Školy a věznice - pátrání

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Školy a věznice - pátrání

Příspěvekod VENT » pon črc 04, 2011 10:11

Můj děda okolo roku 1895 navštěvoval střední školu v Prostějově - existují z té doby seznamy žáků?A jeden z předků v r. 1924 zemřel v pankrácké věznici - najdu o tom někde nějaké záznamy? Za každou radu předem děkuji.
VENT
 
Příspěvky: 16
Registrován: ned říj 04, 2009 12:31

Příspěvekod artepa » pon črc 04, 2011 10:40

MAtriky zemřelých z pankrácké věznice existují v AHMP, viz http://www.ahmp.cz/index.html?wstyle=2&catalogue=1. Časem bude i přístupná na netu, zápisy jsou do roku 1926.
V SOA (okresních archivech) někde mají školní kroniky, seznamy žáků, ...
Kronika školy je též dobrým zdrojem info. Takhle jsem se náhodou dozvěděla o svém "ztraceném" předkovi :-)
Hodně zdaru při pátrání
artepa
 
Příspěvky: 1271
Registrován: pát srp 25, 2006 15:13
Oblast pátrání: Podřipsko, Praha, Hranice na Moravě, Klobouky u Brna, Štarnov, Štěpánov, Velké Karlovice

Příspěvekod Zdenek » pon črc 04, 2011 14:06

V Prostějovském archivu jsem si nedávno prohlížel školní kroniky obcí z okolí Prostějova. Personál archivu mě velice ochotně pomáhal s vyhleháváním potřebných materiálů. Určitě by se tam našlo něco i pro Vás.
Zdenek
 
Příspěvky: 1263
Registrován: ned bře 29, 2009 19:58
Bydliště: Olomouc

seznamy žáků středních škol - Prostějov 1895

Příspěvekod Hana » úte črc 05, 2011 17:37

Zdrojů- kde byste mohl najít jméno Vašeho dědečka je několik - jednak to mohou být vydávané almanachy škol ( zde jsou seznamy absolventů), dále třídní výkazy
( zde jsou údaje o rodičích a přehled prospěchu za 1. a 2. pololetí), třídní knihy, výroční zprávy škol ( tištěné - zde byly seznamy žáků s uvedením tříd i různé články)z tvorby profesorů apod., v Prostějově je vydávalo státní gymnasium a reálné gymnazium a samozřejmě maturitní protokoly ( pokud školu absolvoval vykonáním maturitní zkoušky).
Nevím- o kterou střední školu v Prostějově jde, pokud byste potřeboval poradit blíže, mohu to zjistit.
Jinak bližší údaje najdete na stránkách archivu v Prostějově-
http://www.archives.cz/prostejov ,zde nahoře kliknete na archivní fondy, potom dáte start a do vyhledávače zadáte název fondu ( školy) -objeví se vám popis fondu, k některým fondům jsou zpracovány i elektronické průvodce a inventáře.
Hana, Prostějov
Hana
 
Příspěvky: 45
Registrován: pon úno 05, 2007 13:40
Bydliště: Prostějov, V. Špály 11


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 23 návštevníků