš za 10 000, dáš dohromady sám a asi poměrně rychle a snadno.
Blanka Lednická, to je jméno, když jsem začínal já a hodně mi pomohla se čtením. Ceny byly velice příjemné.
Uživatelský avatar
reta
 
Příspěvky: 138
Registrován: pon zář 17, 2012 11:20
Oblast pátrání: České Meziříčí, Králova Lhota, Skršice
Sklené, Račín a Nová Ves vše u Žďáru nad Sázavou

Re: Pátrání po předcích-začátky a mnoho otázek

Příspěvekod Zora » ned bře 26, 2017 15:57

http://www.jihoceske-rody.eu/kontakt.html

Jediného, koho znám osobně a koho si můžete ověřit na našich stránkách, je kolega Milan Wölfl.

Neskutečně pečlivý a znalý, za něj dám ruku do ohně.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29118
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Pátrání po předcích-začátky a mnoho otázek

Příspěvekod Petr II. » ned bře 26, 2017 16:14

Ještě jednou všechny zdravím,
mnohokrát děkuji za informace. Zkusím alespoň do x-?té generace pátrat. Kam nedopátrám tak následně zkusím oslovit genealoga. Trochu kvůli studiu na právech bojuji s časem, doufám ale že na tento krásný koníček zbyde trocha času. Mnohokrát děkuji také za kontakt na Vašeho kolegu-rozhodně jeho služeb využiji.
Petr II.
 
Příspěvky: 6
Registrován: čtv bře 23, 2017 0:32

Re: Pátrání po předcích-začátky a mnoho otázek

Příspěvekod zeter » ned bře 26, 2017 16:36

úplně na začátek:

1a) shromážděte od rodičů, prarodičů, prastrýců, pratet a jiných pra(pra)příbuzných maximum "listinného materiálu" a informací - rodné, oddací a úmrtní listy, informace o bydlištích, stěhování, prvních manželstvích a rozvodech, školách, povoláních, ale i drby a rodinné pověsti. Foťte, skenujte, klidně si to povídání i nahrajte.
1b) Nechte si identifikovat co největší množství osob na starých rodinných fotografiích a pořádně si to zadokumentujte - ne jenom přímé příbuzné. Tohle jsou informace, které časem úplně zmizí a velmi těžko se to pak dohledává

přičemž i) tuhle fázi neodkládejte, za rok může být pozdě, ii) tohle za vás ani profesionální genealog nejspíš neudělá, a iii) pátrání zhruba od 30. let 20. stol. do současnosti je kvůli zákonným lhůtám a ochraně osobních údajů dost komplikované - nemusí být od věci plná moc k nahlížení do matrik apod. od nepřímých příbuzných, protože na matrice vás k nim nepustí.

a 2) přečtěte si pár populárních příruček o genealogii - je jich celkem hodně a poskytne vám to mnohem přesnější představu o tom, co vlastně chtít a jak je to reálné.

3) začněte se učit německy :-D

(taky si myslím, že to můžete aspoň zkusit, obzvlášť budete-li mít štěstí na region, kde jsou už přístupné digitalizované matriky. S trochou štěstí se můžete velmi rychle dostat docela hluboko do minulosti (dobře vedené knihy a usedlý rod)... a pak uvidíte. Nutno ovšem upozornit, že to hledání svépomocí skutečtně stojí málo až nic, jak píše Zora, ovšem vyžaduje značné množství času.)
zeter
 
Příspěvky: 3297
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: Pátrání po předcích-začátky a mnoho otázek

Příspěvekod Zora » ned bře 26, 2017 16:48

Petr II. Vy jste student, je dobré rozvážit, že na bádání máte celý život před sebou - nemusíte znát všechny předky hned a do posledního robátka... s nejistotou, zda profesionál neudělal chybu...
Navíc - ztratíte spoustu nádherných zážitků při bádání... a ve zralejším věku už nebudete mít ve vlastním rodokmenu vlastně co dohledávat...

Měli jsme a máme tady spoustu studentů, dokonce i mladších, bádají, pokud je čas, když jsou studijní povinnosti, tak se věnují škole a rozhodně mají úspěchy, někteří i pomáhají ostatním...

Přidávám se k Zeterovi - shromážděte cokoliv, co má nějakou souvislost s genealogií a poptejte se příbuzných, sousedů, známých... velmi podstatné.


Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29118
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Pátrání po předcích-začátky a mnoho otázek

Příspěvekod zeter » ned bře 26, 2017 16:57

ještě bych doplnil, že dostupnost archiválií se díky postupující digitalizaci pomalu ale jistě zlepšuje - a nejedná se jenom o matriky a jiné dokumenty, ale třeba i o digitalizovaný dobový tisk.
zeter
 
Příspěvky: 3297
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: Pátrání po předcích-začátky a mnoho otázek

Příspěvekod Zora » ned bře 26, 2017 17:00

zeter píše:ještě bych doplnil, že dostupnost archiválií se díky postupující digitalizaci pomalu ale jistě zlepšuje - a nejedná se jenom o matriky a jiné dokumenty, ale třeba i o digitalizovaný dobový tisk.



přidávám online hřbitovy, školní kroniky, různé soupisy osob z hlediska daní, sčítání, víry..., dobrým zdrojem dat i informací je třeba na Šumavě projekt Kohoutí kříž...

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29118
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Pátrání po předcích-začátky a mnoho otázek

Příspěvekod Karla55 » ned bře 26, 2017 17:09

Online kurs čtení kurentu od Jana Pecháčka http://www.odkudjsme.cz/kurzy/
Karla55
 
Příspěvky: 1081
Registrován: pát srp 08, 2014 1:10
Oblast pátrání: Lysá n. Labem a okolí, Novojičínsko, Východní Čechy, Budišov n. Budišovkou a okolí

Re: Pátrání po předcích-začátky a mnoho otázek

Příspěvekod reta » ned bře 26, 2017 17:12

:D Tví předkové na to abys je objevil, čekají celá staletí, zcela určitě počkají až dostuduješ. :)
Ještě k těm profíků, nejsem přesvědčen, že toto by ti napsal profesionál. Tak, některý z nich asi ano ale prstíčkem bys musel hrabat a hledat ho.
Uživatelský avatar
reta
 
Příspěvky: 138
Registrován: pon zář 17, 2012 11:20
Oblast pátrání: České Meziříčí, Králova Lhota, Skršice
Sklené, Račín a Nová Ves vše u Žďáru nad Sázavou

Re: Pátrání po předcích-začátky a mnoho otázek

Příspěvekod Noodle » ned bře 26, 2017 17:51

Dobrý den Petře,

když jsem začínal s tvorbou rodokmenu, tak jsem byl taky na VŠ, sice technického směru a je úplně jedno, že nestudujete třeba historii na FF UK (případně jinde), ona si vás ta historie stejně nějak najde - ať už ta globální, nebo ta lokální z míst, kde žili vaši předkové. Tvorba rodokmenu mně sloužila jako "pračka na hlavu" - samozřejmě se to nesmělo přehánět, prioritou je přece škola :-) O genealogii jsem nic nevěděl, takže jsem začal pročítat tohle výborné fórum, pídit se po literatuře (kde jsem se dozvěděl, jak jsou matriky organizovány atp.) A pak už jen stačilo si stáhnout nejmladší možnou matriku a zkusit si v ní najít narození mých dědů - a co myslíte - byli tam :-D a od tohohle okamžiku mě hledání předků pohltilo, a ze získaných údajů o lidech, gruntech a jejich vztazích se už rodí kronika (zatím má okolo stovky stránek - předpokládám, že jsem tak ve třetině :-) ) Psaného kurrentu se není potřeba bát, dá se taky naučit :-)

Takže se nebojte, a jen začněte nějak hledat - po čase můžete svůj postup zrevidovat, zda to souhlasí, či jsou tam trhliny pak můžete využít konzultaci zde na fóru. Přeji vám hodně zdaru, Noodle :-)
Noodle
 
Příspěvky: 153
Registrován: sob lis 01, 2014 21:04
Oblast pátrání: Semilsko, Lomnicko (n. Popelkou), Chlumec nad Cidlinou (okolí), Kopidlno (okolí)

Re: Pátrání po předcích-začátky a mnoho otázek

Příspěvekod Petr II. » ned bře 26, 2017 18:35

A ohledně testů DNA máte někdo zkušenost ?
Petr II.
 
Příspěvky: 6
Registrován: čtv bře 23, 2017 0:32

Re: Pátrání po předcích-začátky a mnoho otázek

Příspěvekod carlos » ned bře 26, 2017 19:06

Začal bych pročtením těchto stránek:

http://www.genebaze.cz/dv/gengen.html
Uživatelský avatar
carlos
 
Příspěvky: 833
Registrován: čtv kvě 10, 2007 15:39
Oblast pátrání: Liberecko, Semilsko
http://www.genealogieglaser.euweb.cz/index.html
http://vlach.webz.cz
http://zds-rochlice.webz.cz/
R1b - R-Y19469 - R-F2610
https://www.yfull.com/tree/R-Y19469/
https://www.yfull.com/mtree/H3p/

Re: Pátrání po předcích-začátky a mnoho otázek

Příspěvekod reta » ned bře 26, 2017 19:22

Já jsem si DNA test nechal udělat již dávno asi před 12 léty. Nic mi nepřinesl, jsem západní slovan, předkové při stěhování národů přišli z oblasti dnešního Běloruska. Pár anonymních příbuzných po světě, ale to jsou příbuzní tak, že společný předek je někdy z dob Krista. Možná dnes se z toho dá vytěžit více.
Uživatelský avatar
reta
 
Příspěvky: 138
Registrován: pon zář 17, 2012 11:20
Oblast pátrání: České Meziříčí, Králova Lhota, Skršice
Sklené, Račín a Nová Ves vše u Žďáru nad Sázavou

Další

Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google [Bot] a 31 návštevníků