Různost zápisů jmen - patří ještě do téže rodiny ? Vyřízeno

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Různost zápisů jmen - patří ještě do téže rodiny ? Vyřízeno

Příspěvekod selinger » pát lis 11, 2011 9:11

Chyby v matričních zápisech mohou vznikat jak při vlastním zápisu, kdy matrikář špatně napíše slyšené jméno, tak i při čtení, kdy často špatně čitelný rukopis je nesprávně interpretován.
Můj problém je tento :
Cituji ze zprávy, obdržené z archivu:
" Matka Barbara Borsody (přídomek „von“ škrtnut), katolička, narozena 3. října 1861 v Raabu (Uhry), byla dcerou Ignáce Borsody, měšťana v Raabu a Marie rozené Weinerové. Manželé byli oddáni 5. prosince 1882 v Dolnja Tuzla v Bosně. Kmotrou při křtu byla Marie Peterová z Josefova v zastoupení za Julia v. Borsody, úředníka v Hofburgu ve Vídni."
Maďarské matriky z oblasti Raabu ( Győr ) pokud je mi známo, nejsou na internetu k dispozici. Pomocí https://www.familysearch.org/ jsem se dobral k následujícím informacím :

Name: Ignatz Borsodi
Event: BAPTISM
Event Date: 26 Jun 1850
Event Place: Sütör, Sopron, Hungary
Gender: Male
Father: Ignatz Borsodi
Mother: Maria Veiner

Name: Julianna Borsodi
Event: BAPTISM
Event Date: 31 Jan 1854
Event Place: Nádorvárosi, Győr, Győr, Hungary
Gender: Female
Father: Ignatius Borsodi
Mother: Maria Veinerambo



Name: Antonius Borsody
Event: BAPTISM
Event Date: 26 May 1856
Event Place: Belvárosi, Győr, Győr, Hungary
Gender: Male
Father: Ignatius Borsody
Mother: Maria Veiner



Name: Julius Borsody
Event: BAPTISM
Event Date: 11 Jun 1858
Event Place: Belvárosi, Győr, Győr, Hungary
Gender: Male
Father: Ignatius Borsody
Mother: Maria Leina



Name: Maria Borsodi
Event: BAPTISM
Event Date: 25 Apr 1860
Event Place: Újvárosi, Győr, Győr, Hungary
Gender: Female
Father: Ignatius Borsodi
Mother: Maria Veiner


Name: Barbara Borsedy
Event: BAPTISM
Event Date: 03 Oct 1861
Event Place: Belvárosi, Győr, Győr, Hungary
Gender: Female
Father: Ignatius Borsedy
Mother: Maria Lana

Name: Catharina Ottilia Borsodi
Event: BAPTISM
Event Date: 17 Dec 1865
Event Place: Nádorvárosi, Győr, Győr, Hungary
Gender: Female
Father: Ignatius Borsodi
Mother: Maria Veiner

Jsou to všechno sourozenci, i přes některé chybné zápisy ?
Chápu snadnou záměnu Borsodi a Borsedy při přepisu textu, dovedu si představit, že maďar neznající němčinu slyší vyslovené jméno Weiner s neznělým r na konci jako Leina nebo Lana, že německy mluvící úředník přepíše Veiner jako Weiner. možná že pracovník přepisující rukopis matriky do digitální podoby spojil jméno Veiner s nějakým fragmentem textu ..ambo..
Ale mohu tyto doměnky považovat za skutečnost a uvedené osoby za sourozence ?
Naposledy upravil selinger dne pát led 27, 2012 20:33, celkově upraveno 1
selinger
 
Příspěvky: 411
Registrován: ned dub 17, 2011 16:09

Příspěvekod TKempny » pát lis 11, 2011 10:46

nevím nakolik je přijmení borsody v dané lokalitě četné, taky jsem nějakou dobu indexoval pro familysearch, takže můj názor je že se o sourozence asi jednat bude, minimálně jak tady píšete veiner+ambo zní jako velmi pravděpodobné. a konečně, asi bych ten zápis musel vidět abych byl schopen říct nakolik byl farář škrabal a mohl napsat V tak že se dneska neznalému jeví jako L. ale je pravda že už jsem v indexech na fs narazil na perly jako křesní jméno Tranz a Joheh.
Uživatelský avatar
TKempny
 
Příspěvky: 566
Registrován: čtv zář 02, 2010 22:41

Příspěvekod selinger » pát lis 11, 2011 11:41

Borsod ( Boršod ) je jednak zeměpisný název oblasti části Uher zasahujících do východního Sovenska a severního Maďarska (Borsod-Abauji-Zemplén správní oblast), jednak jméno šlechtického rodu ( barons Bors of Borsod). z tohoto území pocházejícího, ale zřejmě se dostalo i mezi osoby měšťanské a jiné nešlechtické.
selinger
 
Příspěvky: 411
Registrován: ned dub 17, 2011 16:09

Příspěvekod duros » pát lis 11, 2011 20:47

A presne kvoli tomuto neznasam indexovanie na familysearch! Nie kazdy "indexer" to dokaze spravne precitat, najma ak nepozna lokalne rody a pomery. Rozumiem tomu, ze pre Americanov je jednoduchsie zadat do policka "search" priezvisko a PC im vypluvne co potrebuju. Ale na to, aby to boli ozaj relevantne informacie je potrebne, aby transskripcia bola presna a to sa dobrovolnikmi dosiahnut neda. Preto sa cudujem, preco familysearch neponechava snimky k jednotlivym zaznamom a akonahle je nieco oindexovane, snimky su v pr...li (stiahnute).
Na zaklade uvedeneho mate len jednu moznost: z vysledkov viete, na akych filmoch je to nafilmovane a mozete si ich skusit prezriet sam bud v niektorom mormonskom centre, alebo v prislusnom madarskom archive.
Uživatelský avatar
duros
 
Příspěvky: 853
Registrován: pát zář 04, 2009 22:06

Příspěvekod selinger » pát lis 11, 2011 21:22

duros píše:z vysledkov viete, na akych filmoch je to nafilmovane a mozete si ich skusit prezriet sam bud v niektorom mormonskom centre, alebo v prislusnom madarskom archive.


Bohužel to je mimo moje možnosti - jsem důchodce z ČR.
selinger
 
Příspěvky: 411
Registrován: ned dub 17, 2011 16:09

Příspěvekod bursica.d » ned lis 13, 2011 17:41

duros píše:A presne kvoli tomuto neznasam indexovanie na familysearch! Nie kazdy "indexer" to dokaze spravne precitat, najma ak nepozna lokalne rody a pomery. Rozumiem tomu, ze pre Americanov je jednoduchsie zadat do policka "search" priezvisko a PC im vypluvne co potrebuju. Ale na to, aby to boli ozaj relevantne informacie je potrebne, aby transskripcia bola presna a to sa dobrovolnikmi dosiahnut neda. Preto sa cudujem, preco familysearch neponechava snimky k jednotlivym zaznamom a akonahle je nieco oindexovane, snimky su v pr...li (stiahnute).
Na zaklade uvedeneho mate len jednu moznost: z vysledkov viete, na akych filmoch je to nafilmovane a mozete si ich skusit prezriet sam bud v niektorom mormonskom centre, alebo v prislusnom madarskom archive.


Naprosto souhlasím. Bohužel je to dané mentalitou Američanů - co nejdříve a nejlépe bezpracně a bez sebemenších znalostí dojít do kýženého cíle. A jestliže jim počítač nevyhodí to správné, tak napíší na fórum.
Ihned po zveřejnění jsou procházela cca 1000 stran matrik Lysé pod Makytou (horečka sobotní noci - v tomto případě nalezení předka byla tak velká, že jsem to zvládnula za necelé tři dny). Naskenované matriky byly seřazeny bez ladu a skladu jedna za druhou a jen "našinec" se v tom dokázal orientovat. Zabrat mi dala maďarština, ale ... Durko díky za slovensko-maďarské matriční pomůcky.
:D
Naposledy upravil bursica.d dne ned lis 13, 2011 21:15, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
bursica.d
 
Příspěvky: 525
Registrován: pát čer 27, 2008 16:16

Příspěvekod Zdenek » ned lis 13, 2011 21:12

selinger píše:
duros píše:z vysledkov viete, na akych filmoch je to nafilmovane a mozete si ich skusit prezriet sam bud v niektorom mormonskom centre, alebo v prislusnom madarskom archive.


Bohužel to je mimo moje možnosti - jsem důchodce z ČR.


Já sice důchodce nejsem, ale vím jak je to někdy složité vydat se někam do zahraničí něco hledat. Nejde vždy jen o peníze, ale někdy i strach zkusit něco nového. Sám již několik let plánuji výlet do Vídně.
Ale možná má náš strach jen velké oči. Myslím, že příští rok pozjišťuji, co by výlet do Vídně stál, a třeba to nebude taková hrůza a vyrazím.

Zkoušel jste se již poptat, co by ten Váš výlet stál?

No moc jsem Vám nepomohl, co? Ale pokud Vám to opravdu zastavilo pátrání, tak mnoho jiných možností asi nemáte. Možná, kdyby maďaři měli takovéhle fórum, tak by se tam našel nějaký dobrodinec, ale nejspíš by mluvil jen maďarsky.
Zdenek
 
Příspěvky: 1263
Registrován: ned bře 29, 2009 19:58
Bydliště: Olomouc

Příspěvekod bursica.d » ned lis 13, 2011 21:21

Zde, na tomto odkazu je přehled (podle druhu církve) Mormony zveřejněných matrik: https://www.familysearch.org/search/image/index#uri=https%3A//api.familysearch.org/records/collection/1554443/waypoints

Klinutím na jeden z odkazů se dostanete dále.
Zde jsou uvedeny lokality římsko-katolické církve, které jsou online: https://www.familysearch.org/search/image/index#uri=https%3A%2F%2Fapi.familysearch.org%2Frecords%2Fwaypoint%2F12754040
Uživatelský avatar
bursica.d
 
Příspěvky: 525
Registrován: pát čer 27, 2008 16:16

Příspěvekod duros » pon lis 14, 2011 8:28

bursica.d píše:Zde, na tomto odkazu je přehled (podle druhu církve) Mormony zveřejněných matrik: https://www.familysearch.org/search/image/index#uri=https%3A//api.familysearch.org/records/collection/1554443/waypoints

Klinutím na jeden z odkazů se dostanete dále.
Zde jsou uvedeny lokality římsko-katolické církve, které jsou online: https://www.familysearch.org/search/image/index#uri=https%3A%2F%2Fapi.familysearch.org%2Frecords%2Fwaypoint%2F12754040


Musim Vas trosku poopravit: bavime sa o regione Győr (Madarsko)- nie Slovensko. A o to ide, ze madarske matriky nie su dostupne ako snimky, ale ako transskripcia.

A k vyletu do Viedne: skusenosti ma majitel stranky www.geni.sk - bolo treba sa tam objednat, objednat filmy, ktore ked boli dodane do centra, tak Vas vyrozumeli a vy ste mohli prist a studovat. Panie vraj boli velmi ochotne. Samozrejme je to drahsie ako v SK archivoch.
Uživatelský avatar
duros
 
Příspěvky: 853
Registrován: pát zář 04, 2009 22:06

Příspěvekod bursica.d » pon lis 14, 2011 8:33

Joj, svým posledním příspěvkem jsem reagovala na geografické umístění Borsodu na Uhry a východní Slovensko. :oops:
Uživatelský avatar
bursica.d
 
Příspěvky: 525
Registrován: pát čer 27, 2008 16:16

Příspěvekod Morrigna » pon lis 14, 2011 12:18

Taky nevím, jak se pustit do části rodiny, která žila v cizině - konkrétně prababička pocházela z Lotyšska. Nechávám si to že snad jednou se to pokusím zrekonstruovat, znám jen jménaa povolání rodičů. Prostě strach z neznámého terénu :-)
Uživatelský avatar
Morrigna
 
Příspěvky: 26
Registrován: čtv zář 22, 2011 18:34
Bydliště: úpatí Brd

Příspěvekod bursica.d » pon lis 14, 2011 14:39

Morrigna píše:Taky nevím, jak se pustit do části rodiny, která žila v cizině - konkrétně prababička pocházela z Lotyšska. Nechávám si to že snad jednou se to pokusím zrekonstruovat, znám jen jménaa povolání rodičů. Prostě strach z neznámého terénu :-)


Na www.ancestry.com je záložka [url]Collaborate[/url] a v ní je [url]Message Boards[/url]. Tyto zprávy jsou členěny jak geograficky, tak i časově (historická území). Zkuste tam napsat zprávu koho hledáte. Bohužel, Lotyšsko tam svou záložku nemá, ale je možné zprávu umístit do všeobecných zpráv. Pro umístění zprávy je však nutná [url]bezplatná[/url] registrace.
Uživatelský avatar
bursica.d
 
Příspěvky: 525
Registrován: pát čer 27, 2008 16:16


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků