placení pohřbů

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

placení pohřbů

Příspěvekod Vladimír Kafka » čtv říj 27, 2011 7:37

V gruntovnici jsem se několikrát setkal se zápisy "na funus otci složil.."
případně " na funus otci a máteři"
Datum složení částky se liší od zápisu úmrtí v matrice.
Bývalo obvyklé, že by se skládala "záloha" na pohřeb rodičů několik let dopředu? V případě zápisu, který mne zajímá, byla částka složena v době, kdy bylo otci 96 let, ale zemřel až o rok později (dle matriky v r. 1791 v 97 letech) Jsem si vědom toho, že údaj o věku může být nadsazený, datum úmrtí je ale patrně správný, právě tak jako datum složení částky "na funus"
Předem děkuji za vaše názory.
kavka
Uživatelský avatar
Vladimír Kafka
 
Příspěvky: 143
Registrován: pon srp 27, 2007 11:47
Bydliště: Rovensko pod Troskami
Oblast pátrání: Semilsko (Rybnice, Sytová, Loukov, Proseč...)

Příspěvekod Morrigna » čtv říj 27, 2011 8:11

V gruntovní knize byla mezi zápisy o splátkách poznámka, že vdova Alžběta (která nehospodařila, osatní splátky platil někdo jiný) odpisuje sobě na funus v roce 1791 tolik a tolik. takže asi pohřeb řešili už před smrtí (což dost lidí dělá i v dnešní době).
Uživatelský avatar
Morrigna
 
Příspěvky: 26
Registrován: čtv zář 22, 2011 18:34
Bydliště: úpatí Brd

Příspěvekod Brasl » čtv říj 27, 2011 12:05

Uvedená poznámka má několik rovin.
Charakteristickým rysem baroka je i myšlenka na smrt, byla součástí deního života. Rozdíl mezi veselkou a funusem pro ně, nebyl tak markantní (epidemie, množství zemřelých dětí, a pod.) Honosný pohřeb byl odrazem společenské třídy, a naplánování a zaplacení je forma jak si zajistit : "Aby mě do toho děti nekecali a nechtěli na mě ušetřit".
Pohřeb mé pratety před 2. válkou vypadal takto : 20 družiček v bílé + 20 mládenců v černé a před nimi ženich s nevěstou, průvod šel z domu do kostela cca 4km. Bylo jí tedy dvacet let a byla svobodná. Z toho si můžete udělat obrázek jak si asi představoval poslední cestu daný předplatitel.
V účetní rovině : majetek mohl být na syna převáděn úplatně a náklady na pohřeb byly součástí platby. A nebo platba sama se odečítala z dědictví všem.
Mezi tyto platby je nutno zahrnout i dary pozemků kostelu, tzv. "zádušní".
O dnešku :
Spolek přátel žehu byl založen na každoroční drobné platbě členů.
Odposlechnuto na hřbitově, "Tam Mařenko ne. odtamtat není vidět na cestičku". (Dvě babičky si vybírali místo)
Je to pro nás dnes morbidní téma, ale pokud nepochopíme myšlení předků, nemůžeme pochopit ani jejich zápisy.
Brasl
 
Příspěvky: 1285
Registrován: stř dub 06, 2011 8:20


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 16 návštevníků