Heimatschein Vídeň

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Heimatschein Vídeň

Příspěvekod Zidaya » sob bře 25, 2017 21:41

Dobrý den,
potřeboval bych poradit, v jaké matrice hledat narození Magdaleny Kovářové.

Na domovském listu je uvedeno, že je zapsána v Gemeindematrik (nevím, zda jedná o matriku narozených nebo jestli je to matrika "domovských listů", pokud něco takového existuje...) M.B / XX - 10977 / 11
heimatschein.jpg


Zkoušel jsem hledat v 20. St. Brigitta a 20. Zwischenbrücken na Matricule, ale nic jsem nenašel.
Děkuji
Zidaya
 
Příspěvky: 63
Registrován: čtv zář 23, 2010 15:28

Re: Heimatschein Vídeň

Příspěvekod Zora » sob bře 25, 2017 22:06

Víte něco dalšího o té paní? Kdo byli její rodiče - profese?
Provdala se později?
Jakou měla ona profesi?
Dá se hledat podle Lehmanova adresáře, ale nejsou tam většinou podnájemníci, spíš ti, co měli nějaké řemeslo, povolání, případně vdovy po nich.
Dá se hledat na vídeňských hřbitovech, zda se objeví mezi zemřelými, ale pod jakým příjmením...

Ony jsou tam údaje dvojího charakteru - narození k roku 1902 a bydliště k roku vydání domovského listu.
Domovský list zřejmě dostala po otci (po svobodné matce?), otec by musel mít také dom. příslušnost Vídeň, pokud by šlo o neprovdanou matku, tak by musel mít tuto příslušnost její otec, (dědeček Magdaleny)

Zkuste povzpomínat, jestli o ní nevíte ještě něco dalšího. Kovář je velmi rozšířené příjmení, podle něj se třeba rodiče moc hledat nedají.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29141
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Heimatschein Vídeň

Příspěvekod Zora » sob bře 25, 2017 22:13

http://www.digital.wienbibliothek.at/wb ... zoom/91345

tady je stránka z adresáře pro rok 1902 s příjmení Kovář.

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29141
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Heimatschein Vídeň

Příspěvekod Zidaya » sob bře 25, 2017 23:38

Magdalena později odešla do Švédska, kde se také provdala, otec je pravděpodobně "Míla" Kovář, u kterého je na švédském dokumentu psáno, že je kapitán a místo jsou Pardubice, matka Adéla z Českých Budějovic.

V tom Lehmanově adresáři je uveden jeden Miloslav, ale to je evang. kněz, což nekoresponduje s tím kapitánem.

myslíte, že se z toho kódu / M.B / XX - 10977 / 11 / dá zjistit , o jakou matriku se jedná? Doufal jsem, že se jedná o 20. Bezirk, ale asi spíš ne
Zidaya
 
Příspěvky: 63
Registrován: čtv zář 23, 2010 15:28

Re: Heimatschein Vídeň

Příspěvekod Zora » ned bře 26, 2017 7:34

K dotazům

Podle textu na dom. listu není dle mého názoru ono číslo číslem matriky narozených, ale knihy, kam byly zapisovány udělené domovské příslušnosti. O tom, kde se nacházejí tyto knihy (kde jsou archivovány) nic nevím.

Kapitán -
našla jsem ve vídeňských novinách zprávu o povýšení Miloslav Kovar z hodnosti Leutnant do hodnosti Oberleutnant z roku 1912
http://anno.onb.ac.at/cgi-content/anno? ... nno-search

Zvažte, zda by se mohlo jednat o otce Miloslava.

Pokud se jednalo o vojáka z povolání, měla celá jeho rodina dom. příslušnost po něm, tedy Vídeň.
Jenže mě nenapadá, jak zjistit, kde tento voják z povolání bydlel a kam byl příslušný matričně.

Ony se vedly i vojenské matriky, ale vůbec neznám, jaká pravidla platila ve Vídni. /zda se narození dětí zapisovalo do civilních, nebo vojenských.
Stejně tak nevím, zda rodiny bydlely v kasárnách nebo normálně v bytech. Na vojenskou tématiku moc nefunguju :-)))

Rozhodně by mohl podat informaci Vojenský archiv ve Vídni.

Ještě prosím - znáte vyznání rodičů Magdaleny ?

zde další nabídnuté výsledky z vyhledavače 2 stránky odkazů ,často příjmení uváděno s vojenskou hodností
http://anno.onb.ac.at/anno-suche/#searc ... var&from=1

Bohužel křestní jméno matky Adela se mně nepodařilo v novinách vyhledat, mohlo se jednat třeba o něm. variantu, netuším. Zadáním Magdalena Kovar se sice objevují nějaké výsledky, dokonce zmínka o Česk. Budějovicích, ale vzhledem k roku 1901 se mně odkazy nejeví jako související.

Z

V běžných matrikách by se dalo vyhledávat postupně, jedna po druhé, u většin matrik jsou indexy. Buď jsou na konci knihy nebo tvoří samostatnou knihu a ty jsou uvedeny v seznamu matričních knih u příslušné farnosti - na konci seznamu.
Víc Vám asi nedokážu poradit.

Znáte příjmení Magdaleny po provdání?
zde je na myheritage žena, jejíž příjmení po provdání zní tak nějk "seversky", ale to už jsem opravdu spíše v oblasti vytváření teorií...

Magdalena Maria Kovar-Carlgren

MyHeritage rodokmeny
Fahlborg -Site, správcem je Barbro Fahlborg
Narození: Den Měsíc 1902 - Místo
Úmrtí: Datum - Místo
Rodiče: <Private> Kovar, <Private> Kovar
Bývalý manžel: ex-manžel - jméno
Děti: Horst-elis Adolf Carlgren a jména 2 dalších děti


https://www.myheritage.cz/research?s=14 ... F1Carlgren
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29141
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Heimatschein Vídeň

Příspěvekod Zidaya » úte bře 28, 2017 9:53

děkuji moc za odpověď, zkusím se zeptat v tom vojenském archívu
Zidaya
 
Příspěvky: 63
Registrován: čtv zář 23, 2010 15:28


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 34 návštevníků