křestní jména

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

křestní jména

Příspěvekod Vladimír Kafka » úte pro 06, 2011 14:20

Dobrý den,
chtěl bych se zeptat, na kolik je pravděpodobné, aby osoba pokřtěná v r. 1748 jako Franciscus Michael, byla dále (při sňatcích, narození potomků apod.) uváděna pouze jako Michael.
Pokud jsem se setkal v matrikách s tím, že osoba dostala při křtu dvě jména, tak dále bylo uváděno pouze první, případně (zřídka) obě. Ale nejsem si jist, zda neexistují výjimky. Pokud máte někdo takovéto zkušenosti, prosím, podělte se o ně. Předem díky.
kavka
Uživatelský avatar
Vladimír Kafka
 
Příspěvky: 143
Registrován: pon srp 27, 2007 11:47
Bydliště: Rovensko pod Troskami
Oblast pátrání: Semilsko (Rybnice, Sytová, Loukov, Proseč...)

Příspěvekod Brasl » úte pro 06, 2011 17:52

Mezi křtem a sňatkem je ještě biřmování.
Karel IV., křtěný jménem Václav, při biřmování přijal jméno kmotra, krále Karla IV Sličného. Tolik historie.
Jak je to v matrikách by mne zajímalo také. :)
Brasl
 
Příspěvky: 1285
Registrován: stř dub 06, 2011 8:20

Příspěvekod Jan » stř pro 07, 2011 10:47

Určitě žádná pravidla neexistovala, co faráři bylo sděleno to napsal. Navíc v té době matriky fungovaly spíše jako pracovní výkazy farářů. V podstatě farář napsal jméno to, které používala rodina a pod kterým byl v místě znám, tak je docela možné, že mu říkali Michal.
Uživatelský avatar
Jan
 
Příspěvky: 694
Registrován: stř srp 09, 2006 20:35
Bydliště: Brno

Příspěvekod Vladimír Kafka » stř pro 07, 2011 18:39

Děkuji za odpovědi. Domnívám se, že možné bylo opravdu všechno. Proto jsem volil formulaci, jak je to pravděpodobné. Tedy, zda, případně jak často jste se s tím setkali.
Z mých zkušeností vyplývá, že novorozenec velmi často dostával dvě jména, ale ve všech dalších dokumentech (sňatek, narození dětí, úmrtí, gruntovnice) už bývalo užíváno zpravidla jedno - a to první. Pokud obě, tak zřejmě z důvodu, aby nedošlo k záměněn s jinou osobou.
Svátost křtu měla asi pro tehdejšího člověka velký význam a se jmény v úředním styku snad nezacházel svévolně.
Nejsem si jist, zda druhé jméno lze považovat ze křestní v pravém slova smyslu. Setkal jsem se např. s případem, kdy se sestry jmenovaly Marie Anna (dále uváděná pouze jako Marie) a Anna Marie (dále vždy pouze Anna). Myslím, že tato otázka může být důležitá pro mnohé z nás, proto prosím ještě jednou o vaše zkušenosti.
kavka
Uživatelský avatar
Vladimír Kafka
 
Příspěvky: 143
Registrován: pon srp 27, 2007 11:47
Bydliště: Rovensko pod Troskami
Oblast pátrání: Semilsko (Rybnice, Sytová, Loukov, Proseč...)

Příspěvekod powery » stř pro 07, 2011 19:07

Uživatelský avatar
powery
 
Příspěvky: 231
Registrován: úte led 04, 2011 8:31
Oblast pátrání: Pelhřimov, Louka, Ostojkovice, Lažínky, Lhotice, Mladoňovice, Stračovská Lhota, Jackov, Podolí - Jemnice, Moravské Budějovice, Slavíkovice, Ilnice (Il'nycja), Počátky, Kdousov, Vranín

Příspěvekod stanley4 » stř pro 07, 2011 23:17

Vladimír Kafka píše:Z mých zkušeností vyplývá, že novorozenec velmi často dostával dvě jména, ale ve všech dalších dokumentech (sňatek, narození dětí, úmrtí, gruntovnice) už bývalo užíváno zpravidla jedno - a to první.

Ja mám podobné skúsenosti, vo väčšine prípadov sa používalo len prvé meno, aj keď nájdu sa výnimky.
Pred pár mesiacmi som aj prostredníctvom tohto fóra riešil (a doteraz nevyriešil) jednu záhadu zo začiatku 19. stor.. Týka sa tiež dvoch krstných mien - v skratke:
V roku 1805 mal svadbu Franz Mauler, v roku 1819 Anton Mauler, pričom dodatočne pripísané poznámky o narodení ženícha boli v oboch prípadoch totožné. Odkazovali na narodenie osoby menom Franz Anton Mauler. Pravdepodobne ale ide o dve osoby, pretože podľa rodnej matriky sa Franzovi rodili deti v rokoch 1807-1827, čiže ešte aj pár rokov po sobáši Antona...
Z toho mi vyplýva, že asi nebolo neobvyklé používať v dospelosti druhé meno ako jediné krstné meno, keď to takto vyhodnotil aj dobový pisateľ poznámky.
Uživatelský avatar
stanley4
 
Příspěvky: 4679
Registrován: ned bře 06, 2011 20:53
Bydliště: Slovensko
Oblast pátrání: Uničovsko (Troubelice, Lipinka, Nová Hradečná, Libina)
SR - Horná Nitra, Liptov

Příspěvekod Daniela » čtv pro 08, 2011 19:07

Dobry den, i ja mam pripad, ze chlapec je v matrice zapsan jako Filip Jakub (*1710), ale pri dalsich zapisech je uvaden jen jako Jakub. Jen se mi zatim nepodarilo najit zapis o jeho umrti. Hledala jsem obe jmena.
Daniela
 
Příspěvky: 122
Registrován: sob srp 15, 2009 21:47
Bydliště: British Columbia

Příspěvekod TKempny » čtv pro 08, 2011 22:55

daniela - pokud se některe z jeho děti odstěhovaly do jine vesnice tak možná zemřel tam
Uživatelský avatar
TKempny
 
Příspěvky: 566
Registrován: čtv zář 02, 2010 22:41

Příspěvekod Daniela » ned pro 11, 2011 2:25

diky, to mne nenapadlo a za zkousku to stoji. Preji pekny den
Daniela
 
Příspěvky: 122
Registrován: sob srp 15, 2009 21:47
Bydliště: British Columbia


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google Adsense [Bot] a 42 návštevníků