Pohrobci

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Pohrobci

Příspěvekod Lyra » stř čer 20, 2007 21:43

Nejen český král Ladislav měl přízvisko Posthumus (pohrobek). I můj předek Kašpar Hambálek má v zápise o narození toto slovíčko připsáno hned vedle jména. Narodil se skutečně několik měsíců po smrti svého otce a právě to mi dělá starosti. Těch "několik" měsíců je totiž docela hodně. Datum narození Kašpara je 3.1.1832, jeho otec Jan pak měl zemřít již 18.4.1831. Synka tedy musel zplodit takřka na smrtelném loži.

V kolonce "Otec" je sice Jan opravdu uveden coby tatík novorozeněte (Jan Hambálek, zemřelý domkář), ale tak dlouhý časový úsek, který uplynul od jeho smrti a narození Kašpara mi stále vrtá hlavou. Kdyby to bylo pár měsíců, dobře, ale skoro devět? Jak moc myslíte, že je pravděpodobné, že byl nade vší pochybnost Kašparovým otcem Jan? Mám reálně zvažovat nevěru? Kašparova matka navíc své první dítě měla za svobodna - když si to dám dohromady, tak to ve mně příliš důvěry nevzbuzuje.

Setkal se už někdo z něčím podobným? A jak to řešíte?
Uživatelský avatar
Lyra
 
Příspěvky: 98
Registrován: úte srp 01, 2006 17:44
Bydliště: Mor. Budějovice

Příspěvekod Dr. Taby » čtv čer 21, 2007 5:37

A zemřel na nemoc nebo třeba stářím. Třeba mohl mít úraz. Když á poslouchám rodiné historky z dob prababiček a následně to konfrontuju s matrikou, tak jsem dospěl k názoru, že možná dělám rodokmen úplně cizím lidem.
Uživatelský avatar
Dr. Taby
Site Admin
 
Příspěvky: 345
Registrován: pon črc 31, 2006 5:59
Bydliště: Ústí nad Labem
Oblast pátrání: Staré Křečany, Brtníky, Zásmuky, Malenovice
Rodokmen online: MyHeritage - dr.taby(zavináč)taby.cz

Příspěvekod VLVOJTA » úte čer 26, 2007 17:20

Aby genealogická práce měla smysl, nezbývá než věřit matrikám. Kdyby se Kašpar narodil jen několik měsíců po smrti Jana, tak by jste to vzala bez problémů. A co se týká něvěry, kolik bylo Kašparově matce? A z jak majetné rodiny pocházela (přece jen mezi děvečkami je podstatně víc svobodných matek než třeba mezi dcerami statkářů, tedy materiálně zajištěných žen).

Ale skutečně bych se nejprv zaměřil na otázku, v kolika letech a jakou smrtí zemřel otec Kašpara.
Uživatelský avatar
VLVOJTA
 
Příspěvky: 151
Registrován: pon srp 07, 2006 18:10
Bydliště: Hradec Králové


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 18 návštevníků