Matriky - Jihlavsko

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Matriky - Jihlavsko

Příspěvekod Casmaria » pát úno 10, 2017 21:26

Ahoj, nemůžu pohnout s babiččiným rodem. Nejstaršího příbuzného, kterého si pamatovala je její děda Josef Fišar narozen v Nových Dvorech 22.1. 1870, zemřel v roce 10.4.1959. Vzal si Marii (roz. Morkou), která se narodila 17.8.1872 v Sázavě a nevíme datum úmrtí. Jsou to docela čerstvé záznamy, takže mi hledání v matrikách dělá dost problém... Marii Mokrou jsem našla v matrice narozených, kde jsem si našla jména rodičů, blbé je, že tam nejsou řádné roky narození ani úmrtí, takže už fakt nevím kde hledat. Zkoušela jsem najít její rodiče v oddací matrice, hledala jsem i v matrikách narození ale nic.

Prohlédla jsem všechny možné matriky oddací, kde by mohl být uvedený sňatek Marie Morké s Josefem Fišarem, ale prostě vůbec nic! Ani zápis o narození Josefa Fišara nemám, ani úmrtí prostě nic... Nevím jak mám dál postupovat.

Pomůžete prosím někdo?

Budu vděčná za každou radu. Díky. Katka.
Casmaria
 
Příspěvky: 48
Registrován: ned úno 05, 2017 20:20
Oblast pátrání: Kutná Hora, Zdechovice, Jihlava

Re: Matriky - Jihlavsko

Příspěvekod zedir » pát úno 10, 2017 21:29

Dobrý den,

základem je tu ukázat všem záznamy (nejlépe přímo odkazy na matriky), o kterých mluvíte, vždy je šance, že si někdo všimne nějakého detailu, něčeho, co postrčí dál. Bez toho by cokoliv bylo jen tipování a hádání.
Uživatelský avatar
zedir
 
Příspěvky: 6291
Registrován: pát kvě 02, 2014 3:59

Re: Matriky - Jihlavsko

Příspěvekod Zora » pát úno 10, 2017 22:27

Prošla jsem zběžně matriky Nové Dvory pod Polnou u Jihlavy i všechny další matriky pod farností Polná, a na příjmení jsem nenarazila.

Jste si jista, o které Nové Dvory se jedná?

Rod Fišar byl na Vysočině v Nových Dvorech u Žďáru, to je asi 3 km od Sázavy, nemohlo dojít k záměně obcí?

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29154
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Matriky - Jihlavsko

Příspěvekod Zora » pát úno 10, 2017 23:03

http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... ?strana=69

Tohle je asi narození Marie, kterou jste našla.

Ze zápisu se dá vyčíst, že prarodiče z obou stran pocházeli z hejtmanství Polanského. Tedy jak Sázava, tak Nové Dvory byly v tomto hejtmanství.
Domnívám se, že by se mohlo jednat o obec Nové dvory :
https://mapy.cz/zakladni?planovani-tras ... 7D&rt=&rt=
¨
Tyto Nové Dvory ale asi patřily ve Vámi hledaném období pod Přibyslav (to nevím s jistotou) a to je archiv Zámrsk.

Marie se vdávala velmi pravděpodobně v roce 189?, 8/6 189? jí byl vydán opis křestního listu ke svatbě
Z
edit
snad by se mohlo jednat o Nové Dvory z této farnosti, bohužel Sázava i ony mnou uvedené Mové Dvory leží na hranici archivů a Nové Dvory jsem na actapublica našla pouze v určitém (starším období), pak už se nevyskytují
farní úřad: Přibyslav
územní obvod:
Česká Jablonná
Dobrá
Dolní Jablonná (dř. Německá Jablonná)
Dvorek (část Přibyslavi)
Hesov (část Přibyslavi)
Hřiště (něm. Spieldorf)
Keřkov (osada Dobré)
Modlíkov
Nové Dvory
Olešná
Poříčí
Přibyslav - město a předměstí
Ronov nad Sázavou (osada Hřiště)
Samotín (osada Žižkova Pole, něm. Lettendorf)
Uhry (část Přibyslavi)
Žižkovo Pole (něm. Schönfeld)
poznámka: 1316 farní kostel
druh fary: katolická, vikariát: Polná, diecéze: Královéhradecká, matriční obvod:
Přibyslav, okres: Havlíčkův Brod, kraj: Vysočina
Naposledy upravil Zora dne pát úno 10, 2017 23:25, celkově upraveno 2
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29154
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Matriky - Jihlavsko

Příspěvekod Peters » pát úno 10, 2017 23:13

U zápisu narození Marie Mokré http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... ?strana=69 vidím poznámku, že "křestní list vydán 8.6.1893 ku sňatku", což znamená, že se vdávala v jiné farnosti - to je nepříliš obvyklé. Možná tam, kde se pak narodil otec babičky? To tedy směrem k dnešku.

A směrem do historie - svatba rodičů je obvykle ve vsi matky, což je Sázava, a také tam je: http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... ?strana=46 Možná Vás zmátlo že není v indexu, ale ten končí v roce 1857, jak je i správně uvedeno na vyhledávací stránce.
Peters
 
Příspěvky: 445
Registrován: ned lis 29, 2009 22:39

Re: Matriky - Jihlavsko

Příspěvekod Peters » pát úno 10, 2017 23:17

Shodou okolností otec Marie Mokré pochází také z Nových Dvorů a píše se tam panství Polenské, což je: https://cs.wikipedia.org/wiki/Polensk%C3%A9_panstv%C3%AD - a tam jsou tyto Nové Dvory: https://cs.wikipedia.org/wiki/Nov%C3%A9_Dvory_(okres_%C5%BD%C4%8F%C3%A1r_nad_S%C3%A1zavou)
Naposledy upravil Peters dne pát úno 10, 2017 23:55, celkově upraveno 2
Peters
 
Příspěvky: 445
Registrován: ned lis 29, 2009 22:39

Re: Matriky - Jihlavsko

Příspěvekod Peters » pát úno 10, 2017 23:40

A v Přibyslavi matrika 6042 - index narozených - zjistíte, že Josef Fišar *22.1.1870 je zapsán v matrice 10 B strana 6. Když se podíváte do seznamu matrik uložených na matričním úřadu v Přibyslavi, tak vidíte, že tam jsou pouze matriky 9 B a 11 B - tedy matrika 10 B bude zřejmě na matričním úřadu ve Žďáru. Tak se musíme podívat do inventáře v MZA Brno - jenomže tam Přibyslav zdá se není. Takže jedině tam zatelefonovat.

Co se týče svateb, tak index O Farní úřad Přibyslav 1758-1949 je uložen na matričním úřadu v Přibyslavi. Matrika to bude opět ta 10 B (X.B), podle všeho to je matrika NOZ 1864-1949 pro Nové Dvory.

Ještě by byla určité šance se podívat, jestli nemá ten Josef Fišar nějaké starší sourozence, kteří by byli v matrice č. 10, které je k dispozici a končí rokem 1864. Jenomže tam vidím, že se Fišarové rodí nejméně ve dvou rodinách a uhádnout v které je bez dalších indicií nemožné. Aspoň kdyby se tušilo, v jakém popisném čísle se narodil.
Peters
 
Příspěvky: 445
Registrován: ned lis 29, 2009 22:39

Re: Matriky - Jihlavsko

Příspěvekod Peters » sob úno 11, 2017 0:05

A ještě pro jistotu kde najdete ty seznamy matrik na matričních úřadech.

Zámrsk: http://vychodoceskearchivy.cz/zamrsk/fi ... -01-22.pdf

MZA Brno - Žďár nad Sázavou - matriky v archivu i na matričních úřadech: http://actapublica.eu/userdata/inventar_E67_zdar.pdf

Ale jak už jsem psal, tady je to nešťastná shoda náhod, protože archivy mají rozdělené matriky podle farních úřadů (=> Zámrsk), zatímco živé matriky se ukládají na matriční úřady podle současného umístění dané obce, což je Žďár, který by ale spadal pod Brno...

Asi Vám nezbyde nic jiného než požádat matrikářku v Přibyslavi, jestli by Vám v indexu oddaných a případně i zemřelých nevyhledala potřebné záznamy a na ty se pak podívat na matričním úřadu ve Žďáru. Nebo to hledat ve Žďáru stránku po stránce, ta matrika nebude dlouhá, když je jen pro Nové Dvory. Případně se domluvit s matrikářkou, někdy jsou ochotné a udělají i víc, než je jejich povinnost. Pokud umíte doložit příbuzenství, tak lze oficiálně požádat o fotokopii, pokud ne, mají povinnost Vás pouze nechat nahlédnout do matriky a záznamy si můžete opsat nebo ofotit. Nejlepší je tam zavolat a domluvit se.
Peters
 
Příspěvky: 445
Registrován: ned lis 29, 2009 22:39

Re: Matriky - Jihlavsko

Příspěvekod Zora » sob úno 11, 2017 2:02

Domnívám se, že o matriřních knihách pro obci Nové Dvory by Vám měli podat informaci na Mě. úřadě
Přibyslav
http://www.pribyslav.cz/vismo/o_utvar.a ... archresult

Marie Pokorná
matrika, osobní a cestovní doklady
pevná linka: 569 430 829 oficiální: pokornam@pribyslav.cz

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29154
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Matriky - Jihlavsko

Příspěvekod Peters » sob úno 11, 2017 9:37

Zora píše:Domnívám se, že o matriřních knihách pro obci Nové Dvory by Vám měli podat informaci na Mě. úřadě
Přibyslav

Proč myslíte, když na seznamu nejsou?
Peters
 
Příspěvky: 445
Registrován: ned lis 29, 2009 22:39

Re: Matriky - Jihlavsko

Příspěvekod Zora » sob úno 11, 2017 10:08

farní úřad: Přibyslav
územní obvod:
Česká Jablonná
Dobrá
Dolní Jablonná (dř. Německá Jablonná)
Dvorek (část Přibyslavi)
Hesov (část Přibyslavi)
Hřiště (něm. Spieldorf)
Keřkov (osada Dobré)
Modlíkov
Nové Dvory
Olešná
Poříčí
Přibyslav - město a předměstí
Ronov nad Sázavou (osada Hřiště)
Samotín (osada Žižkova Pole, něm. Lettendorf)
Uhry (část Přibyslavi)
Žižkovo Pole (něm. Schönfeld)
poznámka: 1316 farní kostel
druh fary: katolická, vikariát: Polná, diecéze: Královéhradecká, matriční obvod:
Přibyslav, okres: Havlíčkův Brod, kraj: Vysočina
farní úřad: Přibyslav
územní obvod:
Česká Jablonná
Dobrá
Dolní Jablonná (dř. Německá Jablonná)
Dvorek (část Přibyslavi)
Hesov (část Přibyslavi)
Hřiště (něm. Spieldorf)
Keřkov (osada Dobré)
Modlíkov
Nové Dvory
Olešná
Poříčí
Přibyslav - město a předměstí
Ronov nad Sázavou (osada Hřiště)
Samotín (osada Žižkova Pole, něm. Lettendorf)
Uhry (část Přibyslavi)
Žižkovo Pole (něm. Schönfeld)
poznámka: 1316 farní kostel
druh fary: katolická, vikariát: Polná, diecéze: Královéhradecká, matriční obvod:
Přibyslav, okres: Havlíčkův Brod, kraj: Vysočina

Vycházela jsem z farnosti, která je rozepsaná na seznamu matrik pro Zámrsk - viz výše modře

Je možné, že v dřívějších staletích se něco najde na acta publica, ale v podstatě spíš náhodně. Pokud zadáte na actapublica Nové Dvory , nabízí se pouze buď N.D. Mansberk, ten leží východně od Sázavy ( zhruba mezi Bystřicí nad Perštejnem a Tišnovem) a potom dva prázdné odkazy - ten začervenalý skoro vždy značí, že matriky byly předány do jiného archivu, bohužel.
Samozřejmě se mohu mýlit, ale myslím si, že informaci by Přibyslav mohla - měla podat.-
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29154
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Matriky - Jihlavsko

Příspěvekod Zora » sob úno 11, 2017 10:20

Zora píše:farní úřad: Přibyslav
územní obvod:
Česká Jablonná
Dobrá
Dolní Jablonná (dř. Německá Jablonná)
Dvorek (část Přibyslavi)
Hesov (část Přibyslavi)
Hřiště (něm. Spieldorf)
Keřkov (osada Dobré)
Modlíkov
Nové Dvory
Olešná
Poříčí
Přibyslav - město a předměstí
Ronov nad Sázavou (osada Hřiště)
Samotín (osada Žižkova Pole, něm. Lettendorf)
Uhry (část Přibyslavi)
Žižkovo Pole (něm. Schönfeld)
poznámka: 1316 farní kostel
druh fary: katolická, vikariát: Polná, diecéze: Královéhradecká, matriční obvod:
Přibyslav, okres: Havlíčkův Brod, kraj: Vysočina
farní úřad: Přibyslav
územní obvod:
Česká Jablonná
Dobrá
Dolní Jablonná (dř. Německá Jablonná)
Dvorek (část Přibyslavi)
Hesov (část Přibyslavi)
Hřiště (něm. Spieldorf)
Keřkov (osada Dobré)
Modlíkov
Nové Dvory
Olešná
Poříčí
Přibyslav - město a předměstí
Ronov nad Sázavou (osada Hřiště)
Samotín (osada Žižkova Pole, něm. Lettendorf)
Uhry (část Přibyslavi)
Žižkovo Pole (něm. Schönfeld)
poznámka: 1316 farní kostel
druh fary: katolická, vikariát: Polná, diecéze: Královéhradecká, matriční obvod:
Přibyslav, okres: Havlíčkův Brod, kraj: Vysočina

Vycházela jsem z farnosti, která je rozepsaná na seznamu matrik pro Zámrsk - viz výše modře

Je možné, že v dřívějších staletích se něco najde na acta publica, ale v podstatě spíš náhodně. Pokud zadáte na actapublica Nové Dvory , nabízí se pouze buď N.D. Mansberk, ten leží východně od Sázavy ( zhruba mezi Bystřicí nad Perštejnem a Tišnovem) a potom dva prázdné odkazy - ten začervenalý skoro vždy značí, že matriky byly předány do jiného archivu, bohužel.
Samozřejmě se mohu mýlit, ale myslím si, že informaci by Přibyslav mohla - měla podat.-
Z

edit - špatně jsem porozuměla dotazu - Ano, Vámi matrika není uváděna na seznamu těch matrik, které jsou uloženy v Přibyslavi, ale vzhledem k tomu, že obec Nové Dvory spadá z hlediska farnosti pod Přibyslav, začala bych s dotazem právě zde v Přibyslavi. ( jiné matriky pro Nové Dvory jsou na seznamu Zámrsk ke stažení) Omlouvám se ze nepochopení.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29154
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Matriky - Jihlavsko

Příspěvekod Peters » sob úno 11, 2017 10:45

Jenomže živé matriky nebývají uloženy podle farností, ale podle obcí, pokud má nějaká obec samostatnou matriční knihu a patří pod jiný matriční úřad, bývá uložena tam. To jsem se snažil v těch předcházejících příspěvcích vysvětlit.
Peters
 
Příspěvky: 445
Registrován: ned lis 29, 2009 22:39

Re: Matriky - Jihlavsko

Příspěvekod Zora » sob úno 11, 2017 10:55

Je to pravděpodobné, já jsem se s tím nesetkala, tak proto moje jiná úvaha. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29154
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Matriky - Jihlavsko

Příspěvekod Casmaria » sob úno 11, 2017 20:05

Dobrý den, hrozně moc děkuji za radu! V matrikách Zámrsku jsem se již pohybovala, takže tam už vědět budu. Zkusím se nejdříve kouknout tam a kdyby nic zkusím kontaktovat matriku v Přibyslavi. Vážím si vašich rad! Moc jste mi pomohli :-)
Casmaria
 
Příspěvky: 48
Registrován: ned úno 05, 2017 20:20
Oblast pátrání: Kutná Hora, Zdechovice, Jihlava

Další

Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 36 návštevníků