podivně umístěný zápis v matrice, Frýdlant n.O., 1700

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

podivně umístěný zápis v matrice, Frýdlant n.O., 1700

Příspěvekod AlesC » pát říj 21, 2016 21:30

Narazil jsem na dva podivně umístěné zápisy v matrice oddaných z Frýdlantu nad Ostravicí v letech 1700 a 1701, konkrétně na okrajích stránek matriky na skenu
http://vademecum.archives.cz/vademecum/ ... 63&scan=49
Máte někdo nějaké rozumné vysvětlení? Matriku jsem zběžně prolistoval, zřejmě se jedná o jediné zápisy tohoto typu v ní. Pochopil bych jeden dodatečně dopsaný zápis, ale dva vedle sebe a navíc pro ženichy, kteří jsou bratry? :?

A druhá, asi jednodušší otázka. Jaké bylo povolání otce obou ženichů? Ve druhém zápisu čtu "kismistra hamerskeho". Zřejmě nějaký typ kovářského mistra, možná pracujícího ve frýdlantské huti. Poradíte někdo?

Shodou okolností se jedná o svatby bratrů, na zápisy o narození kterých se tu ptal bratránek (případně strýček či synovec, ještě jsme si nespočítali rozdíl v počtu generací) v tomto tématu viewtopic.php?f=9&t=31516 . A jen jako perličku dodávám, že oba ženichové jsou mými předky, Antonín je předkem mé maminky, jeho bratr Leopold předkem mého otce. Svatbou mých rodičů tak došlo k incestu po cca 300 letech. :twisted: :mrgreen: :roll:
AlesC
 
Příspěvky: 168
Registrován: pát dub 25, 2014 12:32
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Frenštát p. R., Frýdlant n. O., Haná (okolí Prostějova, Vyškova a Přerova), okres Bochnia v Polsku

Re: podivně umístěný zápis v matrice, Frýdlant n.O., 1700

Příspěvekod Dawid » pát říj 21, 2016 22:32

Proč panu faráři zrovna tahle rodina vypadla ze záznamů a pak ji tam musel "vmastit" takhle dodatečně, to netuším. Ale nečekal bych, že to bude mít nějakou výpovědní hodnotu. Jde spíš jen o nějaký zmatek/šlendrián.

Každopádně to povolání je německy Gießmeister, čili (kovo)litecký mistr. Samozřejmě opravdu v jedné z hutí ("hamrů") okolo Ostravice.
Dawid
 
Příspěvky: 1431
Registrován: stř bře 04, 2015 14:57

Re: podivně umístěný zápis v matrice, Frýdlant n.O., 1700

Příspěvekod AlesC » sob říj 22, 2016 9:59

Děkuji za komentář a názory. Mně taky přijde zjevné, že oba zápisy byly do matriky zapsány dodatečně. Jen je mi divné, že to postihlo dvakrát stejnou rodinu. Navíc rodina Krautových v té době patřila ve Frýdlantu mezi společensky lépe postavené, ne-li přímo do nejvyšší společenské vrstvy. Pravděpodobně se jednalo o původem měšťany (svobodní, ne poddaní lidé), byli gramotní (často učitelé), o Antonínu Krautovi se lze dočíst i na stránkách frýdlantské farnosti, jeho dcera se provdala za syna frenštátského purkmistra, jedna z vnuček Leopolda Krauta se pak později provdala za nižšího šlechtice (z rodu Lhotských ze Lhoty). Proto mi přijde opravdu divné, že farář (pokud zápisy prováděl on) opomenul zrovna svatby v této rodině, dokonce hned dvě. Vysvětlením by mohlo být, že svatby se konaly jinde než ve Frýdlantu, ale pak bych čekal, že toto bude při dodatečném zápisu zmíněno. Prostě pro mě záhada, ale třeba šlo jen o souhru náhod a šlendrián, jak napsal Dawid.
AlesC
 
Příspěvky: 168
Registrován: pát dub 25, 2014 12:32
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Frenštát p. R., Frýdlant n. O., Haná (okolí Prostějova, Vyškova a Přerova), okres Bochnia v Polsku

Re: podivně umístěný zápis v matrice, Frýdlant n.O., 1700

Příspěvekod Gringo » pon říj 24, 2016 7:05

zajimave je, jak ruzni genealogove nazyvaji onen "incest", nekdo tomu rika "ubytek predku", ja zase treba "vyznamny prispevovatel" :-)

Myslite, ze prislusnost k velke spolecenske vrstve se mohla podepsat i na datumu svatby? 17.(0)1.1701 - to je datum, ktere by dnes bylo na svatby vyprodano mnoho let dopredu ;-)

A k samotne forme zapisu, mozna prave proto, ze se jednalo o vyznamne osoby, tak je pan farar takto odlisil
TY Gringo
Gringo
 
Příspěvky: 558
Registrován: pát pro 27, 2013 12:48
Bydliště: Trojanovice
Oblast pátrání: Trojanovice, Frenstat p. R., Prostredni Becva, Kozlovice, Kuncice p. O., Bordovice, Ticha, Celadna, Frydlant n.O.
Dombrova (Doubrava na Karvinsku), Lazy

Re: podivně umístěný zápis v matrice, Frýdlant n.O., 1700

Příspěvekod Gringo » ned kvě 07, 2017 21:02

podivejte, co jsem vam nasel ;-)
TY Gringo
Gringo
 
Příspěvky: 558
Registrován: pát pro 27, 2013 12:48
Bydliště: Trojanovice
Oblast pátrání: Trojanovice, Frenstat p. R., Prostredni Becva, Kozlovice, Kuncice p. O., Bordovice, Ticha, Celadna, Frydlant n.O.
Dombrova (Doubrava na Karvinsku), Lazy

Re: podivně umístěný zápis v matrice, Frýdlant n.O., 1700

Příspěvekod AlesC » úte kvě 09, 2017 11:41

Gringo píše:podivejte, co jsem vam nasel ;-)


Pěkné, moc děkuji za dohledání! To vysvětluje ten boční zápis - svatba byla jinde (na Hukvaldech) a do matriky Frýdlantu to farář asi někdy později doplnil, aby měl přehled o svých farnících. Předpokládám, že podobné to bude i s tím zápisem o svatbě Antonína Krauta.
AlesC
 
Příspěvky: 168
Registrován: pát dub 25, 2014 12:32
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Frenštát p. R., Frýdlant n. O., Haná (okolí Prostějova, Vyškova a Přerova), okres Bochnia v Polsku

Re: podivně umístěný zápis v matrice, Frýdlant n.O., 1700

Příspěvekod Gringo » úte kvě 09, 2017 11:45

Antonin Kraut je jen o jeden radek nize ;-)
TY Gringo
Gringo
 
Příspěvky: 558
Registrován: pát pro 27, 2013 12:48
Bydliště: Trojanovice
Oblast pátrání: Trojanovice, Frenstat p. R., Prostredni Becva, Kozlovice, Kuncice p. O., Bordovice, Ticha, Celadna, Frydlant n.O.
Dombrova (Doubrava na Karvinsku), Lazy

Re: podivně umístěný zápis v matrice, Frýdlant n.O., 1700

Příspěvekod AlesC » úte kvě 09, 2017 12:04

Už na to taky koukám, pro oči asi nevidím. :oops: Předtím jsem dočetl jen k Leopoldovi, zajásal a Antonína šel hledat do roku 1700, který jsem však nenašel. Zajímavé, z těch zápisů ve frýdlantské matrice by člověk řekl, že mezi svatbami obou bratrů byl jeden rok, ale frýdlantský farář se při přepisu zřejmě upsal.
AlesC
 
Příspěvky: 168
Registrován: pát dub 25, 2014 12:32
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Frenštát p. R., Frýdlant n. O., Haná (okolí Prostějova, Vyškova a Přerova), okres Bochnia v Polsku

Re: podivně umístěný zápis v matrice, Frýdlant n.O., 1700

Příspěvekod Gringo » úte kvě 09, 2017 12:09

u toho Antonina tam nesedi jeste mesic (kveten/leden) a manzelka je taky nejaka "jinaci" :-(
TY Gringo
Gringo
 
Příspěvky: 558
Registrován: pát pro 27, 2013 12:48
Bydliště: Trojanovice
Oblast pátrání: Trojanovice, Frenstat p. R., Prostredni Becva, Kozlovice, Kuncice p. O., Bordovice, Ticha, Celadna, Frydlant n.O.
Dombrova (Doubrava na Karvinsku), Lazy


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 18 návštevníků