Mám dotaz

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Mám dotaz

Příspěvekod xpetrx » úte črc 26, 2011 3:57

V matrice narození hledám jméno svého pra pra předka. V umrtní matrice je napsán ale v narození není .V rozmezí 1 až 2 roku jsou narozené dívky. V rozmezí 4,7,3 let jsou narození chlapci, ale ani jeden kluk nenese jméno toho mého předka.
xpetrx
 
Příspěvky: 37
Registrován: stř dub 06, 2011 23:29

Příspěvekod powery » úte črc 26, 2011 7:05

Třeba se narodil v jiném místě.
Uživatelský avatar
powery
 
Příspěvky: 231
Registrován: úte led 04, 2011 8:31
Oblast pátrání: Pelhřimov, Louka, Ostojkovice, Lažínky, Lhotice, Mladoňovice, Stračovská Lhota, Jackov, Podolí - Jemnice, Moravské Budějovice, Slavíkovice, Ilnice (Il'nycja), Počátky, Kdousov, Vranín

Příspěvekod terminal » úte črc 26, 2011 9:01

Také bych doporučil popátrat v matrikách oddaných. Také matriky narození jeho dětí někdy pomohou. A pokud nic nepomůže, tak minimálně propátrat matriky narození farnosti a panství.
Uživatelský avatar
terminal
 
Příspěvky: 370
Registrován: čtv kvě 13, 2010 21:10
Bydliště: Most

Příspěvekod xpetrx » úte črc 26, 2011 14:06

Jeho děti jsem našel, ale jeho samotného bohužel stále stále ne. Podivam se ještě do jiné farnosti, třeba tam se něco najde
xpetrx
 
Příspěvky: 37
Registrován: stř dub 06, 2011 23:29

Příspěvekod Brasl » úte črc 26, 2011 17:38

Neuvádíte letopočet, tak je možnost i jiné víry a tím pádem i jiných než katolických matrik.
Brasl
 
Příspěvky: 1285
Registrován: stř dub 06, 2011 8:20

Příspěvekod xpetrx » úte črc 26, 2011 20:06

Letopočet je 1704 kdy se měl narodit
xpetrx
 
Příspěvky: 37
Registrován: stř dub 06, 2011 23:29

Příspěvekod stanley4 » stř črc 27, 2011 14:32

Ak rok narodenia počítate z veku úmrtia zapísaného v matrike, skúsil by som hľadať vo väčšom časovom rozpätí +/- 10 rokov, možno aj viac. Tieto údaje bývajú často nepresné...
Uživatelský avatar
stanley4
 
Příspěvky: 4679
Registrován: ned bře 06, 2011 20:53
Bydliště: Slovensko
Oblast pátrání: Uničovsko (Troubelice, Lipinka, Nová Hradečná, Libina)
SR - Horná Nitra, Liptov

Příspěvekod terminal » stř črc 27, 2011 16:52

Souhlas s Stanley4... V té době věk zemřelých příbuzní je tak hala bala odhadli a farář si s tím hlavu taky moc nelámal. Je to mravenčí práce, ale o to více kolikrát potěší našince když dotyčného najde. Rozdíl 10-ti let (oproti uváděnému věku při úmrtí) mám v rodě také. Navíc se pra pra předci na 15 let přestěhovali do vedlejší vsi. Ale naštěstí to bylo v jedné farnosti. Tak bych také doporučoval nejprve +- 10 let propátrat farnost a pak radius rozšířit na panství. Mimochodem, jeho svatbu jste už našel?
Uživatelský avatar
terminal
 
Příspěvky: 370
Registrován: čtv kvě 13, 2010 21:10
Bydliště: Most

Příspěvekod powery » stř črc 27, 2011 19:21

Trošku odbočím... Můžou být takto "nepřesné" i roky při svatbě?
Uživatelský avatar
powery
 
Příspěvky: 231
Registrován: úte led 04, 2011 8:31
Oblast pátrání: Pelhřimov, Louka, Ostojkovice, Lažínky, Lhotice, Mladoňovice, Stračovská Lhota, Jackov, Podolí - Jemnice, Moravské Budějovice, Slavíkovice, Ilnice (Il'nycja), Počátky, Kdousov, Vranín

Příspěvekod terminal » stř črc 27, 2011 20:02

Nepřesné bývají také, ale (co já jsem měl možnost probádat) tak to bylo tak max. +- 5 let. El to už byl extrem. Spíš se mi to pohybuje 1-3 roky.
Uživatelský avatar
terminal
 
Příspěvky: 370
Registrován: čtv kvě 13, 2010 21:10
Bydliště: Most

Příspěvekod sHImi » stř črc 27, 2011 20:03

I při svatbě to beru plus mínus rok, dva... většinou to jakžtakž sedí, ale neberu to nikdy jako jasný fakt, ale snažím se hledat i okolo.
Jinak ta úmrtí jsem vypozoroval, že velmi často rádi zaokrouhlovali, asi řekli že bu bylo něco kolo sedmdesáti a lupho a už tam byla 70.
Uživatelský avatar
sHImi
 
Příspěvky: 83
Registrován: pon led 31, 2011 9:39
Bydliště: Přelouč
Oblast pátrání: Pardubický kraj - Přeloučsko, Chlumec nad Cidlinou, Převážně fary: Vápno, Chlumec nad Cidlinou, Lovčice.

Příspěvekod stanley4 » stř črc 27, 2011 20:07

powery píše:Trošku odbočím... Můžou být takto "nepřesné" i roky při svatbě?

Tu by som také nepresnosti neočakával, aj keď netvrdím, že sa vyskytnúť nemôžu. Pokiaľ viem, narodenie snúbencov vyhľadal farár v matrike, ak bol niektorý z inej farnosti, musel doniesť krstný list od "svojho" farára. Často potom býva v matrike narodených pripísaný dátum sobáša a tiež dátum narodenia v sobášnej matrike. Malo by byť všetko v poriadku, pokiaľ farár nenašiel menovca hľadanej osoby... (vlastná skúsenosť)
To je môj názor, snáď niekto skúsenejší opraví/doplní :)
Uživatelský avatar
stanley4
 
Příspěvky: 4679
Registrován: ned bře 06, 2011 20:53
Bydliště: Slovensko
Oblast pátrání: Uničovsko (Troubelice, Lipinka, Nová Hradečná, Libina)
SR - Horná Nitra, Liptov

Příspěvekod jtks » stř črc 27, 2011 22:10

stanley4 píše:
powery píše:Trošku odbočím... Můžou být takto "nepřesné" i roky při svatbě?

Tu by som také nepresnosti neočakával, aj keď netvrdím, že sa vyskytnúť nemôžu. Pokiaľ viem, narodenie snúbencov vyhľadal farár v matrike, ak bol niektorý z inej farnosti, musel doniesť krstný list od "svojho" farára. Často potom býva v matrike narodených pripísaný dátum sobáša a tiež dátum narodenia v sobášnej matrike. Malo by byť všetko v poriadku, pokiaľ farár nenašiel menovca hľadanej osoby... (vlastná skúsenosť)
To je môj názor, snáď niekto skúsenejší opraví/doplní :)


Datumy sňatků jsou v rodných matrikách dopisovány až zhruba od druhé poloviny 19. století a rozhodně to není pravidlem. A ve stejné době se také zapisují do matrik data narození rodičů, snoubenců, neboštíků....

Nepřesnosti jsou poměrně časté. Možná je jednou z příčin i to, že se v rodině postupně narodí a zemře několik dětí stejného jména. Krom toho občas dochází k záměně číslic vlivem nečitelného rukopisu.
Můj pradědeček měl ve všech možných dokladech zaznamenáno, že se narodil ve 6.4. Co jsem se s tím nazlobila, než jsem přišla na to, že došlo k chybě a našla ho v rodné matrice až 6.9. :wink:
jtks
 
Příspěvky: 128
Registrován: pon lis 05, 2007 21:38
Bydliště: Mořice

Příspěvekod xpetrx » čtv črc 28, 2011 3:10

Tak to jméno mého předka neni ani v indexu. Co je tim matrikám udělán. Jaký máte zkušenosti Vy s indexama??
xpetrx
 
Příspěvky: 37
Registrován: stř dub 06, 2011 23:29

Příspěvekod sHImi » čtv črc 28, 2011 10:09

Index? Já je moc nepoužívám, jelikož si většinou vystačím s jednou matrikou - moji předci byli ze třech-čtyř vesnic, kde se pořád střídali, všechny obce jsou v jedné matrice. Jinak když jsem hledal bratra mého pradědečka (1894) tak jsem ho v indexu nenašel - v matrice narozených ale byl. Takže: indexy jsou dobré, ale nejsou 100%... pokud víš zhruba kdy a zhruba kde se narodil, prošel bych i matriku narozených.
Uživatelský avatar
sHImi
 
Příspěvky: 83
Registrován: pon led 31, 2011 9:39
Bydliště: Přelouč
Oblast pátrání: Pardubický kraj - Přeloučsko, Chlumec nad Cidlinou, Převážně fary: Vápno, Chlumec nad Cidlinou, Lovčice.

Další

Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 37 návštevníků