jméno po nevěstě?

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

jméno po nevěstě?

Příspěvekod Dagmar Hanáková » sob črc 30, 2011 22:16

Dobrý den,
moc vás prosím o váš názor.

Luštím takovou hádanku: v gruntovní knize je usedlost označena jako grunt Martina Zymy, ale bydleli tam Sekaninovi.

Nakonec jsem našla zápis z MO, kde si Martin Sima bere Marinu Sekaninovou. Dále už všude figuruje manželský pár Martin Sekanina + Marina Sekaninová, stejně se jmenují i děti. Zkrátka, jakoby se jméno Zyma nebo Sima vypařilo. Podle mně převzal Martin Zyma jméno své manželky.
Myslíte, že je to možné? Dělo se to tak někdy? Jde o léta 1661 - 1678. Myslím si, že si v této době lidé měnili příjmení docela často. Nebo se pletu?

Děkuji za odpovědi!!
D.H.
Dagmar Hanáková
 
Příspěvky: 62
Registrován: stř bře 09, 2011 0:32
Bydliště: Olomouc

Příspěvekod Zdenek » ned črc 31, 2011 7:24

Dobrý den. Ta příjmení mi nápadně připomínají osoby z Olšan u Prostějova, ale tam se nedochovala tak stará oddací matrika. :wink:
Teď k tématu. Nejsem sice odborník, ale v minulosti se používalo tzv. přebírání příjmení po gruntu. Na Moravě jsem na to ještě nenarazil, ale v tomto případě se to přímo nabízí. A jakou formou je to psáno. Většinou to vypadá asi takto: Zíma alias Sekanina sedlák..........
Zdenek
 
Příspěvky: 1263
Registrován: ned bře 29, 2009 19:58
Bydliště: Olomouc

Příspěvekod tagetes » ned črc 31, 2011 11:00

Jak to bylo jinde nevím, ale přebírání příjmení po střeše se v jižních Čechách vyskytovalo celkem často. Já mám mezi předky třeba taky svatbu Jiřího Švaříčka a Anny Rejlkové a když se jim o rok později narodilo první dítě, tak to byl Jakub, syn Jiřího Rejlka a jeho manželky Anny.

A nemuselo jít ani o žádný příbuzenský vztah - jak píše Zdeněk, někdo se ujal gruntu, tak dostal prostě jméno po tom gruntu a hotovo. Občas je to pěkná detektivka.. :-)
tagetes
 
Příspěvky: 100
Registrován: úte říj 06, 2009 22:55
Bydliště: Praha

k vašim odpovědím

Příspěvekod Dagmar Hanáková » ned črc 31, 2011 13:30

Ano, je to pořádná detektivka. V tomto případě ještě o to složitější, že Marina Sekaninová si vzala Martina Zimu a ten používal její jméno. 3 děti byly také Sekaninovy. Pak Marina zemřela a vdovec Martin Sekanina si vzal Dorotu, která za tři roky ovdověla a zůstala se třemi nepokrevními dětmi sama. V pozemkové knize je psáno:po neb. Martinovi Zimovi tři sirotci a čtvrtá macecha jejich.... a tuto vdovu si vzal můj šestinásobný pra-dědeček. Tím začíná dějová linka mého rodu.
Uff, je to fakt dřina. Než jsem to trochu rozmotala (i díky tomuto fóru), měla jsem z toho pěkný zmatek. Ale naštěstí je po ruce česky psaná matrika od r. 1637 a docela i slušně čitelná, takže jsou k dispozici údaje o narození, pohřbech i oddavkách a všechno do sebe fakticky a chronologicky zapadá jako puzzle.
Jenom mně zmátlo, proč se statek v pozemkové knize nazval grunt po Martinovi Zimovi, když toto příjmení Martin nepoužíval .... No, třeba tomu někdy přijdu na kloub, nebo nějaké tajemství jednoduše zůstane...

pro Zdeňka: Martin Zima (pokud tedy není má interpretace lichá) se pak už vždy psal jako Martin Sekanina, žádný alias....
Něco podobného jsem ale už viděla v urbáři Hranického panství ve Stříteži nad Ludinou, že nový poručník osiřelých dětí začal používat jejich příjmení... A je to Morava.

Děkuji za obě odpovědi a přeji hodně úspěchů při vašem patrání..
D.H.
Dagmar Hanáková
 
Příspěvky: 62
Registrován: stř bře 09, 2011 0:32
Bydliště: Olomouc


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 29 návštevníků