Je otec tatáž osoba?

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Je otec tatáž osoba?

Příspěvekod powery » úte črc 19, 2011 12:50

Dobrý den,

v matrikách narozených farnosti Kdousov (okr. Třebíč) jsem našel narození několika dětí Alžběty rozené Jakub Brichta:

Mariana Süssenbek Sissenbeck - 5.11.1816 - Lhotice 18 - Matouš Süssenbek - podruh - Alžběta Brichtová Brichta - Jiří Jordánek sedlák ze Lhotic a jeho manželka Anna
Josefa Süssenbeková Sissenbäck - 22.2.1819 - Lhotice 17 - Matouš Süssenbek -podruh - Alžběta Brichtová Jakub Brichta - Jiří Jordánek sedlák ze Lhotic a jeho manželka Anna
Agnes Süssenbeková Sissenbäck - 27.3.1821 - Lhotice 18 - Matouš Süssenbek - podruh - Lhotice - Alžběta Brichtová Jakub Brichta - Jiří Jordánek sedlák ze Lhotic a jeho manželka Anna
František Süssenbek Sissenbäck - 13.6.1824 - Mladoňovice 77 - Matěj Süssenbek - podruh - Mladoňovice – osada Tři Koroptve - Alžběta Brichtová Jakub Brichta - Jiří Jordánek sedlák ze Lhotic a jeho manželka Anna
Klement Süssenbek Syssenbek - 22.11.1827 - Lhotice 17 (77) - Matěj Süssenbek - domkař -Lhotice - Alžběta Brichtová Jakub Brichta - Jiří Jordánek sedlák ze Lhotic a jeho manželka Anna
Cyril Süssenbek Sïßenbäck - 29.3.1830 - Mladoňovice – osada Tři Koroptve 77 - Matouš Süssenbek - chalupník - Mladoňovice – osada Tři Koroptve - Alžběta Brichtová Jakub Brichta - Jiří Jordánek půlláník ze Lhotic a jeho manželka Anna
Vít Süssenbek Sissenbäck - 15.6.1834 - Lhotice 13 - Matouš Süssenbek - podruh Lhotice - Alžběta Brichtová Jakub Brichta - Jiří Jordánek půlláník ze Lhotic a jeho manželka Anna


Je u nich ale otec označovaný několikrát jako Matouš a několikrát jako Matěj. Místo narození je taky střídavé. Kmotři jsou shodní. Můžu předpokládat, že otec byl jedna osoba? Osobně si myslím, že ano. Protože byl podruh, stěhoval se. Mathias a Mathäus se často zaměňuje.

Co vy na to?

Díky
Naposledy upravil powery dne stř led 04, 2012 15:10, celkově upraveno 2
Uživatelský avatar
powery
 
Příspěvky: 231
Registrován: úte led 04, 2011 8:31
Oblast pátrání: Pelhřimov, Louka, Ostojkovice, Lažínky, Lhotice, Mladoňovice, Stračovská Lhota, Jackov, Podolí - Jemnice, Moravské Budějovice, Slavíkovice, Ilnice (Il'nycja), Počátky, Kdousov, Vranín

Příspěvekod sHImi » úte črc 19, 2011 16:01

To že se střídá Matyáš za Matouše bych bral jen jako jinak zapsané jméno. Nevím proč se mění odkud pochází, ale dejme tomu, že v tom měli bordel. Bral bych to jako jednoho člověka.
_______________________________________________
Já mám v rodokmenu zase Kateřinu, která byla rozená Černá, ale matka s otcem nikdy nebyli sezdáni tak později vystupuje pod matčiným příjmením - Kučerová... taky jsem si s tím užil spoustu "srandy". :wink:
Uživatelský avatar
sHImi
 
Příspěvky: 83
Registrován: pon led 31, 2011 9:39
Bydliště: Přelouč
Oblast pátrání: Pardubický kraj - Přeloučsko, Chlumec nad Cidlinou, Převážně fary: Vápno, Chlumec nad Cidlinou, Lovčice.

Příspěvekod powery » stř srp 17, 2011 22:19

Stále jsem nemohl najít narození onoho Matouše Süssenbeka. A to nejspíš proto, že se narodil jako nemanželský jako Matouš Křivánek (31.8.1786). Teprve asi rok po jeho narození si jeho matka Alžběta Křivánková (v 18 letech) vzala Ondřeje Süssenbeka. Jejich další děti už jsou jako manželské s příjmením Süssenbek. Dále (při svatbě, narození svých dětí) se pak Matouš vyskytuje už jako Süssenbek, i když žádná legitimizace u narození ani u svatby není?

Bylo toto běžné?
Naposledy upravil powery dne sob led 07, 2012 22:23, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
powery
 
Příspěvky: 231
Registrován: úte led 04, 2011 8:31
Oblast pátrání: Pelhřimov, Louka, Ostojkovice, Lažínky, Lhotice, Mladoňovice, Stračovská Lhota, Jackov, Podolí - Jemnice, Moravské Budějovice, Slavíkovice, Ilnice (Il'nycja), Počátky, Kdousov, Vranín

Příspěvekod powery » sob led 07, 2012 22:19

Nikdo nic?
Uživatelský avatar
powery
 
Příspěvky: 231
Registrován: úte led 04, 2011 8:31
Oblast pátrání: Pelhřimov, Louka, Ostojkovice, Lažínky, Lhotice, Mladoňovice, Stračovská Lhota, Jackov, Podolí - Jemnice, Moravské Budějovice, Slavíkovice, Ilnice (Il'nycja), Počátky, Kdousov, Vranín

Příspěvekod calmar » pon led 09, 2012 19:02

Zrovna nedávno jsem řešil stejný problém: narození dítěte jako nemanželského, po necelých 5 letech svatba; dítě pak uváděno jako dcera matčina manžela. U mě to byla polovina 18. stol., kdy bych nějaký zápis o legitimaci v matrice ani neočekával - beru to jako legitimaci via facti, pokud je pak dospělosti ta osoba takto uváděna.
Vedle toho mám případ: září 1813 narozen nemanž. syn, únor 1814 svatba matky, ale syn vždy uváděn jako nemanželský s příjmením matky za svobodna.
calmar
 
Příspěvky: 165
Registrován: stř zář 15, 2010 14:11
Bydliště: Opava
Oblast pátrání: Pomezí středních, severních a východních Čech
Bučovicko
Západní Těšínsko
Hranicko-Kelečsko-Valašsko
Hodonínsko
Opavsko


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 29 návštevníků