Křestní jména — jiná a přesto stejná?

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Křestní jména — jiná a přesto stejná?

Příspěvekod pripluv » čtv čer 30, 2011 21:07

Hezký den,
čas od času se mi podaří získat kusy rodokmenu na spojení. Zpravidla data sedí, ale poslední dobou mi nepasují křestní jména. Konkrétně u těchto se mi to nestalo poprvé:

Eliška × Alžběta
Ignác × Hynek
Johanna × Nepomucena


Je možné, že to jsou stejná jména jen jinak psaná?
pripluv
 
Příspěvky: 44
Registrován: ned bře 06, 2011 20:54

Příspěvekod Zdenek » čtv čer 30, 2011 21:44

Myslím, že ta vypsaná jména shodná nejsou. Ale je tady i jiná možnost. Dítě mohlo být pokřtěno třeba Eliška a biřmováno Alžběta. A pokud se později rozhodla, že bude používat biřmovací jméno, tak jí v tom nikdo nebránil a vy v tom teď máte guláš. Teď se asi zeptáte, kde se to dá zjistit, nebo ověřit? No většinou nikde. Sám mám několik takových případů a k tomu abych je vyřešil bude potřeba hodně štěstí, nebo zázrak.
Z jakého je to roku? Z pozdějších dob by mohli mít ještě nějaké poznámky o biřmování na místní faře.
Zdenek
 
Příspěvky: 1263
Registrován: ned bře 29, 2009 19:58
Bydliště: Olomouc

Příspěvekod stanley4 » čtv čer 30, 2011 23:13

Eliška a Alžběta sú ekvivalenty:
http://cs.wikipedia.org/wiki/Eli%C5%A1ka

Ignác býva prekladaný ako Hynek, aj keď je to nesprávny preklad:
http://genealogie.phorum.cz/viewtopic.php?p=1842&sid=16b4fea4bf394c856724016952edf356

Johanna vs. Nepomucena môže mať súvis so sv. Jánom Nepomuckým
Uživatelský avatar
stanley4
 
Příspěvky: 4679
Registrován: ned bře 06, 2011 20:53
Bydliště: Slovensko
Oblast pátrání: Uničovsko (Troubelice, Lipinka, Nová Hradečná, Libina)
SR - Horná Nitra, Liptov

Příspěvekod pripluv » pát črc 01, 2011 5:54

Joj, wikipedie mne vůbec nenapadla :oops: .

Díky moc.
pripluv
 
Příspěvky: 44
Registrován: ned bře 06, 2011 20:54

Příspěvekod Zdenek » pát črc 01, 2011 14:23

Taky koukám :shock: . Zase jsem o něco chytřejší :wink:
Zdenek
 
Příspěvky: 1263
Registrován: ned bře 29, 2009 19:58
Bydliště: Olomouc

Příspěvekod jtks » čtv črc 07, 2011 21:18

Johana Nepomucena je pravděpodobně ustálená dvojice křestních jmen. V ženské podobě jsem se s tím sice nesetkala, ale už několikrát jsem narazila v rodné matrice na Jana Nepomuka. V dalších záznamech se mohou objevovat jedno, druhé nebo obě jména.

Podobně ustálenou dvojicí je Maří Magdalena. A v pozdějších záznamech stejné problémy. Jednou Marie (Marina, Mariana), podruhé Magdalena a sem tam i správně obě jména.
jtks
 
Příspěvky: 128
Registrován: pon lis 05, 2007 21:38
Bydliště: Mořice

Příspěvekod kingsware » pát črc 08, 2011 11:13

Přesně stejný problém mám i já - jednou Marie, jindy Mariana a dokonce u stejné osoby i Magdalena - většinou v zápisech v knize narozených, kde je tato osoba uváděna jako matka.
Najít záznam o narození jí samé se mi bohužel ještě nepodařilo.

A kombinaci jmen Jan Nepomuk mám v předcích také ... :o
Uživatelský avatar
kingsware
 
Příspěvky: 124
Registrován: pon črc 31, 2006 9:20
Bydliště: U pivovaru 359, Kynšperk n./O.,35751
Oblast pátrání: Roudnice, Kleneč, Unhošť,Ledčice
Kladno-Rozdělov
Nuzice, Třebelice

Příspěvekod bursica.d » pát črc 08, 2011 16:59

Podobně ustálenou dvojicí je Maří Magdalena. A v pozdějších záznamech stejné problémy. Jednou Marie (Marina, Mariana), podruhé Magdalena a sem tam i správně obě jména.[/quote]

Jméno Marie a jeho ekvivalenty Mariana, Marianna, Maria nebo Anna mi také dělají překný zmatek.
U Magdaleny se mi objevuje Majdalena.
U mne se hodně objevuje František de Paula.

Je nějaký ekvivalent křestního jména Vendelín ? Nic se mi nepodařilo najít.
Uživatelský avatar
bursica.d
 
Příspěvky: 525
Registrován: pát čer 27, 2008 16:16

Příspěvekod zrnka písku » pát črc 08, 2011 23:07

Řekla bych, že Vendelín bude slovanské jméno, odvozenina nebo podoba od/s Václav. O ekvivalentu jsem neslyšela...
Uživatelský avatar
zrnka písku
 
Příspěvky: 1988
Registrován: sob led 08, 2011 22:41
Bydliště: Bílovecko

Příspěvekod bursica.d » sob črc 09, 2011 8:02

zrnka písku píše:Řekla bych, že Vendelín bude slovanské jméno, odvozenina nebo podoba od/s Václav. O ekvivalentu jsem neslyšela...


Vendelín nebude asi jednoznačně slovanský. Podle wikipedie je to křestní jméno německého původu, podle knihy M. Knappové je buď německého původu jako samostatné jméno nebo zdrobnělina jména Václav.
Dotazovala jsem se,protože se mi toto jméno vyskytlo v matrice, ale tak je uváděno jméno Laurenz-Vavřinec (u stejné osoby).
Uživatelský avatar
bursica.d
 
Příspěvky: 525
Registrován: pát čer 27, 2008 16:16

Příspěvekod Pichnat4 » pon led 09, 2012 8:37

Dobrý den, při svém pátrání jsem se již několikrát setkal s komolením či změnou křestních jmen. Rád bych se zeptal jestli Elisabetha a Ludmilla jsou zaměnitelná jména. Nalezl jsem zápis o narození a sňatku dítěte tak je uvedena elisabetha, ale když najdu úmrtí a sňatek matky, tak je uvedena Ludmilla.

Ptám se tedy, platí Elisabetha=Ludmilla?
Pichnat4
 
Příspěvky: 636
Registrován: čtv zář 13, 2007 17:36
Oblast pátrání: Rakovnicko, Lounsko, Žatecko, Berounsko, Rokycansko

Příspěvekod zrnka písku » pon led 09, 2012 14:01

Pichnat4 píše:Dobrý den, při svém pátrání jsem se již několikrát setkal s komolením či změnou křestních jmen. Rád bych se zeptal jestli Elisabetha a Ludmilla jsou zaměnitelná jména. Nalezl jsem zápis o narození a sňatku dítěte tak je uvedena elisabetha, ale když najdu úmrtí a sňatek matky, tak je uvedena Ludmilla.

Ptám se tedy, platí Elisabetha=Ludmilla?


Elizabeta = Alžběta, Bětka, Isabela, případně jsem se setkala i se zkráceným Beata
Uživatelský avatar
zrnka písku
 
Příspěvky: 1988
Registrován: sob led 08, 2011 22:41
Bydliště: Bílovecko


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 návštevníků