Wenzl Koßler a Barbara Köhlová, ovčáci z Plzeňska

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Re: Wenzl Koßler a Barbara Köhlová, ovčáci z Plzeňska

Příspěvekod jirkabart » stř úno 03, 2016 14:39

Nevím, jestli Vám to k něčemu bude, ale před chvílí jsem narazil na tento zápis svatby z roku 1809 týkající se ovčáka Kozlera - poslední zápis.

http://ebadatelna.soapraha.cz/d/10462/27
Pátrám především na jižním plzeňsku, klatovsku a královehradecku.
Uživatelský avatar
jirkabart
 
Příspěvky: 536
Registrován: pon bře 18, 2013 13:20
Oblast pátrání: plzeňský kraj: přešticko, švihovsko, žinkovsko, nepomucko
královéhradecký kraj: severně od Nechanic

Re: Wenzl Koßler a Barbara Köhlová, ovčáci z Plzeňska

Příspěvekod Ladislav Bátora » stř úno 03, 2016 15:23

Díky moc!!! V situaci, kdy hledám posledního potřebného Koslera, konkrétně Wenzla Koslera, už déle než měsíc marně na Žinkovsku a Všerubsku, je každý tip na jiný region potřebný a nadějný, i když třeba odpovídá jen příjmení a povolání.
Jdu si to Tmaňsko prohlédnout.
Uživatelský avatar
Ladislav Bátora
 
Příspěvky: 1003
Registrován: pon lis 16, 2015 16:51
Bydliště: dolní Holešovice
Oblast pátrání: Čechy: přede vším Jaroměřsko, Plzeňsko a mladé i staré Boleslavsko
Morava: zatím jen Prostějov a okolí
Slovensko: Bánovce na Bebravou a okolí
Maďarsko: Kiskunlacháza a okolí

Re: Wenzl Koßler a Barbara Köhlová, ovčáci z Plzeňska

Příspěvekod Věra Mátlová » stř úno 03, 2016 22:27

No ten předpoklad Moniky že Anna byla rozená Krippner, vdova po některém z Hilldweinů (třeba po Štěpánovi *1777?) bych úplně nezavrhovala.

Nějaký Wenzel syn Mathiase Kosslera a Anny dcery Franze Krippnera se narodil v Myšlince 23.9.1796, http://www.portafontium.eu/iipimage/30065701/mesto-touskov-11_0070-n?x=483&y=619&w=407&h=211 pak i jeho sestra Marie (1799).
Podle toho druhého Franz Krippner pocházel z Bruts (?) na panství Kladtau? (Kladrau - Kladruby?), podle prvního z Čemín

s tou Rozálií Schleugh/Schleigh/Schleich/ to taky bude hustý - jsou přinejmenším dvě, jedna je dcera Jana Schleicha z Vochova a Vejprnic *1771, druhá Josefa Schleicha z Tlučný *1770, - kromě Jana a Josefa byli ve stejné době další ovčáci Tomáš (Tlučná, pak Bochov) a Šimov (Bochov, Tlučná, Křimice) - ale u nich jsem žádnou Rózu nenašla.
kozulena
Uživatelský avatar
Věra Mátlová
 
Příspěvky: 1913
Registrován: úte kvě 12, 2009 8:04
Bydliště: Říčany

Re: Wenzl Koßler a Barbara Köhlová, ovčáci z Plzeňska

Příspěvekod Ladislav Bátora » čtv úno 04, 2016 2:22

Věro, díky MOC MOC MOC!!!
To je fakt objev týdne! Nechápu, jak jsem mohl tuhle matriku Město Touškov 11 přeskočit. I když vlastně trošku chápu, je v těch touškovských matrikách (jak teď vidím) kapánek zmatek, ale to mě neomlouvá a není to důležité. Zatím tedy jen to VELKÉ PODĚKOVÁNÍ, už se v ní hrabu dvě hodiny a začíná se mi něco rýsovat, ještě se musím podívat o jednu matriku dozadu. Pak podám závěrečnou zprávu.

No, závěrečnou asi ne, začíná to totiž vypadat s naším Wenzlem ještě bleději než do vašeho objevu. Nebo s matrikářem v Kokořově... Uvidíme. Už brzy asi uvidíme.
Uživatelský avatar
Ladislav Bátora
 
Příspěvky: 1003
Registrován: pon lis 16, 2015 16:51
Bydliště: dolní Holešovice
Oblast pátrání: Čechy: přede vším Jaroměřsko, Plzeňsko a mladé i staré Boleslavsko
Morava: zatím jen Prostějov a okolí
Slovensko: Bánovce na Bebravou a okolí
Maďarsko: Kiskunlacháza a okolí

Re: Wenzl Koßler a Barbara Köhlová, ovčáci z Plzeňska

Příspěvekod Ladislav Bátora » čtv úno 04, 2016 2:33

Jo, tak POZÓÓÓR, Věro! Zbytečné sebeobviňování z nedbalosti a nedůslednosti!

Šel jsem hledat tu předchozí matriku (předpokládal jsem, že to bude Město Touškov 10) a najednou koukám, že ta vaše matrika Město Touškov 11 se mi VŮBEC neobjevuje v nabídce, i když zadám do lišty pro místo Město Touškov, všech 6 možností (NOZ a indexy) a žádné časové omezení!!!
Máte prosím představu, co to má znamenat, potažmo hlavně KDE DĚLÁM CHYBU?

Tak už jsem z toho dočista na hlavu, to mi věřte. To bych takhle mohl sestavovat ten rodokmen pro předsádky až do rakve a knihu bych ani nezačal psát... :-(

Zde dávám link a jsem zvědav, zda se vám ta 11 též neukáže. Pokud to teda jde takhle přeposlat:
http://www.portafontium.eu/searching/re ... ister_type[]=register-birth&field_register_type[]=register-marriage&field_register_type[]=register-death&field_register_type[]=index-birth&field_register_type[]=index-marriage&field_register_type[]=index-death&search_api_aggregation_3=&field_doc_dates_field_doc_dates_from=
Uživatelský avatar
Ladislav Bátora
 
Příspěvky: 1003
Registrován: pon lis 16, 2015 16:51
Bydliště: dolní Holešovice
Oblast pátrání: Čechy: přede vším Jaroměřsko, Plzeňsko a mladé i staré Boleslavsko
Morava: zatím jen Prostějov a okolí
Slovensko: Bánovce na Bebravou a okolí
Maďarsko: Kiskunlacháza a okolí

Re: Wenzl Koßler a Barbara Köhlová, ovčáci z Plzeňska

Příspěvekod Ladislav Bátora » čtv úno 04, 2016 2:37

No, tak nic, takhle asi ten link na nabídku matrik přeposlat nejde.
Udělal bych skrínšot té nabídky, jenže nevím, jak se obrázky sem vkládají do rychlých odpovědí. Předpokládám, že to nejde.
Uživatelský avatar
Ladislav Bátora
 
Příspěvky: 1003
Registrován: pon lis 16, 2015 16:51
Bydliště: dolní Holešovice
Oblast pátrání: Čechy: přede vším Jaroměřsko, Plzeňsko a mladé i staré Boleslavsko
Morava: zatím jen Prostějov a okolí
Slovensko: Bánovce na Bebravou a okolí
Maďarsko: Kiskunlacháza a okolí

Re: Wenzl Koßler a Barbara Köhlová, ovčáci z Plzeňska

Příspěvekod Ladislav Bátora » čtv úno 04, 2016 3:58

No, přesně. To jsem tušil a čekal: jakmile přejdu do nejbližší starší matriky, tj. Město Touškov 09, tak tu znám už mnohem líp než svoje boty a déle než týden. A není tam nic zajímavého, když odmyslím spoustu dětí jakéhosi mně cizího páru Koßler Tomáš/Ludmila:

http://www.portafontium.eu/iipimage/300 ... -09_0470-r

Ale abych té matrice nekřivdil, tak je tam samozřejmě ještě ten Adalbert s rodiči Mathias/Anna Krippner, o němž už ale týden vím.

Takže předpokládám, že vyřešení pomalu už měsíc trvající hádanky stran Wenzla Koßlera je v matrice Město Touškov 10, která se mi ovšem stejně jako ta vámi objevená matrika Město Touškov 11 v nabídce matrik neukazuje... Jinak řečeno: PŘEDPOKLÁDÁM, že v matrice 10 je svatba Mathias Koßler/Anna Krippner (když jsem ji nikdy nenašel v Brodu, respektive v Kladrubech u Stříbra, odkud tatík Krippner a asi i jeho dcera Anna údajně pocházejí) a DOUFÁM, že tam najdu přinejmenším ještě jedno jejich dítě, NEJRANĚJŠÍ, které by se narodilo NA ZAČÁTKU 90. let XVIII. st., a tím by bylo takřka vyloučeno, že by Mathias nějak předtím ještě stihnul svatbu a plození s tou fantomovou Annou Hildwein. A tím pádem bych začal věřit, že matrikář v Kokořově o ní v těch zápisech o narození Wenzlových dětí jen 16 let básnil. A vy jste tím pádem včera našla narození opravdového mého prapraprapradědečka Wenzla Koßlera. Ale zatím to takhle spláchnout nemůžu, ještě je málo důkazů pro to 16 let přetrvávající pomatení kokořovského matrikáře... (Navíc by bylo záhadou, proč u svatby zapsal ještě „správně“ matku Krippnerovou.)

Navíc je ještě jeden problém v téhle věci: zatím totiž sázím (a možná už bezdůvodně, po těch nových zjištěních) na to, že v roce 1851 zemřel v Bílukách ve věku 55 let můj skutečný prapraprapraděda Wenzl Koßler. Jenže... Jenže teď už mě znervózňuje, že odpočtem vychází, že se narodil v roce... – ku podivu přesně v roce *1796. V kterém se narodil – zatím můj nepravý – vámi nalezený Wenzl v Čeminech. Zároveň tentýž váš Wenzl (matka Krippnerová) na svatbě v Kokořově s Barbarou Köhlovou v roce 1819 tvrdil, že je mu 21 let. A plus minus dva roky, při tom svatebních ruchu, to se dá tolerovat. A hlavně není sporu, že je to on:

http://www.portafontium.eu/iipimage/300 ... -13_0560-o

Takže jediným drobným :-( problémem je, že u všech jeho zatím mně ŠESTI známých dětí je jako jeho matka uváděna ona mysticko-mythická Anna Hildweinová, viz například u mého naprosto věrohodného praprapradědečka Mathiase:

http://www.portafontium.eu/iipimage/300 ... -13_0460-n

Ještě jinak řečeno: pokud tohle není zápis o úmrtí mého pravého prapraprapradědy Wenzla Koßlera, tak se pak ten PRAVÝ Wenzl Koßler mohl narodit třeba dávno před rokem 1796, nebo mnohem později po roce 1796 (ale nejpozději v roce 1806, a i tak by měl prvního syna Wenzla s Hildweinkou ve svých 15 letech...) a bůhvíkde si vzít Annu Hildweinovou a s ní mít v roce 1824 mého BEZESPORU PRAVÉHO praprapradědu Mathiase. A pak by váš Wenzl nebyl mým předkem ani náhodou – a byl bych zase na začátku, ne-li hůř. Takže ještě to Wenzlovo úmrtí v Bílukách, snad se to sem vejde:

http://www.portafontium.eu/iipimage/300 ... -07_0050-z

Ale to všechno už znáte, melu pořád jedno a to samé dokola. Ale snad se mi nedivíte, že už fakt nevím kudy kam. Teda – vím: do Poděbrad a Bezna na Pecháčky. Jenže bych nejdřív tohle rád rozlousknul nejen kvůli jednomu pravdivému údaji na předsádce. Už mě ta hádanka zcela pohltila. :-(
Uživatelský avatar
Ladislav Bátora
 
Příspěvky: 1003
Registrován: pon lis 16, 2015 16:51
Bydliště: dolní Holešovice
Oblast pátrání: Čechy: přede vším Jaroměřsko, Plzeňsko a mladé i staré Boleslavsko
Morava: zatím jen Prostějov a okolí
Slovensko: Bánovce na Bebravou a okolí
Maďarsko: Kiskunlacháza a okolí

Re: Wenzl Koßler a Barbara Köhlová, ovčáci z Plzeňska

Příspěvekod Ladislav Bátora » čtv úno 04, 2016 4:13

Jo, už to vidííííím: musím dole pod aktuální nabídkou matrik otevírat další stránky. Tak to beru na vědomí a ty další matriky Města Touškova už vidím.
Třebaže moc nerozumím tomu, proč jsou tím pádem zařazený až po asi 50 Horažďovicích a Karlovejch Varech. Ale to je fuk, aspoň, že tohle se vyřešilo. Zase jsem o něco míň blbej...
Navíc se musím podívat, jestli to podobně schovaný není například u Žinkov. Nebo dokonce i u Bíluk, kde jsem hledal Wenzlovo narození dva tejdny a možná jsem teda neotevřel všechny matriky...
Uživatelský avatar
Ladislav Bátora
 
Příspěvky: 1003
Registrován: pon lis 16, 2015 16:51
Bydliště: dolní Holešovice
Oblast pátrání: Čechy: přede vším Jaroměřsko, Plzeňsko a mladé i staré Boleslavsko
Morava: zatím jen Prostějov a okolí
Slovensko: Bánovce na Bebravou a okolí
Maďarsko: Kiskunlacháza a okolí

Re: Wenzl Koßler a Barbara Köhlová, ovčáci z Plzeňska

Příspěvekod Ladislav Bátora » čtv úno 04, 2016 5:59

P.S.:
A ještě by mě mohlo znepokojit – když už teďka díky vám vím, že se Wenzl narodil páru Mathias Koßler/Anna Krippner (její otec je Franz Krippner) v Myslince 23. srpna 1796 –, že den a měsíc předtím se jakési Anně Krippnerové (otec Franz Krippner) ve vedlejších Čeminech narodila nemanželská dcera Barbara. Ale tady mi snad mé skromné znalosti biologie umožňují, abych se neznepokojoval. Je to holt jiná Anna s jiným otcem Franzem Krippnerem. I když je ta shoda krajně podezřelá...

http://www.portafontium.eu/iipimage/300 ... -09_0100-n
Naposledy upravil Ladislav Bátora dne čtv úno 04, 2016 6:58, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
Ladislav Bátora
 
Příspěvky: 1003
Registrován: pon lis 16, 2015 16:51
Bydliště: dolní Holešovice
Oblast pátrání: Čechy: přede vším Jaroměřsko, Plzeňsko a mladé i staré Boleslavsko
Morava: zatím jen Prostějov a okolí
Slovensko: Bánovce na Bebravou a okolí
Maďarsko: Kiskunlacháza a okolí

Re: Wenzl Koßler a Barbara Köhlová, ovčáci z Plzeňska

Příspěvekod Ladislav Bátora » čtv úno 04, 2016 6:52

Nedá se svítit, ještě jedno P.P.S.:

Tohle je svatba Mathiase Koßlera s Annou Krippnerovou v Myslince v roce 1796:

http://www.portafontium.eu/iipimage/300 ... -11_0720-o

Konala se jak vidno 25. října 1796!!! Tím pádem přestávám brát zřetel na tu ex post doplněnou tmavší poznámku u narození Wenzla o tom, že se ve skutečnosti narodil už v roce 1796. Je to nesmysl, jednak by tam musela být stejně tak dopsaná poznámka o legitimaci a změně příjmení, jednak se tak možná vysvětluje i to narození Anniny nemanželské dcery Barbory o rok dříve.

http://www.portafontium.eu/iipimage/300 ... -11_0070-n

A navíc je z toho jasno, že žádné dřívější manželské dítě spolu neměli, Wenzl je nestarší. A teď už věk jím na svatbě udaný sedí skoro na chlup. Otevřenou otázkou ovšem tak tím pádem zůstává, zda Mathias přece jen se neženil s Krippnerovou jako vdovec a zda z předchozího manželství s Annou Hildweinovou neměl už jiného Wenzla, toho mého. Ale pokud někde nenajdu

- sňatek Koßler/Hildweinová z doby před rokem 1796 a následně narození jejich syna Wenzla
- nebo aspoň narození nějakého Wenzla Koßlera v době před rokem 1796 z matky Anny Hildweinové a otce Mathiase Koßlera
- nebo JINOU svatbu Wenzla Koßlera s JINOU Barbarou Köhlovou (což je asi největší kravina z toho všeho)
- nebo aspoň úmrtí nějaké Anny Hildweinové – takto manželky Mathiase Koßlera – před rokem 1796,

budu považovat Annu Krippnerovou za svou prapraprapraprababičku, i když byla lehčích mravů, a p. faráře v Kokořově za notorického opilce či v lepším případě za místního blba, který u pěti dětí mého prapraprapradědečka Wenzla Koßlera v rozporu se skutečností 16 let obsedantně zkopíroval původní (jednou snad omluvitelný) omyl, že matkou jejich otce byla Anna Hildweinová.

A nějak soustavně ty čtyři výše uvedené položky už hledat nebudu, už toho kolem těch našich oveček bylo fakt dost. A ještě jednou VELKÝ DÍK za to nalezení Wenzlova narození v té pro mě do dneška (mou vinou) skryté matrice. To v podstatě rozhodlo.
Uživatelský avatar
Ladislav Bátora
 
Příspěvky: 1003
Registrován: pon lis 16, 2015 16:51
Bydliště: dolní Holešovice
Oblast pátrání: Čechy: přede vším Jaroměřsko, Plzeňsko a mladé i staré Boleslavsko
Morava: zatím jen Prostějov a okolí
Slovensko: Bánovce na Bebravou a okolí
Maďarsko: Kiskunlacháza a okolí

Re: Wenzl Koßler a Barbara Köhlová, ovčáci z Plzeňska

Příspěvekod Věra Mátlová » čtv úno 04, 2016 7:08

No tak asi byste měl teď buď a) jít do postele a vyspat se na to nebo b) vlézet do sprchy + příslušenství, vypít si kafe a maza t do práce - což je přesně to, co teď jdu udělat já.
Večer nashle!
kozulena
Uživatelský avatar
Věra Mátlová
 
Příspěvky: 1913
Registrován: úte kvě 12, 2009 8:04
Bydliště: Říčany

Re: Wenzl Koßler a Barbara Köhlová, ovčáci z Plzeňska

Příspěvekod Ladislav Bátora » čtv úno 04, 2016 8:03

Kdepak já, a do práce! Jsem už třináctej měsíc šťastně starobylej důchodce... :D
Uživatelský avatar
Ladislav Bátora
 
Příspěvky: 1003
Registrován: pon lis 16, 2015 16:51
Bydliště: dolní Holešovice
Oblast pátrání: Čechy: přede vším Jaroměřsko, Plzeňsko a mladé i staré Boleslavsko
Morava: zatím jen Prostějov a okolí
Slovensko: Bánovce na Bebravou a okolí
Maďarsko: Kiskunlacháza a okolí

Re: Wenzl Koßler a Barbara Köhlová, ovčáci z Plzeňska

Příspěvekod Věra Mátlová » čtv úno 04, 2016 15:51

No to jsem já taky .... ale zatím se mi nepodařilo to veslo strčit do ruky někomu jinému (resp. tři mladé kolegyně co jsem postupně systematicky připravovala na převzetí mých agend) zákeřně zabřezly a odešly. Teď mám nového doktoranda, tak doufám že ten mi na mateřskou nezdrhne, ale ještě to nějaký čas budu muset vydržet.:lol:
kozulena
Uživatelský avatar
Věra Mátlová
 
Příspěvky: 1913
Registrován: úte kvě 12, 2009 8:04
Bydliště: Říčany

Re: Wenzl Koßler a Barbara Köhlová, ovčáci z Plzeňska

Příspěvekod Ladislav Bátora » čtv úno 04, 2016 16:07

Na doktorandy není spoleh, to jsou vesměs ptáci stěhovaví.
Též jsem byl kdysi doktorand, ovšem až ve značně pokročilém věku, dřív to holt nešlo. Ale i tak dobře vím, co jsme zač... :-)

Zde část plodu, tj. svazek A:
https://vufind.techlib.cz/Record/000011497
Uživatelský avatar
Ladislav Bátora
 
Příspěvky: 1003
Registrován: pon lis 16, 2015 16:51
Bydliště: dolní Holešovice
Oblast pátrání: Čechy: přede vším Jaroměřsko, Plzeňsko a mladé i staré Boleslavsko
Morava: zatím jen Prostějov a okolí
Slovensko: Bánovce na Bebravou a okolí
Maďarsko: Kiskunlacháza a okolí

Re: Wenzl Koßler a Barbara Köhlová, ovčáci z Plzeňska

Příspěvekod Věra Mátlová » čtv úno 04, 2016 16:33

No vidíte to. Za mnou když v roce 90 přišli, že teď bych si tedy mohla udělat ten doktorát, když to dřív nešlo, tak jsem si poťukala na čelo a poslala je k šípku. No aspoň na mně ředitel neloudí každoročně jednu impaktovanou publikaci kterou v našem milém ústavu "certifikovaní vědci" mají povinnou.:wink:
kozulena
Uživatelský avatar
Věra Mátlová
 
Příspěvky: 1913
Registrován: úte kvě 12, 2009 8:04
Bydliště: Říčany

PředchozíDalší

Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google [Bot] a 17 návštevníků