Stránka 1 z 2

Gruntovní knihy

PříspěvekNapsal: pon led 09, 2017 13:05
od dobrmi
Dobrý den,
obracím se na zkušenější s dotazem. Kde hledáte gruntovní knihy a jsou již vůbec digitalizované? Zajímá mě hlavní Středočeský a Plzeňský kraj.
Děkuji za jakoukoliv radu.
Mirka

Re: Gruntovní knihy

PříspěvekNapsal: pon led 09, 2017 13:56
od Věra Mátlová
Pozemkové knihy najdete v drtivé většině ve fondech příslušných velkostatků (původně panství), středočeské zatím nejsou digií tak se budete muset vypravit do Prahy na Chodovec (oblastní archiv SOA Praha). Několik jich je ve fondech převzatých z bývalých okresních úřadů (třeba OÚ Hořovice).
Plzeňské se postupně digitalizují, dostupné najdete tady:
http://www.portafontium.eu/sites/default/files/grundbucher2015-2016.pdf

Re: Gruntovní knihy

PříspěvekNapsal: pon led 09, 2017 19:45
od Věra Mátlová
Doplním Moniku:
SOA Třeboň má digi pozemkové knihy a soupisy poddaných z velkostatků ve vlastnictví Schwarzenbergů ve Středočeském event. s přesahy do Plzeňského kraje, konkrétně:
Velkostatek Mšec
Bdín, Čelechovice, Dučice, Hořešovice, Hřešice, Hříškov, Kalivody, Kounov, Kvílice, Lhota pod Džbánem, Lodenice, Milý, Mšec, Mšecké Žehrovice, Přerubenice, Srbeč, U Dvora Červenického
Velkostatek Sedlec u Kutné Hory
Hraběšín, Krchleby, Nová Lhota, Olšany, Souňov
Velkostatek Toužetín
Břvany, Cítoliby, Donín, Hříškov, Chlumčany, Knovíz, Líšťany, Nová Ves, Pochvalov, Smilovice, Smolnice, Sulec, Toužetín, Vlčí, Želevice
Velkostatek Petrohrad
Bedlno, Bílenec, Blatno, Bukov, Černčice, Drahouš, Hořovičky, Hůrky, Chlumčany, Chmelištná, Chotěšov, Klečetné, Kosobody, Krty, Malměřice, Ostrovec, Pastuchovice, Petrohrad, Podbořánky, Podbořany, Přehořov, Pšovlky, Soseň, Stebno, Švihov, Velečín, Velká Chmelištná, Vrbice, Vroutek, Žďár
Velkostatek Křivoklát
Běleč, Branov, Bratronice, Broumy, Častonice, Čilá, Hlohovice, Hlohovičky, Horní Bezděkov, Hradiště, Hracholusky, Hředle, Hudlice, Hvozd, Chyňava, Kalubice, Kněževes, Krupá, Krušovice, Křivoklát, Lány, Lašovice, Lhota, Lišany, Lubná, Lužná, Malinová, Městečko, Milostín, Mutějovice, Nesuchyně, Nezabudice, Otročiněves, Panoší Újezd, Pavlíkov, Povlčín, Příčina, Pustověty, Račice, Roztoky, Ruda, Ryšín, Řevničov, Skryje, Stará Huť, Svatá, Sýkořice, Třtice, Týřovice, Újezd nad Zbečnem, Újezdec, Vašírov, Velká Buková, Zbečno
Velkostatek Cítoliby,
Brloh, Brodec, Cítoliby, Divice, Domoušice, Filipov, Hvížďalka, Chánov, Chlumčany, Konětopy, Kounov, Kozojedy, Líšťany, Markvarec, Nové Město, Ročov, Satalice, Senkov, Solopysky, Třeboc, Úlovice, Vinařice, Vysočany / Hlavní město Praha, Louny, Rakovník
Velkostatek Lnáře
Bělčice, Bezděkov, Bezděkov, Blatenka, Blatná, Bojanovice, Brloh, Březí, Březnice, Budislavice, Čekanice, Dobšice, Dožice, Hajany, Horažďovice, Hornosín, Hradiště, Hvožďany, Chloumek, Kadov, Kasejovice, Kladrubce, Kocelovice, Lažánky, Lhotka, Libčice, Lnáře, Lnářský Málkov, Lužany, Metly, Milčice, Mirovice, Mladý Smolivec, Myštice, Němčice, Nezdřev, Písek, Pohorovice, Polánka, Pole, Pozdyně, Praha, Přebudov, Předmíř, Radošice, Radošovice, Rokycany, Roželov, Řiště, Slatina, Slatina, Starý Smolivec, Tchořovice, Tisov, Újezd u Kasejovic, Újezdec, Víska, Víska, Vrbno, Záboří, Zahorčice, Zahorčičky, Záhrobí, Zámlyní, Závišín, Zdíkov, Životice

Re: Gruntovní knihy

PříspěvekNapsal: pon led 09, 2017 19:52
od JanaVi
Dobrý večer,

děkuji za rady ohledně hledání pozemkových knih, ty z plzeňského kraje jsem zatím neznala. Ale narazila jsem na to, že není možné uložit si jednotlivé strany stejně jako je možné uložit matriky. Není to opravdu možné nebo jsem jen nenašla způsob ukládání?

Re: Gruntovní knihy

PříspěvekNapsal: pon led 09, 2017 20:20
od Dawid
Já jen doplním: kromě státních oblastních archivů jsou fondy jistého počtu panství (zejména těch ve vlastnictví církevních institucí nebo zemských úřadů) i v Národním archivu. Čili vždycky záleží, co konkrétně člověk potřebuje.

Re: Gruntovní knihy

PříspěvekNapsal: pon led 09, 2017 22:04
od dobrmi
Dobrý večer,
všem Vám moc děkuji za cenné rady i odkazy na jednotlivé archívy.

Re: Gruntovní knihy

PříspěvekNapsal: úte led 10, 2017 6:51
od alenas
dobrmi píše:Dobrý den,
obracím se na zkušenější s dotazem. Kde hledáte gruntovní knihy a jsou již vůbec digitalizované? Zajímá mě hlavní Středočeský a Plzeňský kraj.
Děkuji za jakoukoliv radu.
Mirka


Zdravím -
neví někdo jak je to s digitalizací gruntovních knih v MZA Brno ? Snad se už začalo ?
Díky Aš.

Re: Gruntovní knihy

PříspěvekNapsal: ned úno 05, 2017 19:43
od Stoupa2000
Dobrý den,
možná trošku blbý dotaz, snažím se dopátrat uložení Gruntovních knih Ejpovic, kde hledat? V soupisu digitalizovaných nejsou, v soupidu fondu obce v SOA jsem zmínku o nich nic nenašel, tak nevím kde hledat...
Díky

Re: Gruntovní knihy

PříspěvekNapsal: ned úno 05, 2017 20:18
od Dia_linn
Stoupa2000 píše:Dobrý den,
možná trošku blbý dotaz, snažím se dopátrat uložení Gruntovních knih Ejpovic, kde hledat? V soupisu digitalizovaných nejsou, v soupidu fondu obce v SOA jsem zmínku o nich nic nenašel, tak nevím kde hledat...
Díky


Pěkný večer, podle mapy velkostatků (stav k r. 1848) patřily Ejpovice ke statkům královského města Plzeň. V r. 1847 byly pozemkové knihy obcí patřících pod Plzeň, včetně Ejpovic, předány magistrátu. Tak zkuste napsat do Archivu města Plzeň, jestli to tak zůstalo. Pokud ne, budou v SOA Plzeň.

Re: Gruntovní knihy

PříspěvekNapsal: ned úno 05, 2017 23:16
od Stoupa2000
Díky za tip, zkusím to tam :-)

Re: Gruntovní knihy

PříspěvekNapsal: stř bře 22, 2017 13:55
od Niogaza
Dobrý den, už delší dobu se snažím dopátrat nějakých gruntovnic, urbářů nebo jiných archiválií, které by mi alespoň trochu nahradily matriky začínající až kolem roku 1680. Jde mi o oblast Čáslavska - velkostatek Žleby, případně VS Ronov nad Doubravou, pod které tehdy spadaly vsi, ketré mně zajímají. Psal jsem na archivy do Kutné Hory, Zámrsku a Třeboně a jediné co prý našli jsou dva urbáře uložené v NA z let 1561 a 1628, což je ale zas moc do historie.

To samé nebo podobné je i v případě VS Chotěboř. Nejstarší gruntovnice (nebo vůbec archiválie vhodná ke genealogii) pro ves Počátky je z roku 1747 a před tím nic.

Přijde mi to dost málo. Nemáte někdo s těmito oblastmi zkušenost? Zatím jsem pro sepisování rodokmenu používal jen matriku, takže zkušenost s těmito dalšími archiváliemi nemám. Měl jsem ale za to, že pro každé panství existují gruntovnice, urbáře nebo průběžné sčítání poddaných z různých období. Ale to jsem byl asi naivní teď zjišťuji.

Re: Gruntovní knihy

PříspěvekNapsal: stř bře 22, 2017 20:26
od Dawid
Jak říká kolegyně. Ambice, že se člověk snadno dohledá předků ještě v době před posledními desetiletími 17. století, neodpovídá tomu, co naše archivy můžou nabídnout - pokud se něco takhle starého dochovalo, je to spíš o výjimka z pravidla.
Průběžná sčítání poddaných obecně byla vzácný jev, najdete to jen v některých úplně největších dominiích; urbáře byly z definice příležitostná věc, záleželo na konkrétních místních událostech, jestli nějaké vznikly nebo nevznikly; a pozemkové knihy se sice jediné vedly celkem spolehlivě a všude, ale zase s přibývajícím stářím svazků mizela potřeba je skladovat.
Takže vědět, co kdo dělal v 80. letech 17. století, je krásný výsledek, který si zaslouží, aby se s ním člověk spokojil :)

Re: Gruntovní knihy

PříspěvekNapsal: čtv bře 23, 2017 7:33
od Niogaza
Když to je holt asi ta lidská odvěká vlastnost - nespokojit se jen s tím co má :D Matriky mám projité křížem krážem, tak hledám něco dalšího. Ještě jsem zde v jiné části fóra četl, že by se možná dalo něco zjistit v Tereziánském katastru, že by tam třeba mohla být nějaká poznámka týkající se starší doby, tak až budu mět někdy cestu do Prahy, tak to zkusím a pak už jsem asi s bádáním skončil.

Re: Gruntovní knihy

PříspěvekNapsal: čtv bře 23, 2017 20:22
od carlos
Přece jenom se občas objeví nějaká perla. S matrikou jsem se dostal zhruba do roku 1590 jako přibližné narození. Při prohlížení fondu okresního archivu na mě vykoukla osamělá konšelská kniha začínající rokem 1520 a rázem jsem poskočil o 2 generace zpět. Takže se vyplatí prohledávat vše, co přijde pod ruku. :lol: Proto nemohu souhlasit s výrazem " a pak už jsem asi s bádáním skončil." Když to nejde po "meči", tak to musí jít po nějaké té "přeslici". Prostě je to pudové. Buďto to "pude", nebo "nepude". A i tak je hromada věcí k bádání okolo místa a profesí našich předků. :P

Re: Gruntovní knihy

PříspěvekNapsal: čtv bře 23, 2017 21:58
od Dawid
Niogaza píše:Ještě jsem zde v jiné části fóra četl, že by se možná dalo něco zjistit v Tereziánském katastru, že by tam třeba mohla být nějaká poznámka týkající se starší doby
V Tereziánu najdete jen opis údajů z berní ruly, nic dalšího staršího tam není. (Tj. samozřejmě je tam pak ten samotný Terezián, ale to jsou 20. léta 18.stol. nebo později).