Jak najít otce nemanželského dítěte

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Jak najít otce nemanželského dítěte

Příspěvekod kikinecka » ned led 22, 2017 15:29

Dobré odpoledne prosím o pomoc, mám v hlavní rodové linii několik nemanželských dědečků a mrzí mě že nevím nic o jejich otci. Nevíte náhodou, zda by se to dalo nějak "ošidit". Jelikož jsou to přímí předci nechce se mi to nechat jen tak být :(

Nenapadá Vás nějaké řešení? :?

Moc děkuji :)
kikinecka
 
Příspěvky: 497
Registrován: úte kvě 24, 2016 18:01
Oblast pátrání: Zámrsk, okres rychnov nad kněžnou

Re: Jak najít otce nemanželského dítěte

Příspěvekod Dagmar8 » ned led 22, 2017 17:29

Nevím, jak byste si přestavovala ti "ošizení" :D
Prostě když tam otec není, tak jedu dál po ženské linii, nic jiného se s tím dělat nedá.
ty Dáša
Uživatelský avatar
Dagmar8
 
Příspěvky: 1108
Registrován: pát pro 13, 2013 14:37
Bydliště: Hradec Králové
Oblast pátrání: Slavkov u Brna, Vyškov, Humpolec, Jiřice a okolí, Hradec Králové, Praha, Pardubice, Rokytno,

Re: Jak najít otce nemanželského dítěte

Příspěvekod zeter » ned led 22, 2017 17:36

V úvahu přichází samozřejmě cestování časem (spojené s použitím metod práva útrpného, pokud by padlá předkyně odmítala prozradit jméno otce dobrovolně), případně vyvolávání duchů :-D
(Jinak leda snad ve speciálních případech, kdy "se to třeba na vsi vědělo" nebo u pozdějších legitimizací sňatkem, ale i to je věc krajně nejistá. Ostatně co si budeme povídat - kdo ví, kolik těch manželských dětí je doopravdy manželských.)
(A potom teda přichází v úvahu DNA, ale to je bohužel z praktického hlediska zase asi dost špatně realizovatelné.)
zeter
 
Příspěvky: 3304
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: Jak najít otce nemanželského dítěte

Příspěvekod Zora » ned led 22, 2017 17:43

Nejjednodušší řešení je hledat tajný deníček svobodné matky...
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29139
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Jak najít otce nemanželského dítěte

Příspěvekod zedir » ned led 22, 2017 17:48

U dětí svobodných matek jsou někdy dopsány informace i o údajných otcích (angeblich; matka říká, že otcem je... apod.), ale nařízením Josefa II. o novém způsobu vedení matrik měli zapisovatelé výslovně zakázáno uvádět otce nemanželských dětí, ať už měl zapisující podezření, nebo i kdyby to bylo všeobecně po vesnici známo - proto se s takovými zápisy dá setkat poměrně vzácně, jediným případem, kdy měl zapisovatel svolení otce uvést, bylo jen tehdy, když se sám k dítěti přihlásil. Pokud u Vašich předků ale otcové nejsou uvedeni a nemáte žádné rodinné dokumenty nebo historky, které by napověděly, kudy se ubírat, dá se s tím těžko něco dělat, také mám několik nemanželských předků, s jejichž otcovským původem jsem na mrtvém bodě.
Uživatelský avatar
zedir
 
Příspěvky: 6291
Registrován: pát kvě 02, 2014 3:59

Re: Jak najít otce nemanželského dítěte

Příspěvekod Jiffy » sob dub 15, 2017 12:25

zeter píše:V úvahu přichází samozřejmě cestování časem (spojené s použitím metod práva útrpného, pokud by padlá předkyně odmítala prozradit jméno otce dobrovolně), případně vyvolávání duchů :-D
(Jinak leda snad ve speciálních případech, kdy "se to třeba na vsi vědělo" nebo u pozdějších legitimizací sňatkem, ale i to je věc krajně nejistá. Ostatně co si budeme povídat - kdo ví, kolik těch manželských dětí je doopravdy manželských.)
(A potom teda přichází v úvahu DNA, ale to je bohužel z praktického hlediska zase asi dost špatně realizovatelné.)

Zas tak špatně realizovatelné to není, pokud nemanželský potomek byl syn a zachovala se po něm linie až dodnes. Následně už je snadné dotyčného potomka otestovat a případně si počkat na nějakou shodu. Ve své DNA databázi moravských rodů mám asi pět nemanželských potomků, u kterých čekám na nalezení jejich otce. U dvou mohu víceméně s jistotou říci, že patrně nebyl z tamní vesnice. I to je nějaká informace.
Jiffy
 
Příspěvky: 20
Registrován: úte srp 01, 2006 10:09
Bydliště: Brno, Rýmařov
Oblast pátrání: Morava

Re: Jak najít otce nemanželského dítěte

Příspěvekod reta » sob dub 15, 2017 22:01

DNA a opravdu velká náhoda by pomoci mohla.
Uživatelský avatar
reta
 
Příspěvky: 138
Registrován: pon zář 17, 2012 11:20
Oblast pátrání: České Meziříčí, Králova Lhota, Skršice
Sklené, Račín a Nová Ves vše u Žďáru nad Sázavou


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: filmovymaniak, Google Adsense [Bot] a 29 návštevníků