Nekvalitní fotka, co s ní? Vyhodit!!!

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Nekvalitní fotka, co s ní? Vyhodit!!!

Příspěvekod Zdenek » čtv črc 28, 2011 20:19

Možná se Vám to už někdy stalo. Celý den se moříte v archivu, nafotíte co jste potřebovali a doma když to chcete zpracovat tak zjistíte, ze se fotka nevyvedla a není čitelná. Pak dojde na smutek či zlost. V mém případě bych použil slovo beznaděj.
Obvykle si nafotím celé matriky a doma si je v klidu prohlížím, kdykoliv si umanu. I v Bytči jsem fotil 7 hod v kuse a udělal přes 4000 snímků. Nejsem zdatný fotograf a tak fotím na automat a doteď jsem byl s kvalitou spokojen.
Tentokrát jsem ale řádně narazil. Zbyla na mě jen čtečka s malou čtecí plochou a snímky byly celé černé a jen písmena světlá (neříká se tomu negativ?) Začal jsem fotit jako obvykle a já ////TRUBKA//// si to nezkontroloval.:twisted: :cry:
Podívejte co jsem stvořil:

http://img24.eu/v.php?file=bn12md.jpg

V podstatě to tak vypadá všechno a některé i horší. :cry: :cry: :cry:
Asi budu muset fotit znovu Co?

1. Co s tím, nešlo by to trošku vyspravit? :oops:
2. Pokud budu fotit takový typ snímku co udělat s foťákem, aby byl výsledek lepší?

Předem děkuji za jakékoliv názory. (Klidně můžete i hodnotit mé schopnosti fotografovat :oops: :? )
Zdenek
 
Příspěvky: 1263
Registrován: ned bře 29, 2009 19:58
Bydliště: Olomouc

Příspěvekod bursica.d » čtv črc 28, 2011 20:34

Mohu Vás uklidnit, Vaše foto v ukázce je o mnoho lepší než jsem dokázala nafotit já, kdy moje fotografie byly hodně rozmazané. Protože vím o své vadě zraku tak fotografuji jeden záběr několikrát a doufám, že se alespoň nějaký podaří. Mé fotografi jsou převážně neostré (rozmazané více či méně)a já je nedokážu zaostřit.

Co to máte na obrázku by měl být "negativ". Vím, že grafické programy mívají funkci "zobrazit jako negativ"... napadlo mne použít tuto funkci, barvy by se pak možná konvertovaly správně.
Uživatelský avatar
bursica.d
 
Příspěvky: 525
Registrován: pát čer 27, 2008 16:16

Příspěvekod ozana » čtv črc 28, 2011 20:58

Není to nejhorší, mikrofilmy jsou neostré samy o sobě. Nechat to zobrazit jako negativ a zvýšit kontrast by mohlo pomoci.

Sám jsem fotil matriky jako knihy a když bylo v místnosti špatné světlo vypadalo to daleko hůř - zašumělé, nízký kontrast - stěží jsem luštil moderní písmo z 20. století.

Možná bude stačit snažit se na negativ "si zvyknout".
Ožana neznamená ženu, přestože to kdysi velmi dávno bylo ženské křestní jméno
Uživatelský avatar
ozana
 
Příspěvky: 5763
Registrován: úte kvě 12, 2009 6:01
Bydliště: Petřvald
Oblast pátrání: Slezsko, Petřvald okr.Karviná, Šenov

Příspěvekod jtks » čtv črc 28, 2011 22:40

Většina programů umí zobrazit negativ snímku. Při použití se přehodí barevná stupnice a snímek je světlý s tmavým písmem.
jtks
 
Příspěvky: 128
Registrován: pon lis 05, 2007 21:38
Bydliště: Mořice

Příspěvekod stanley4 » čtv črc 28, 2011 23:03

Kvalita snímky je dobrá, ťažko niečo poradiť pre lepšie nafotenie.
Horšia čitateľnosť je spôsobená neostrým originálom, nerovnomerným podsvietením, skreslením okrajov snímky fotoaparátom - to sa ale nedá ovplyvniť.
V porovnaní s matrikami zverejnenými na internete (http://matriky.archives.cz) majú Vaše snímky menšie rozlíšenie, preto sa nedajú tak dobre priblížiť. Niektoré sú zdigitalizované v rozlíšení až 4245x3176, čo je viac ako dokáže odfotiť 12Mpix fotoaparát. Ale aj pri rovnakom rozlíšení bude vždy naskenovaný snímok kvalitnejší ako fotka...
Pokus o vylepšenie snímky + negatív:
http://img24.eu/v.php?file=qicdku9t.jpg
Uživatelský avatar
stanley4
 
Příspěvky: 4679
Registrován: ned bře 06, 2011 20:53
Bydliště: Slovensko
Oblast pátrání: Uničovsko (Troubelice, Lipinka, Nová Hradečná, Libina)
SR - Horná Nitra, Liptov

Příspěvekod pripluv » pát črc 29, 2011 6:38

Zkusil jsem si s tím pohrát ve Photoshopu, výsledek podobný jako postnul stanley4.
Photoshop má tu výhodu, že umí tzv. akci, tedy, že se na jedné fotce nasimuluje co se má dělat, toto se uloží a pak to funguje samo, člověk nemusí 4 000 snímků dělat ručně.

Má rada pro ofocování dokumentů a knih je mít stativ, ten si napevno nastavit a není špatný nějaký zdroj světla (barevná teplota 5 000 – 6 500 Kelvinů). Jen to chce trochu natrénovat kvůli odleskům. Výhoda je, že nevzniknou přepálená místa od blesku. Když se zadáří mít dálkovou spoušť, je to suprovka, nebo aspoň fotit na samospoušť se zpožděním 2 sec. To je kvůli stabilizazi a umí to většina (všechny?) kompaktů.
pripluv
 
Příspěvky: 44
Registrován: ned bře 06, 2011 20:54

Příspěvekod stanley4 » pát črc 29, 2011 12:47

Používam IrfanView, tam je podobná funkcia - "Hromadná konverzia/premenovanie", kde sa dajú tiež navoliť nastavenia (úprava farieb, negatív, jas, kontrast, zmena veľkosti, otočenie...) a tie potom použiť pre všetky vybrané snímky.
Je to freeware pre nekomerčné použitie s možnosťou doplniť češtinu...
Uživatelský avatar
stanley4
 
Příspěvky: 4679
Registrován: ned bře 06, 2011 20:53
Bydliště: Slovensko
Oblast pátrání: Uničovsko (Troubelice, Lipinka, Nová Hradečná, Libina)
SR - Horná Nitra, Liptov

Příspěvekod Zdenek » ned črc 31, 2011 7:45

Chtěl bych poděkovat všem za názory a rady. Už s těmi snímky doma pracuji.Je to ale strašná práce. Snímky prohlížím v původní kvalitě. Hledám podle příjmení ta jsou uprostřed, tam to není tak rozmazané. Jakmile něco najdu, tak si to upravím, tak jak jste radili: negativ+kontrast. Tak 70% se dá přečíst dobře, 20% odhaduji a zbytek se nechytám.
Měl jsem ale štěstí dosud jsem našel, co jsem hledal. Přesto ale plánuji další návštěvu archivu a vypisuji si, co je potřeba přefotit.
Zdenek
 
Příspěvky: 1263
Registrován: ned bře 29, 2009 19:58
Bydliště: Olomouc


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 návštevníků