Ohlášky

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Ohlášky

Příspěvekod harmm » sob čer 16, 2007 14:45

Poraďte prosím, kdo víte jak je to s ohláškami svatby v kostele, respektive s následným termínem svatebního obřadu.
Na matrice jsem se setkal s knihou " Ohlášková kniha farnosti ", v které jsem u svých předků našel vždy tři termíny ohlášek ( např. rok 1896 a termíny ohlášek 20.9.,27.9. a 4.10. ) ale o datumu svatby nic. Existovalo nějaké pravidlo dokdy musela po posledních ohláškách být svatba, nebo musím hledat jinde ?

Za radu předem děkuji.... :wink:
Uživatelský avatar
harmm
 
Příspěvky: 8
Registrován: pát čer 15, 2007 19:22

Ohlášky

Příspěvekod MildaK » pon čer 18, 2007 16:18

Ahoj!
Svatba po ohláškách musela následovat do půl roku, jinak se opakovaly.
MK
MildaK
 
Příspěvky: 14
Registrován: ned čer 17, 2007 18:55
Bydliště: Sloup

Příspěvekod harmm » pon čer 18, 2007 20:55

Díky, zase jsem o něco chytřejší.
Dá se tedy předpokládat, že pokud v tom samém a nasledujících letech už jména snoubenců nefigurují asi :D se vzali.
Jen budu muset zapátrát v jiných zdrojích, abych zjistil přesné datum sňatku. Předpokládal jsem, že svatba byla třeba následující týden, ale tak jednoduché to tedy nebude. :wink:
Uživatelský avatar
harmm
 
Příspěvky: 8
Registrován: pát čer 15, 2007 19:22

Příspěvekod VLVOJTA » úte čer 19, 2007 15:13

Nejjednodušší bude, podívat se do oddací matriky příslušné farnosti, tam by to mělo být potvrzeno. :-)
V případě, že nevěsta a ženich nebyly ze stejné farnosti, svatba a tedy i zápis v oddací matrice by měl být dle zvyklostí ve farnosti nevěsty.
Uživatelský avatar
VLVOJTA
 
Příspěvky: 151
Registrován: pon srp 07, 2006 18:10
Bydliště: Hradec Králové

Ohlášky

Příspěvekod MildaK » úte čer 19, 2007 18:55

Ahoj!
Docela bych i řekl, že kde měli ohlášky (farní kostel), tak tam bych taky prvně hledal v matrice oddaných.
MK
MildaK
 
Příspěvky: 14
Registrován: ned čer 17, 2007 18:55
Bydliště: Sloup

Re: Ohlášky

Příspěvekod Claricia » ned črc 15, 2007 9:12

harmm píše:Poraďte prosím, kdo víte jak je to s ohláškami svatby v kostele, respektive s následným termínem svatebního obřadu.
Na matrice jsem se setkal s knihou " Ohlášková kniha farnosti ", v které jsem u svých předků našel vždy tři termíny ohlášek ( např. rok 1896 a termíny ohlášek 20.9.,27.9. a 4.10. ) ale o datumu svatby nic. Existovalo nějaké pravidlo dokdy musela po posledních ohláškách být svatba, nebo musím hledat jinde ?

Za radu předem děkuji.... :wink:


Z mé zkušenosti bývala svatba do dvou týdnů po ohláškách (není to samozřejmě stoprocentní, ale většinou tenhle termín sedí). Později se v knize ohlášek uvádělo i datum svatby, ale je pravda, že to je spíše výjimkou.
Blanka Lednická (Claricia)
claricia@nase-koreny.cz
Střípky z matrik
Firemní stránky (přepisy, překlady, rešerše, kurzy)
Firemní stránky na Facebooku
Uživatelský avatar
Claricia
 
Příspěvky: 637
Registrován: stř črc 11, 2007 6:43
Bydliště: Vysočina
Oblast pátrání: Telčsko, Třešťsko, Písecko, Vizovicko, Rakovnicko, Kolínsko, Velká Losenice a okolí, Kateřinky u Opavy a okolí, Velké Opatovice a okolí, Čestice na Strakonicku a okolí, Radnice (RO) a okolí


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 16 návštevníků