čekanec

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

čekanec

Příspěvekod JN » pát čer 01, 2007 11:06

Nevíte prosím někdo, co znamená, když má někdo uvedeno jako povolání čekanec?
JN
 
Příspěvky: 44
Registrován: čtv bře 08, 2007 9:03
Bydliště: Tábor, Praha
Oblast pátrání: Strakonicko - Nebřehovice, Jinín, Podsrp; Tábor, Roudná, Dobronice u Chýnova, Bílsko, Svinětice, Počátky

Příspěvekod Lyra » pát čer 01, 2007 11:23

A není to čekatel na grunt? Takhle byl uveden při své svatbě bratr mé předkyně. Měl zdědit po otci statek, ale ten ho zjevně v té době měl dosud v držení sám, tak jeho syn byl uváděn jako čekatel půllánu (asi jakože čeká, až mu tatík ten statek předá).
Uživatelský avatar
Lyra
 
Příspěvky: 98
Registrován: úte srp 01, 2006 17:44
Bydliště: Mor. Budějovice

Příspěvekod JN » ned čer 03, 2007 13:19

Tak to opravdu nevím. Ten údaj je uveden u jména otce na křestním listě jednoho z mých předků. Je dobře čitelný, ale významu nerozumím. Další údaje o jeho rodičích už tam nejsou. Údaj by měl pocházet z roku 1822, ale je otázka, zda byl správně přepsán z matriky.
JN
 
Příspěvky: 44
Registrován: čtv bře 08, 2007 9:03
Bydliště: Tábor, Praha
Oblast pátrání: Strakonicko - Nebřehovice, Jinín, Podsrp; Tábor, Roudná, Dobronice u Chýnova, Bílsko, Svinětice, Počátky

Příspěvekod Lyra » ned čer 03, 2007 15:18

Čekatel nebo čekanec - to by mohlo být jedno a to samé. Tenkrát se na správný pravopis a výslovnost jak víme moc nehledělo.
Uživatelský avatar
Lyra
 
Příspěvky: 98
Registrován: úte srp 01, 2006 17:44
Bydliště: Mor. Budějovice

Příspěvekod kratec » pon čer 04, 2007 8:17

Nejjednodušší způsob, jak si to ověřit, je podívat se do Slovníku spisovného jazyka českého. O víkendu jsem se tam díval, slovo čekanec opravdu znamená čekatel na grunt, jak tu zaznělo. Tento slovník vychází ze slovní zásoby literátů, kteří svá díla psali v druhé polovině 19. století. Vzhledem k tomu, že tu hovoříte o cca 1822, tak z toho slovníku můžete opravdu vycházet.
Prostě důvěřujte jazykovědcům, slovník není jen souhrným seznamem slov, ale je u nich ověřen i původ, byť není uveden. :wink: Odpoledne se doma podívám, jak to přesně je a napíši to sem. Mrknu i do etymologického.
kratec
 
Příspěvky: 63
Registrován: sob led 20, 2007 18:32
Bydliště: Brno
Oblast pátrání: Brno, Mokrovousy, Nová Ves u Chotěboře, Praha

Příspěvekod JN » pon čer 04, 2007 11:13

Děkuji za vysvětlení :)
JN
 
Příspěvky: 44
Registrován: čtv bře 08, 2007 9:03
Bydliště: Tábor, Praha
Oblast pátrání: Strakonicko - Nebřehovice, Jinín, Podsrp; Tábor, Roudná, Dobronice u Chýnova, Bílsko, Svinětice, Počátky

Příspěvekod kratec » pon čer 04, 2007 16:46

Takže Příruční slovník jazyka českého, díl I na s. 298 uvádí: "čekanec, -nce m. čekatel, kandidát. Takových čekanců šlechtictví je množství. Staš. Já jsem taky byl čekancem dvacet roků čekal jsem, až mi otec odevzdá hospodářství. Herb. Arch. školní čekanec kandidát učitelství; čekanec profesury, doktorátu.
Zkratka Staš. znamená, že to ve svém díle užil Antal Stašek, Herb. = Jan Herben.

Slovník spisovného jazyka českého 1. díl na s. 242: "čekanec- nce m. čekatel, kandidát: č. trůnu, č. statku (Hol.) ženatý syn pracující v otcově hospodářství a čekající na jeho odchod na výměnek školní č. (Tyl) kandidát učitelství; č. profesury.
Zde zkratka Hol.=Josef Holeček, Tyl - to je snad jasné :wink:

Etymologický slovník z r. 1967, který mám doma, slovo neuvádí, je to pochopitelné, jde o pods. jméno odvozené ze slovesa čekat.

Tolik jazykověda, snad to pomůže :)
kratec
 
Příspěvky: 63
Registrován: sob led 20, 2007 18:32
Bydliště: Brno
Oblast pátrání: Brno, Mokrovousy, Nová Ves u Chotěboře, Praha

Příspěvekod Dr. Taby » úte čer 05, 2007 6:11

Já jenom doplním. Na seznamu je teď encyklopedie, kde po zadání slova čekanec http://encyklopedie.seznam.cz/search?s=%C4%8Dekanec se objeví pár odkazů. Doporučuji ten poslední. Je vyčerpávající.
Uživatelský avatar
Dr. Taby
Site Admin
 
Příspěvky: 345
Registrován: pon črc 31, 2006 5:59
Bydliště: Ústí nad Labem
Oblast pátrání: Staré Křečany, Brtníky, Zásmuky, Malenovice
Rodokmen online: MyHeritage - dr.taby(zavináč)taby.cz


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 21 návštevníků