Cestáři

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Cestáři

Příspěvekod JN » stř dub 18, 2007 8:36

Dozvěděla jsem se, že jeden můj předek (možná jich bylo i víc) si přivydělával jako cestář. Dokonce se Novákům v Nebřehovicích podle toho říkalo "u cestářů". Víte někdo o nějakém zdroji, kde by se dalo k cestářům najít více? Děkuji.
JN
 
Příspěvky: 44
Registrován: čtv bře 08, 2007 9:03
Bydliště: Tábor, Praha
Oblast pátrání: Strakonicko - Nebřehovice, Jinín, Podsrp; Tábor, Roudná, Dobronice u Chýnova, Bílsko, Svinětice, Počátky

Příspěvekod Senga » stř dub 18, 2007 20:23

V jedné obecní kronice jsem našla tuto zmínku o cestářích:
1910
V tomto roce se odměřovaly obecní pozemky, neboť veřejné cesty byly tak uorány, že se cesty stávaly nesjízdnými.
1911
Po odměření obecních pozemků přikročeno ku zprávě cest, tak že připadlé přívorky k cestám pro rozšíření potřebné se u cest ponechaly a ostatní přívorky obci po odměření připadlé se dřívějším držitelům pronajaly. Cesty pak se dle potřeby oškarpovaly a opravily a byli zřízení cestáři, kteří za trávu přidělené cesty opravovali.
První zmínka o cestáři je v této kronice už v r. 1867. (žádost o povolení k sňatku)
Z vyprávění vím, že obecní cestáři existovali i za první republiky. Měli na starosti údržbu cest v obci, za což byli obcí placeni a mohli si sklízet trávu okolo cest.
Senga
 
Příspěvky: 47
Registrován: pon srp 21, 2006 23:00
Bydliště: Praha-východ

Příspěvekod JN » čtv dub 19, 2007 6:53

Děkuji za odpověď.

Chystám se do archivu ve Strakonicích, abych se podívala do Archivu obce Nebřechovice, tak se tam možná taky něco dočtu. Doufám, že nejen o cestářích :) Jen nevím, jak rychle... :(
JN
 
Příspěvky: 44
Registrován: čtv bře 08, 2007 9:03
Bydliště: Tábor, Praha
Oblast pátrání: Strakonicko - Nebřehovice, Jinín, Podsrp; Tábor, Roudná, Dobronice u Chýnova, Bílsko, Svinětice, Počátky


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google [Bot] a 32 návštevníků