gruntovnice

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

gruntovnice

Příspěvekod Vladimír Kafka » stř zář 21, 2011 20:33

Prosím zkušené o radu.
V gruntovnici jsem našel zápis, že jeden můj předek, který v r. 1753 koupil od svého otce Kristiána chalupu:

"1764 dne 26. března za živobytí otci složil 19 kop, zůstává doplácet 5 kop"

předtím byl jediný zápis z r. 1756 na 2 kopy.

Ve velmi přehledném Indexu zemřelých je několik Kristiánů, ale pouze jeden vyhovuje věkem. Ten ale zemřel v r. 1760. Je možné, že zápis v gruntovnici byl učiněn až 4 roky po smrti otce?

Předem děkuji za Vaše zkušenosti a názory.
kavka
Uživatelský avatar
Vladimír Kafka
 
Příspěvky: 143
Registrován: pon srp 27, 2007 11:47
Bydliště: Rovensko pod Troskami
Oblast pátrání: Semilsko (Rybnice, Sytová, Loukov, Proseč...)

Příspěvekod TKempny » stř zář 21, 2011 22:46

to mi přijde nepravděpodobné, pokud dával otci peníze tak musel otec být ještě naživu

v matrikách ty věky bývali často mimo (vlastní zkušenost byl rozdíl 12 let), zkuste se spíše orientovat podle čísla chalupy a nebo si rozepsat i ty ostatní kristiány a najít toho správného vylučovací metodou.
Uživatelský avatar
TKempny
 
Příspěvky: 566
Registrován: čtv zář 02, 2010 22:41

Příspěvekod Vladimír Kafka » čtv zář 22, 2011 6:05

Děkuji za odpověď.
Uvědomuji si, že jsem měl uvést delší část textu.

1764 dne 26. března za živobytí otci složil 19 kop
zůstává doplácet 5 kop, které otec svojí vnučce Alžbětě
odkázal


A pak už placení otci není. Vysvětloval jsem si to tak, že zapsali jen první splátku 2 kopy v r. 1756, pak jednotlivé splátky (nevím proč) nezapisovali, až celkovou splacenou sumu 19 kop najednou.
A to třeba až po úmrtí otce v rámci "dědického" řízení.
Prostě tak, že zápis je sice z 26. 3. 1764, ale neznamená, že ten den byla zmíněná částka složena. I ten termín "za živobytí" mne vede k tomu, že to bylo během života otce, který nyní ( v r. 1764) už nežije.
Že v uvedeném věku při úmrtí je značný rozptyl vím. Ale žádného Kristiána, který by zemřel po r. 1764 a žil by už v r. 1702, kdy chalupu koupil od svého otce jsem nenašel. Pouze Kristiána zemřelého v r. 1760, ve věku 93 let.
Chalupy byly očíslovány v Rybnici až v dubnu 1772, takže tudy cesta nevede. Je ale evidentní (zápis na tutéž chalupu), že chalupa koupená Kristiánem od otce Václava v r. 1702 je táž, kterou Krisitán prodádvá v r. 1753 svému synu Josefovi.
kavka
Uživatelský avatar
Vladimír Kafka
 
Příspěvky: 143
Registrován: pon srp 27, 2007 11:47
Bydliště: Rovensko pod Troskami
Oblast pátrání: Semilsko (Rybnice, Sytová, Loukov, Proseč...)

Příspěvekod stanley4 » čtv zář 22, 2011 6:43

Dovolím si napísať, aj keď som sa s gruntovnicami ešte nemal česť stretnúť...
Napr. v matrike sa mi ešte nestalo, že by pri zomrelom človeku nebola o tom zmienka... väčšinou označenie "+" (to určie viete, len pripomínam :)). Predpokladám, že v tej dobe sa všetky zápisy robili podobne, takže by som to tak čakal aj v gruntovnici.
Aj keď je pravda, ako píšete, že zápis "za živobytí" mohol mať v 18. storočí iný význam ako ho vnímame teraz...
Uživatelský avatar
stanley4
 
Příspěvky: 4679
Registrován: ned bře 06, 2011 20:53
Bydliště: Slovensko
Oblast pátrání: Uničovsko (Troubelice, Lipinka, Nová Hradečná, Libina)
SR - Horná Nitra, Liptov

Příspěvekod Galadwen » čtv zář 22, 2011 20:39

Myslím, že máte naprostou pravdu, zápis odpovídá skutečnosti, že otec, který byl v době zápisu už mrtev, z kupní částky před svou smrtí větší část obdržel a menší po smrti má být doplacena jeho vnučce jde o datum zápisu do knihy, ne datum, kdy byla částka složena - nejspíš ji nový majitel otci vyplácel každoroční splátkou po více let. Zápis do gruntovnice 4 roky po smrti by mě vůbec nepřekvapoval, s velmi opožděnými zápisy jsem se setkala i v 2. polovině 19. století. Za zápis do gruntovnice jako úřední výkon se platilo, tak proč neušetřit a nezapsat toho víc najednou :-)
Galadwen
 
Příspěvky: 286
Registrován: úte dub 01, 2008 10:45

Příspěvekod Vladimír Kafka » čtv zář 22, 2011 21:35

Děkuji všem, kteří mi odpověděli, především pak za potvrzení mé domněnky. Mám pro ni i další odůvodnění. Když Kristián Kavka kupoval v r. 1702 chalupu od otce, bylo mu jistě nejméně 20 let. Splátku 19 kop v r. 1764 by obdržel už jako cca 85 letý stařík. Většinou byla hlavní částka hrazena na začátku při koupi chalupy a pak bývaly roční splátky 2 kopy (podle jiných zápisů v gruntovnici).
kavka
Uživatelský avatar
Vladimír Kafka
 
Příspěvky: 143
Registrován: pon srp 27, 2007 11:47
Bydliště: Rovensko pod Troskami
Oblast pátrání: Semilsko (Rybnice, Sytová, Loukov, Proseč...)


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků