Zkoušky snoubenců

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Zkoušky snoubenců

Příspěvekod Vladimír Kafka » čtv říj 27, 2011 7:26

V knize "Liber examinum" t.j. zkoušek snoubenců z konce 18. století, je v naprosté většině případů u obou snoubenců uveden otec ( i když už nežije), případně je uvedeno "vdova po ..." Podle zákona schválnosti právě u mého předka otec uveden není (přestože podle mé domněnky žil).
Je možné, že by důvodem mohl být vyšší věk snoubence (33 let)?
Nebo by mohl být důvodem nemanželský původ a mé domněnky mne svádějí na falešnou stopu?
Předem děkuji za vaše zkušenosti a názory.
kavka
Uživatelský avatar
Vladimír Kafka
 
Příspěvky: 143
Registrován: pon srp 27, 2007 11:47
Bydliště: Rovensko pod Troskami
Oblast pátrání: Semilsko (Rybnice, Sytová, Loukov, Proseč...)

Příspěvekod stanley4 » čtv říj 27, 2011 10:49

S týmito knihami som sa ešte nestretol, napíšem skúsenosť so sobášnymi matrikami. Ak nebol napísaný otec, išlo buď o nemanželské dieťa, ako píšete, alebo to nebol prvý sobáš dotyčného. Druhá možnosť sa mi zdá v tomto prípade pravdepodobnejšia aj vzhľadom na jeho vek. Skúste pohľadať predošlý sobáš. Žiaľ, pri mužoch sa napísalo, že boli vdovci...
Uživatelský avatar
stanley4
 
Příspěvky: 4679
Registrován: ned bře 06, 2011 20:53
Bydliště: Slovensko
Oblast pátrání: Uničovsko (Troubelice, Lipinka, Nová Hradečná, Libina)
SR - Horná Nitra, Liptov

Příspěvekod Vladimír Kafka » čtv říj 27, 2011 21:59

Děkuji za názor. Uvádění faktu, že snoubenec je vdovec se zřejmě mohlo lišit fara od fary. Zminěný předek se znovu ženil, krátce po tom, co ovdověl. V tomto dalším záznamu je už jako vdovec uveden.

V matrice narozených je záznam o jeho narození v r. 1748 s uvedením obou rodičů. V matrice zemřelých jsem nenašel úmrtí žádného dítěte nebo mladé osoby tohoto jména. Také nebylo nalezeno narození žádného jmenovce ve sledovaném období. Až v r. 1781 první svatba (ale jak jsem zmínil bez uvedení otce i bez udání věku), pak řada dětí, v r. 1806 úmrtí manželky, za pár měsíců nový sňatek. Nyní už je uveden jako vdovec, ale věk 54 let je o 4 roky nižší, než by vyplývalo z údaje o narození. Pak zase řada dětí (měl mladou ženu) úmrtí v r. 1822. Zde je uveden věk 68 let, tedy o 6 let méně, než by odpovídalo datu narození. Snažím se získat co největší míru pravděpodobnosti, že jde pořád o tutéž osobu.
kavka
Uživatelský avatar
Vladimír Kafka
 
Příspěvky: 143
Registrován: pon srp 27, 2007 11:47
Bydliště: Rovensko pod Troskami
Oblast pátrání: Semilsko (Rybnice, Sytová, Loukov, Proseč...)

Příspěvekod stanley4 » čtv říj 27, 2011 23:26

100% istota asi nebude, ale odchýlka 4-6 rokov medzi skutočným vekom a vekom zapísaným v matrike je bežná.
Uživatelský avatar
stanley4
 
Příspěvky: 4679
Registrován: ned bře 06, 2011 20:53
Bydliště: Slovensko
Oblast pátrání: Uničovsko (Troubelice, Lipinka, Nová Hradečná, Libina)
SR - Horná Nitra, Liptov


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 návštevníků