učitel

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

učitel

Příspěvekod aloe » pát srp 05, 2011 15:46

zdravím, chci se optat z jaké skupiny lidí se rekrutovali učitelé (farní škola ve vesnici, případně menší město) v cca roce 1700 - 1820 kde získali vzdělání..? máte někdo zkušenost s pátráním po "rodech učitelů"? cca 2 takové rody mam je to vidět už od pohledu na jménech dětí..

Anna Marie Kateřina Matoušová (nar. 1781), Alois Zikmund Daniel Bujárek (nar 1781) dosti neobviklá jména té doby a hlavně místa kde se dávali jména františek, václav, jan, josef, jiří, marie, anna, marianna, rosina, kateřina.. však to znáte stále to samé dokola..

dopátrali jste se něčeho zajimavého..? Hlavně mě zajimá vrstva společnosti případně spatby s někým zajimavým vím je to individuální..
Uživatelský avatar
aloe
 
Příspěvky: 419
Registrován: sob lis 13, 2010 2:26

Re: učitel

Příspěvekod Claricia » sob srp 06, 2011 17:20

aoelcz píše:zdravím, chci se optat z jaké skupiny lidí se rekrutovali učitelé (farní škola ve vesnici, případně menší město) v cca roce 1700 - 1820 kde získali vzdělání..? máte někdo zkušenost s pátráním po "rodech učitelů"? cca 2 takové rody mam je to vidět už od pohledu na jménech dětí..

Anna Marie Kateřina Matoušová (nar. 1781), Alois Zikmund Daniel Bujárek (nar 1781) dosti neobviklá jména té doby a hlavně místa kde se dávali jména františek, václav, jan, josef, jiří, marie, anna, marianna, rosina, kateřina.. však to znáte stále to samé dokola..

dopátrali jste se něčeho zajimavého..? Hlavně mě zajimá vrstva společnosti případně spatby s někým zajimavým vím je to individuální..

Učitelské rody jsou občas problém, protože se i v rámci jedné generace hodně stěhovaly. Můj muž je mezi svými předky má, přičemž dvě generace se mi vysledovat povedlo, třetí zatím nikoli, protože nevím, odkud rodina do východních Čech, kde působila, přišla.

Co se týká vzdělání učitelů, získávali ho v učitelských kurzech. Poměrně přehledně je to popsáno v této diplomové práci.
Blanka Lednická (Claricia)
claricia@nase-koreny.cz
Střípky z matrik
Firemní stránky (přepisy, překlady, rešerše, kurzy)
Firemní stránky na Facebooku
Uživatelský avatar
Claricia
 
Příspěvky: 637
Registrován: stř črc 11, 2007 6:43
Bydliště: Vysočina
Oblast pátrání: Telčsko, Třešťsko, Písecko, Vizovicko, Rakovnicko, Kolínsko, Velká Losenice a okolí, Kateřinky u Opavy a okolí, Velké Opatovice a okolí, Čestice na Strakonicku a okolí, Radnice (RO) a okolí

Re: učitel

Příspěvekod aloe » ned srp 07, 2011 15:05

Claricia píše:
aoelcz píše:zdravím, chci se optat z jaké skupiny lidí se rekrutovali učitelé (farní škola ve vesnici, případně menší město) v cca roce 1700 - 1820 kde získali vzdělání..? máte někdo zkušenost s pátráním po "rodech učitelů"? cca 2 takové rody mam je to vidět už od pohledu na jménech dětí..

Anna Marie Kateřina Matoušová (nar. 1781), Alois Zikmund Daniel Bujárek (nar 1781) dosti neobviklá jména té doby a hlavně místa kde se dávali jména františek, václav, jan, josef, jiří, marie, anna, marianna, rosina, kateřina.. však to znáte stále to samé dokola..

dopátrali jste se něčeho zajimavého..? Hlavně mě zajimá vrstva společnosti případně spatby s někým zajimavým vím je to individuální..

Učitelské rody jsou občas problém, protože se i v rámci jedné generace hodně stěhovaly. Můj muž je mezi svými předky má, přičemž dvě generace se mi vysledovat povedlo, třetí zatím nikoli, protože nevím, odkud rodina do východních Čech, kde působila, přišla.

Co se týká vzdělání učitelů, získávali ho v učitelských kurzech. Poměrně přehledně je to popsáno v této diplomové práci.


Děkuji, snad mi napoví starší matriky Královedvorské, Pecka či Trutnov. Bohužel jsou tyto rody umístěny na začátku místních matrik.. Každopádně je to vítaná změna konečně něco jiného než sedlák :-) ačkoliv četl sem článek o poměrech tehdejší doby a rozhodně to nebyl med..
Uživatelský avatar
aloe
 
Příspěvky: 419
Registrován: sob lis 13, 2010 2:26


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků