Tereziánský a Jozefinský katastr.

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Tereziánský a Jozefinský katastr.

Příspěvekod Pavel Janda » úte říj 18, 2011 15:49

Co mohu najít v Tereziánském a Jozefinském katastru? Jména majitelů nemovitostí nebo i něco dalšího?
Pavel Janda
 
Příspěvky: 23
Registrován: ned led 24, 2010 20:50
Bydliště: Liberec

Příspěvekod sHImi » úte říj 18, 2011 17:34

Já bych měl k tomu také otázku a to kde je mohu nalézt (myslím tím oba katastry)?
Uživatelský avatar
sHImi
 
Příspěvky: 83
Registrován: pon led 31, 2011 9:39
Bydliště: Přelouč
Oblast pátrání: Pardubický kraj - Přeloučsko, Chlumec nad Cidlinou, Převážně fary: Vápno, Chlumec nad Cidlinou, Lovčice.

Příspěvekod Brasl » úte říj 18, 2011 18:06

Brasl
 
Příspěvky: 1285
Registrován: stř dub 06, 2011 8:20

Příspěvekod Peters » sob říj 22, 2011 1:11

No až na to, že jsem v Tereziánském katastru žádná popisná čísla nikdy neviděl.

Bývají tam ale opisy Berní ruly a občas i převodní tabulka mezi BR a TK.

V TK je zpravidla stav majitelů hospodářství k době okulární vizitace, které byla tuším mezi lety 1715-1720.

V Josefském katastru už jsou více-méně katastrální území v dnešní podobě, ovšem pro číslování parcel jsou použita čísla topografická, která byla ve Stabilním katastru nahrazena čísly parcelními. V JK jsou už čísla popisná domů.
Peters
 
Příspěvky: 445
Registrován: ned lis 29, 2009 22:39

Příspěvekod Zdenek » sob říj 22, 2011 9:22

Takhle nějak vypadá jedna stránka.
http://img24.eu/v.php?file=ebsg2v2.jpg
Je to uloženo v Brně. Půjčují se originály (zatím). Prohlédnete si inventář, vyberete co potřebujete a do hodiny to máte nastole. A můžete studovat, fotit a studovat až Vás začnou pořádně bolet oči.:lol:
Nějaké zázračné informace z toho ale nečekejte. Dozvíte se jméno majitele dané usedlosti číslo domu a informace o pozemcích, které k usedlosti patřily. Výhodou ale je, že máte pohromadě pěkně sepsané žijící majitele usedlostí v obci. Já jsem ale prohlížel jen pár obcí, možná je někde jinak.
Podle mě se mnohem víc informací dozvíte v gruntovnicích. :wink:
Zdenek
 
Příspěvky: 1263
Registrován: ned bře 29, 2009 19:58
Bydliště: Olomouc

Příspěvekod Peters » sob říj 22, 2011 11:36

Pro české země jsou tyto katastry uloženy v Praze v Národním archivu na třídě Milady Horákové.

Archivní pomůcky pro Berní rulu, Tereziánský katastr a Stabilní katastr lze najít na http://www.badatelna.cz/
Peters
 
Příspěvky: 445
Registrován: ned lis 29, 2009 22:39


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 návštevníků