Gruntovní kniha - chybějící čísla domů

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Gruntovní kniha - chybějící čísla domů

Příspěvekod powery » úte srp 09, 2011 7:54

Zdravím,

zajímalo by mě, jak je možné, že v gruntovní knize chybí některá čísla? Čísla jdou chronologicky za sebou, ale pro některá jsou stránky nepopsané - několik prázdných listů s nadepsaným číslem domu.

Ne že bych se v gruntovních knihách nějak moc vyznal, ale samozřejmě mi chybí grunt, který bych se potřeboval podívat ;)

Konkrétně jde o Lhotice 13 z panství Budkov pro gruntovní knihu Lhotice u Jemnice (1807-1882) (okr. Třebíč)

Díky
Uživatelský avatar
powery
 
Příspěvky: 231
Registrován: úte led 04, 2011 8:31
Oblast pátrání: Pelhřimov, Louka, Ostojkovice, Lažínky, Lhotice, Mladoňovice, Stračovská Lhota, Jackov, Podolí - Jemnice, Moravské Budějovice, Slavíkovice, Ilnice (Il'nycja), Počátky, Kdousov, Vranín

Příspěvekod stanley4 » úte srp 09, 2011 11:15

S gruntovnými knihami osobnú skúsenosť nemám, takže na fundovanú odpoveď si musíte počkať. Po prečítaní príspevku mi len napadlo, či grunt (prípadne časť dediny) nemohol vyhorieť. V čase súpisu by budova nestála, ale popisné číslo bolo pre ňu "obsadené". Myslím si, že by tam aj v tomto prípade nejaký zápis mal byť, aspoň poznámka...
Uživatelský avatar
stanley4
 
Příspěvky: 4679
Registrován: ned bře 06, 2011 20:53
Bydliště: Slovensko
Oblast pátrání: Uničovsko (Troubelice, Lipinka, Nová Hradečná, Libina)
SR - Horná Nitra, Liptov

Příspěvekod sHImi » úte srp 09, 2011 13:06

Také mne napadlo to samé...
Uživatelský avatar
sHImi
 
Příspěvky: 83
Registrován: pon led 31, 2011 9:39
Bydliště: Přelouč
Oblast pátrání: Pardubický kraj - Přeloučsko, Chlumec nad Cidlinou, Převážně fary: Vápno, Chlumec nad Cidlinou, Lovčice.

Příspěvekod Petr.1965 » pon srp 15, 2011 20:38

...jestli byli Vaši předkové jen domkaři, kteří navíc neměli žádnou půdu, tak je asi v gruntovní knize nenajdete. A ty prázdné stránky....každá gruntovnice se vedla po několik desetiletí, někde i přes sto let. Písař většinou knihu rozdělil podle počtu gruntů, aby na každý připadl stejný počet listů. Pak k jednotlivým gruntům zapisovali pohyb majetku a změnu majitele (z otce na syna, zťě a pod.). V některých gruntech byl tento pohyb majetku větší, někde menší. Proto se někde popsalo víc a někde míň listů. Zápisy pak byly na jednom místě knihy, ne na přeskáčku. Pak mohla nastat třeba změna majitele panství, který nařídil vést nové gruntovní knihy, ikdyž staré nebyly popsané..
Uživatelský avatar
Petr.1965
 
Příspěvky: 202
Registrován: sob pro 13, 2008 12:44
Bydliště: Nový Bydžov

Příspěvekod powery » pon srp 15, 2011 20:47

Právě že v matrikách jsou majitelé uváděni jako půlláníci
Uživatelský avatar
powery
 
Příspěvky: 231
Registrován: úte led 04, 2011 8:31
Oblast pátrání: Pelhřimov, Louka, Ostojkovice, Lažínky, Lhotice, Mladoňovice, Stračovská Lhota, Jackov, Podolí - Jemnice, Moravské Budějovice, Slavíkovice, Ilnice (Il'nycja), Počátky, Kdousov, Vranín


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google [Bot] a 10 návštevníků