nejasný zápis z oddací matriky

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

nejasný zápis z oddací matriky

Příspěvekod Hotka » pon kvě 21, 2007 10:39

V zápise oddací matriky z roku 1786 je u nevěsty tento zápis:
Margaretha Hatrin Andreas Koubkin, v kolonce věk 16 let, ves odkud nevěsta pocházela udaná není. V okolí žili nositelé příjmení Hatra i Koubek. Vůbec nevím, jak si to mám vyložit. Nebo slovo hatrin znamená něco jiného? V genealogickém slovníku německém i latinském jsem toto slovo vůbec nenašla. V matrice narození jejich dětí je u matky napsáno pouze Margaretha (Marketa), případně příjmení po manželovi Chodorová.
Pomůže mi to někdo zkušenější objasnit?
Hotka
 
Příspěvky: 47
Registrován: stř bře 07, 2007 10:40
Bydliště: Plzeň

Příspěvekod Jan » pon kvě 21, 2007 12:40

Asi je to Markéta Kateřina Andrea Kubínová, v dnešní češtině.
Uživatelský avatar
Jan
 
Příspěvky: 694
Registrován: stř srp 09, 2006 20:35
Bydliště: Brno

Příspěvekod Lyra » úte kvě 22, 2007 19:45

No, zde si dovolím trochu oponovat. Už jsem prohlédla hodně matrik z tohoto období, ale se ženským jménem Andrea jsem se dosud nesetkala. Vždycky jen Andreas = Ondřej. A že by ženich či nevěsta měli uvedeno ve svatebním zápise více křestních jmen, to se taky moc nevidí. Spíš při narození dotyčný dostane více jmen a později je pak znám pouze pod jedním (většinou tím prvním).

Nemohlo být jedno příjmení rodné a druhé "po chalupě"? Nebo měla třeba Markéta dva otce - její vlastní zemřel, vychovával ji otčím a farář pak pilně zapsal obě příjmení. Stát se může leccos. Napříkad jedna moje předkyně má opravdu v zápise o svatbě uvedeného jako otce otčíma.
Uživatelský avatar
Lyra
 
Příspěvky: 98
Registrován: úte srp 01, 2006 17:44
Bydliště: Mor. Budějovice

Příspěvekod Hotka » úte čer 19, 2007 10:10

Tak jsem byla včera opět v archivu. Zjistila jsem, že farář psal souběžně dvě stejné matriky. Jedna byla pouze pro danou obec a byly v ní zápisy narození, oddání a úmrtí a v té druhé byl celý farní obvod dohromady, ale pro narození, oddání a úmrtí byla zvlášť matrika.
A v té pro celý farní obvod byl zápis podrobnější. Nevěsta - Markéta dcera Václava Hatry aliter Koubek, sedlák ze Dvorce. Datum souhlasí, svědci také, ale v té druhé bylo Andreas. Tak teď už vůbec nevím. Že by se farář upsal?
Hotka
 
Příspěvky: 47
Registrován: stř bře 07, 2007 10:40
Bydliště: Plzeň

Příspěvekod Lyra » úte čer 19, 2007 17:48

Mám v rodě podobný zmatečný případ - jedna předkyně je při narozeních všech svých dětí uváděna jako dcera Jana Jahody, dle zápisu ze svatby je ale dcerou Martina Jahody. Jedná se o období po r. 1816. Zdá se, že někteří faráři byli tak trochu šprýmaři (nebo si možná potrpěli na nadprůměrnou konzumaci mešního vína).

Asi nezbývá než jít do rodné matriky a zjistit kterýže to sedlák tenkrát žil ve Dvorcích - Václav nebo Ondřej - a jestli měl některý z nich dceru Markétu.
Uživatelský avatar
Lyra
 
Příspěvky: 98
Registrován: úte srp 01, 2006 17:44
Bydliště: Mor. Budějovice


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků