Matriky - Jihlavsko

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Re: Matriky - Jihlavsko

Příspěvekod Peters » sob úno 11, 2017 21:47

A dejte vědět, kde jste tu zřejmě nezbytnou matriku X.B našla, jestli je ve Žďáru, Přibyslavi nebo ještě někde jinde, docela by mě zajímalo, jestli na Vysočině platí stejné zvyklosti jako na Karlovarsku.
Peters
 
Příspěvky: 445
Registrován: ned lis 29, 2009 22:39

Re: Matriky - Jihlavsko

Příspěvekod Zora » sob úno 11, 2017 22:02

Peters píše:A dejte vědět, kde jste tu zřejmě nezbytnou matriku X.B našla, jestli je ve Žďáru, Přibyslavi nebo ještě někde jinde, docela by mě zajímalo, jestli na Vysočině platí stejné zvyklosti jako na Karlovarsku.


Pokud s tím máte zkušenost, je pravděpodobné, že se tak děje všude, já jsem zatím naštěstí na archivních hranicích nic takhle nehledala.
Domnívám se ale, že by i v Přibyslavi měli vědět, kam se obrátit, ale to už je podružné.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28990
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Matriky - Jihlavsko

Příspěvekod Peters » sob úno 11, 2017 22:17

No ty zkušenosti jsou právě různé. Třeba matriky farnosti Horní Slavkov jsou zčásti v Horním Slavkově a zčásti v Bečově nad Teplou: http://www.portafontium.eu/contents/reg ... ni-slavkov SOA Plzeň to má pěkně zpracované.

Jenomže tady je to dost atypický případ, kdy pod jeden farní úřad spadaly obce, které spadají pod různý kraj a pod různé oblastní archivy - a tak by mě zajímalo, jak se s tím poprali.
Peters
 
Příspěvky: 445
Registrován: ned lis 29, 2009 22:39

Re: Matriky - Jihlavsko

Příspěvekod Peters » sob úno 11, 2017 22:24

A ještě malá oprava, ten seznam matrik na matričních úřadech byl aktualizován: http://vychodoceskearchivy.cz/zamrsk/se ... -mu-ou-mm/ - výše je odkaz na starou verzi.
Peters
 
Příspěvky: 445
Registrován: ned lis 29, 2009 22:39

Re: Matriky - Jihlavsko

Příspěvekod Zora » ned úno 12, 2017 0:16

Vzhledem k tomu, že u obce Nové Dvory je dnes uveden příslušný matriční úřad ve Ždáru, dále matriky farnosti Přibyslavi pro dnešní obce z kraje Hradec Králové (okres H. Brod) ze srovnatelného období byly odevzdány do archivu Zámrsk, zdá se, že Vaše varianta bude správná. Žďár zřejmě si matriku pro Nové Dvory ještě ponechal u sebe.

Dívala jsem se do "Dokumenty" actapublica, kde je detailní rozpis existujících matrik, které spravuje MZA Brno (stav zhruba k roku 1960), žádnou matriku pro Nové Dvory jsem tam nenašla.

Dnes je obec Nové Dvory součástí obce Nížkov

V letech 1850–1879 patřil Nížkov pod okres Přibyslav. V roce 1872 zde byla zřízena pošta, roku 1881 tu vznikl sbor dobrovolných hasičů. Do roku 1884 obec spadala pod soudní okres Polná, poté pod okres Havlíčkův Brod (tehdy Německý).[3]
https://cs.wikipedia.org/wiki/N%C3%AD%C5%BEkov

Dá se předpokládat, že i obec Nové Dvory to měla s příslušností pod okresy podobné (na netu jsem to nenašla)
Zde jsou matriky pro Nížkov, proběhla jsem to letmo, matriky vypadají stejně jako matriky z farnosti Přibyslav , které jsou uloženy pod Zámrskem.
Neviděla jsem ani hledané narození, ani výskyt příjmení Fišar. - pozor, mohla jsem se zmýlit nebo přehlédnout.
http://actapublica.eu/puvodci/lokality/243/?pg=2

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28990
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Matriky - Jihlavsko

Příspěvekod Casmaria » pon úno 13, 2017 15:28

Přeposílám e-mail od matrikářky z Přibyslavi. Pochopila jsem z jejího e-mailu, že mám hledat v Zámrsku. Až budu mít více času a přítel mě nebude prudit, ať furt nečumím do počítače, tak napíšu jestli jsem záznamy našla nebo ne... :-D

Dobrý den, zdravím Vás z Přibyslavi. K Vašemu dotazu sděluji. Asi víte, že dříve (do roku 1950) se vedly matriky většinou jenom církevní (na farních úřadech). Z tohoto důvodu bylo do roku 1950 důležité náboženské vyznání. U matričních událostí bylo vždy důležité místo a do roku 1950 náboženství. Po roce 1950 farní úřady tyto matriky musely předat na příslušné národní výbory. Od roku 1950 se vedly a vedou oficiální matriky na národních výborech (dnes obecních úřadech).
Církve si potom vedly a vedou matriky jen pro svoji potřebu. Obec Nové Dvory, ač leží v okrese Žďár nad Sázavou, patřila a patří dosud farností do Přibyslavi. V Přibyslavi žádné matriční knihy pro obec Nové Dvory nejsou. Domnívám se , že podle okresu byly v padesátých letech předány "Novodvorské matriky" do Žďáru nad Sázavou. Ždár nad Sázavou předává starší matriky do MZA Brno, náš úřad (a dřívější východočeský kraj) do SOA Zámrsk. Ve Státním oblastním archivu v Zámrsku jsou již také uložené matriky digitalizované a evidence je vedena podle dřívějších farností. Je to jedna z možností, že byste něco našla v Zámrsku.
Základní pravidlo pro vedení matrik je, že události se vždy zapisují podle místa, kde k nim došlo a do roku 1950 ještě podle náboženství. Dalším takovým pravidlem do roku 1950 bylo, že sňatky se psaly do matrik ještě podle bydliště nevěsty. Např. svatba byla v Přibyslavi, ale nevěsta bydlela v Olešence, tak sňatek je zapsaný v knize oddaných v Olešence ne v Přibyslavi (dříve
se vedly samostatné matriky pro každou i malou obec). Další možností je, že pokud jste zápis nenašla v MZA Brno, může být matrika ještě uložená ve Žďáře nad Sázavou. Já zde také mám některé starší matriky uložené (i kolem roku 1800). Jedná se především o matriky těch menších obcí, kde zápisů během roku nebylo tolik a tak se do jedné knihy "vešly" zápisy starší i novější. Např. v jedné knize jsou zápisy od roku 1785 až do roku 1949. Lhůta pro odevzdání do státních archivů se potom počítá od data ne prvního, ale posledního zápisu v matriční knize. U narození je to třeba 100 let -
takže až do roku 2049 bude matrika uložená u obecního úřadu. A teď konkrétně k tomu úmrtí v roce 1959. Je dobré, že znáte přesné datum úmrtí. Z toho můžete vycházet. Je však důležité kde k úmrtí došlo (místo).
Rok 1959, to zase není tak dávno, to bude ještě někde na úřadě. K úmrtí došlo buď doma (podle bydliště) nebo to také mohlo být v nemocnici (to by bylo zapsané podle místa, kde se nachází nemocnice (např. v Novém Městě na Moravě). V zápise úmrtí byste zjistila datum a místo nejen úmrtí, ale i narození, bydliště zemřelého, případně jeho rodiče nebo manželku, pokud zemřel jako ženatý. Potom byste musela postupovat pořád ke starším údajům.
Pokud máte stoprocentní informaci, že Marie Mokrá se 17.08.1872 narodila v Sázavě, tak se to někde musí najít. V Sázavě by možná mohlo hrát roli to náboženství. Je vždy třeba začít od novějšího, ale ověřeného data. Můžete začít zápisem narození babičky, zde zjistíte některé informace o jejích rodičích, a tak můžete postupovat dále do historie.
Nevím, zda jsem to napsala srozumitelně. Pokud ne, napište. S
pozdravem Marie Pokorná, matrikářka
Casmaria
 
Příspěvky: 48
Registrován: ned úno 05, 2017 20:20
Oblast pátrání: Kutná Hora, Zdechovice, Jihlava

Re: Matriky - Jihlavsko

Příspěvekod Peters » pon úno 13, 2017 15:49

Paní matrikářka odpověděla velmi obsažně. Vyplývá z toho, že si myslí, že by matriky pro Nové Dvory, které nejsou v Zámrsku, měly být ve Žďáru. V Zámrsku je jen matrika staré signatury X., obsahující narozené, oddané a zemřelé 1784-1864. Následující matrika signatury X. B bude asi v tom Žďáru a do Zámrsku se dostane až v roce 2049, pokud je pro období 1846-1949.

Úmrtí bude zapsané jak píše matrikářka v matrice podle místa úmrtí a ta matrika bude uložena na příslušném matričním úřadu opět podle toho místa úmrtí. Nezbývá než to zkoušet.
Peters
 
Příspěvky: 445
Registrován: ned lis 29, 2009 22:39

Re: Matriky - Jihlavsko

Příspěvekod Casmaria » úte úno 14, 2017 7:36

Tak teď jsem odeslala e-mail přímo do Žďáru nad Sázavou, tak uvidím co mi tam odepíšou...
Casmaria
 
Příspěvky: 48
Registrován: ned úno 05, 2017 20:20
Oblast pátrání: Kutná Hora, Zdechovice, Jihlava

Re: Matriky - Jihlavsko

Příspěvekod Casmaria » stř úno 15, 2017 15:39

Tak už mi odepsali ze Žďáru. Matrika je u nich, ale e-mailem mi to nepošlou, pouze se tam někdo musí stavit. Ale protože je záznam starších 100 let tak se do toho může kouknout kdokoliv... Musím vyslat přítele :-)

Děkuji za bádání, byla to fuška! :-) Doufám, že se dostanu díky panu Fišarovi zase o kus dál... :-)
Casmaria
 
Příspěvky: 48
Registrován: ned úno 05, 2017 20:20
Oblast pátrání: Kutná Hora, Zdechovice, Jihlava

Re: Matriky - Jihlavsko

Příspěvekod Peters » čtv úno 16, 2017 11:25

Tak to jsem rád, že se matrika našla. Protože to je matrika NOZ 1864 až (možná) 1949, je možné, že v ní bude i svatba rodičů Josefa Fišara, narození jeho sourozenců i úmrtí někoho z jeho rodiny, doporučuji se na návštěvu nachystat a vytěžit toho co nejvíce. Index narozených je v Zámrsku, index oddaných asi v Přibyslavi, na zemřelé jsem se nedíval. Nicméně tipuji že matrika nebude moc tlustá a že bude možné listovat stránku po stránce a hledat například všechny události v jednom čísle popisném - pokud se nestěhovali.

Docela užitečné můžou být i sčítací operáty ze sčítání lidu, roky 1857, 1869, 1880, 1890, 1900, 1910, 1921 budou uloženy v SOkA, pokud se dochovaly: http://zdar-nad-sazavou.mza.cz/scitaci-operaty a 1930 jsou uloženy v Národním archivu. Na Internetu vidím jen rok 1921: https://familysearch.org/search/catalog/2433594 To Vám může pomoci udělat si představu o tom, jací členové rodiny byli v daných letech naživu a bydleli spolu.

Pokud jim dům patřil, bývá možnost něco zjistit majitele toho domu v letech 1872-1962 přes http://cirkevni-restituce.cuzk.cz/VyberKatastrInfo.aspx - ovšem zrovna pro tohle katastrální území nejsou k dipozici jmenné rejstříky, takže jedině na katastrálním úřadě přímo. To také může přispět představě o tom, jak to v rodině chodilo - kdy se stěhovali, kdy předávali dům z generace na generaci, jaká měli věcná břemena, kdy dům zastavili a podobně.
Peters
 
Příspěvky: 445
Registrován: ned lis 29, 2009 22:39

Re: Matriky - Jihlavsko

Příspěvekod vitsin » pon čer 01, 2020 7:19

Dobrý den, využívám tento odkaz, neboť můj dotaz se týká pravděpodobně také Jihlavska a jeho matrik. Hledám tedy matriku k obci Dlouhá Brtnice. Na actapublice matriky k obci jsou, avšak pouze do roku 1883 max., kde najdu ty mladší?, jsou již digitalizovány?, děkuju
vitsin
 
Příspěvky: 12
Registrován: pát lis 09, 2018 17:28
Bydliště: Ústí nad Labem, Neštěmice
Oblast pátrání: Litoměřicko(obce Terezín, Libochovice, Třebenice, Hostěnice, Brozany),
Vysočina (Telč, Dlouhá Brtnice, Vystrčenovice, Hladov, Zašovice, Mysletice, Mysliboř, Kostelní Myslová, Český Rudolec, Budeč, atd.)
Plzeňsko(Čížkov)
Rodokmen online: šindler web site, https://www.familysearch.org/tree/pedig ... t/LRRG-B4G

Re: Matriky - Jihlavsko

Příspěvekod Zora » pon čer 01, 2020 7:51

http://actapublica.eu/userdata/okres-Jihlava.pdf
cca str. 15
matriky jsou na úřadu Městyse Stonařov.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28990
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Matriky - Jihlavsko

Příspěvekod vitsin » pon čer 01, 2020 8:32

děkuju
vitsin
 
Příspěvky: 12
Registrován: pát lis 09, 2018 17:28
Bydliště: Ústí nad Labem, Neštěmice
Oblast pátrání: Litoměřicko(obce Terezín, Libochovice, Třebenice, Hostěnice, Brozany),
Vysočina (Telč, Dlouhá Brtnice, Vystrčenovice, Hladov, Zašovice, Mysletice, Mysliboř, Kostelní Myslová, Český Rudolec, Budeč, atd.)
Plzeňsko(Čížkov)
Rodokmen online: šindler web site, https://www.familysearch.org/tree/pedig ... t/LRRG-B4G

Re: Matriky - Jihlavsko

Příspěvekod Zora » pon čer 01, 2020 10:20

Můžete možná zkusit dohledat předky pomocí sčítání, doba, která není pokryta matrikami, by mohla být ve dvou sčítáních...
Neověřovala jsem, zda se dochovalo. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28990
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Matriky - Jihlavsko

Příspěvekod IvetaS » sob črc 08, 2023 8:16

Dobrý den,
také hledám matriky v Dlouhé Brtnici po r. 1883. Zde jste dala odkaz, ale ten je nefunkční, resp. mě přesměruje na actapublica bez bližší předvolby, a nemohu tudíž nalistovat str. 15. Dále píšete, že matriky jsou na úřadu Městyse Stonařov. Tzn., že nejsou digitalizovány?
Moc děkuji
IvetaS
 
Příspěvky: 8
Registrován: pon lis 19, 2018 18:10

PředchozíDalší

Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 18 návštevníků